2024. szeptember 29. Mihály
A Brexit miatt veszélybe kerülhet a nagypénteki egyezmény
MTI
|
2018. október 24. 11:09
|
frissítve: 2018. október 25. 08:54
Amennyiben újra bevezetik a határellenőrzést Észak-Írország és Írország között elképzelhető, hogy a paramilitáris erők újra megerősödhetnek – fogalmazott Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország adásában.

A nagypénteki megállapodás három évtized véres időszakának vetett véget, amely megkötése után húsz évvel ismét napirendre került a Brexit miatt – hangzott el az adásában. A nagypénteki egyezmény – amelyet az Egyesült Királyság és az Ír Köztársaság, illetve Észak-Írország akkori vezető politikai pártjai írtak alá 1998-ban, lehetővé tette az észak-ír kiegyezést, de az észak-ír és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatokban is változások hozott. Lehetőséget biztosított a devoluciós folyamatra, ennek keretében az észak-ír parlament visszakapta működési engedélyét.

brexit.jpg

Amennyiben újra kialakul a határellenőrzés Észak-Írország és Írország között elképzelhető, hogy a paramilitáris erők újra megerősödhetnek – fogalmazott. Miután az Egyesült Királyság jövő márciusban kilép az EU-ból, akkor Észak-Írország harmadik országnak minősülne, ami a vámok mellett  közegészségügyi ellenőrzéseket is végre kell hajtania a határon. Mivel az Egyesült Királyság szabadkereskedelmi egyezmények megkötésére készül az Egyesült Államokkal és további országokkal,  a közegészségügyi ellenőrzések nélkülözhetetlenné válnának – fogalmazott.

Véleménye szerint ezért kellene a brit kilépést követő két éves átmeneti időszakra olyan megoldást találni, amely bent tartaná Észak-Írországot a vámunióban, vagy olyan piaci szabályozási rendszerben, amely az Európai Uniós rendszeréhez igazodik.

A Brexit-tárgyalások tervezett stratégiáját részletező Fehér könyvet nyáron mutatta be a brit kormány – hangzott el az adásban. Ennek leglényegesebb eleme, hogy az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnése után nem kívánja fenntartani tagságát az Európai Unió egységes belső piacán sem, de új stratégiai viszonyrendszer kiépítésére törekszik az unióval. Az áruk és ezen belül a mezőgazdasági termékek területén meghagynák a jelenlegi szabályozási közösséget és csak többi területen térne el hosszú távon – fogalmazott.

Ha a békét meg akarják őrizni és ha meg akarják tartani az ír-észak-ír határ átjárhatóságát,  akkor a szabályozási rendszernek része kell, hogy maradjon Észak-Írország – mondta Gálik Zoltán.

Az uniós javaslat szerint Észak-Írország és Írország közös vámszabályozási térséget alkotna a brit EU-tagság megszűnése után tervezett átmeneti időszak lejártával, és így elkerülhető lenne a határellenőrzés újbóli bevezetése az 500 kilométeres ír-északír határszakaszon, amely a Brexit uán az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyetlen szárazföldi vámhatára lesz.

A londoni kormány ezt elutasította,  mivel ezzel az Egyesült Királyság integritását csorbulna mivel más vámszabályozási rendszer lenne érvényes Észak-Írországban, mint Nagy-Britanniában.  Amennyiben az uniós javaslat megvalósulna, az Theresa May kormányának bukásához vezetne.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat