2024. március 29. Aguszta
Csapdákkal és füstpatronokkal a patkányok ellen
Istenes Zsolt/minap.hu
|
2016. július 15. 16:20
|
frissítve: 2016. július 19. 05:43
Évente közel 10 millió forintot költ az önkormányzat kártevőirtásra. Ma újabb 50 helyre került ki csapda és füstpatron. Évek óta nem volt igazi, hideg tél – szakemberek szerint ez az oka annak, hogy egyre több a patkány néhány városrészben Miskolcon. A kártevők jelenlétét a lakosok is bejelenthetik, idén már csaknem 100 jelzés érkezett a részükről.

Csordás László, a Miskolci Városgazda Kft. stratégiai igazgatója elmondta, érzékelhető, hogy a patkányok megszaporodtak, de megfelelő védekezéssel meg tudják akadályozni a túlzott elszaporodásukat. Ma több mint 50 helyre került ki új csapda és füstpatron.

A vándorpatkányok a városban élő és ott mozgó állatok, jellemzően itt jutnak könnyebben élelemhez. Egy város ugyanis kedvező feltételeket jelent a vándorpatkányok számára: elég egy-két illegális szemétlerakás, gondozatlan terület, néhány elhanyagolt ingatlan vagy magánterület, rosszul visszazárt társasházi szemetes vagy konténer, amely a többi rágcsáló számára is vonzó etetőhelyként működik, folyamatosan táplálékot biztosítva a kártevőknek.

Maga a patkány igen óvatos állat: például nem eszik ismeretlen táplálékból, ha látja, hogy attól elpusztul a társa. Ezért hatékonyan védekezni csak úgynevezett késleltetett hatású egyszeri fogyasztású rágcsálóirtó mérgezett csalétkekkel lehetséges. Rágcsálóirtás során az Országos Epidemiológiai Központ által engedélyezett szereket, csalétkeket használnak fel. Ezeket élőhelyükre, a csatornákba engedik le, annyira, hogy a patkányok már elérjék és megrágják a csalit, ami egyben méreg is.

patkanyirtas_150915_ja_3.jpg

Minap-archív fotó: Juhász Ákos

A város közigazgatási területén számos olyan részt is ismernek a Városgazda Kft. szakemberei, amelyek kedvező feltételt nyújtanak a patkányoknak, ezeket e szerint kezelik és folyamatosan védekeznek, jellemzően a Békeszálló és Szondi telepen, a Bábonyibércen, a Tetemvárnál és a MÁV telepen. Itt elsősorban magánterületeken szaporodnak a patkányok, újrafertőzve a környezetükben lévő, korábban már mentesített közterületeket.

Miskolc város közterületein évi 2 alkalommal (tavaszi-őszi főirtások) végez a Városgazda és alvállalkozója átfogó, általános rágcsálóirtást, amely kiterjed a csapadék-szennyvíz aknákra, nyílt vízfolyások mederpartjaira és fertőzött felszíni közterületekre. A kihelyezett irtószerek helyszínei és mennyisége városrészenként eltérő, de kiemelten kezelik az idegenforgalmi területeket és társasházi övezeteket.

A patkányok elleni védekezést nagymértékben segíti az ellenőrző bejárásokon tapasztaltak, valamint a lakossági bejelentések. Ezek alapján a főirtásokon kívül is minden olyan területen végeztetnek rágcsálóirtást a városban, ahol az indokolt. A korábbi évektől eltérően már az enyhe téli időszakban is folyamatos volt a rágcsálóirtási tevékenység.

patkanyirtas_150915_ja_13.jpg

Egy-egy elhanyagolt lakókörnyezet eddig kiváló feltételeket biztosított a rágcsálók, patkányok számára, amelyek a városi rehabilitáció nyomán megszűnnek, a folyamatos védekezéssel pedig az a cél, hogy a rágcsálók máshol ne szerezzék vissza máshol az itt elvesztett területüket.

Idén rágcsálóirtásra közel 10 millió forintot költ a város, de a közterületen végzett munka csak úgy lehet eredményes, ha a magántulajdonban vagy bérleményben lévő területeken is elvégzik vagy végeznek rágcsálóirtást. A jogszabályok értelmében hatóságok kötelezhetik a magánterület tulajdonosát vagy kezelőjét a szervezett és szakszerű rágcsálóirtásra.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat