2024. április 25. Márk
Eredetvédelmi országjárásba kezdett a Földművelési Minisztérium
Farkas Ildikó/minap.hu
|
2017. május 12. 18:12
|
frissítve: 2017. május 14. 20:57
A minőségi magyar termékekre földrajzi árujelzők ráhelyezésével hívná fel a fogyasztók figyelmét a Földművelési Minisztérium. Eredetvédelmi programjuk népszerűsítéséért országjárásba kezdtek. Miskolcon a Borangolás kísérőrendezvényeként fórumot tartottak, ahol az agrárgazdaság szereplőinek mutatták be közérthetően az eredetvédelmi oltalom jogi és marketing lehetőségeit.

A magyar boros nemzet – fogalmazott a megyei közgyűlés elnöke. Török Dezső elmondta, a szőlészet és a borászat nemzeti örökségünk része, a megyében az ágazat ezreknek nyújt megélhetést. Az évszázadok alatt felhalmozódott tudást és hagyományokat pedig őrizni és gyarapítani kell.

- Különösen igaz ez a mi megyénkben, ahol két borvidékkel is büszkélkedhetünk. Az egyik a messze földön ismert Tokaj-hegyalja, ami kultúrtáj kategóriában a világörökség részét képezi. Mivel a mai fórum fő témája az eredetvédelem, így ki kell emelnünk, hogy a világ első zárt borvidéke – ismertette az elnök.

fm_konferencia_170512_ja_9.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Az uniós csatlakozással megnyíltak a piacok Európa felé. Ugyanakkor sokszor ismeretlen, külföldről érkező, olcsó árucikkek jelennek meg a boltokban, dekoratív csomagolásban. Ahhoz, hogy a vásárlók a multinacionális cégek termékei helyett a magyar termelők minőségi áruit részesítsék előnyben, a piac szereplőit tájékoztatni kell.

Szinay Attila, a Földművelésügyi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, a kistermelőknek nem egyszerű eligazodniuk a szabályozások útvesztőiben, és nem egyszerű érvényesülniük. Hozzátette, meg kell tanulniuk, hogyan tudják kihasználni azt az előnyt, hogy őket támogatja és védi a magyar jogrendszer.

fm_konferencia_170512_ja_6.jpg

- Jellemzően az élelmiszeriparban a „nagyok” állnak szemben a „kicsikkel”. Mi azt szeretnénk, hogy a magyar termelők élveznék ennek a rendszernek a hasznát – fogalmazott.

A minisztérium azért szervezte az eredetvédelemre összpontosító országjárást, hogy Miskolcon is népszerűsítse a jó minőségű magyar termékeket. Felhívja a figyelmet arra, hogy a földrajzi árujelzők használatával a termelők jövedelme és az általuk előállított termékek hozzáadott értéke is növekedne.

fm_konferencia_170512_ja_4.jpg

- Az eredetvédelem, ha sikerül, uniós szintre is bejelentjük, és ezzel egyben egy marketing alapot is létrehozhatunk. Úgy érezzük sokan, hogy Miskolc és a környékbeli termelők termékeire is ennek szüksége lenne, és rá lehetne helyezni majd ezt a márkajegyet – mondta Font Sándor országgyűlési képviselő, a Mezőgazdasági Bizottság elnöke.

A földrajzi árujelzők nemcsak származást jelölnek, hanem a termékben rejlő emberi tényezőt, a termelési kultúrát és a termékek előállításában közreműködőket is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat