2024. március 29. Aguszta
Furcsa helyzet az, amikor a tanár mondja, ne menj iskolába
Kóródi Tímea/minap.hu
|
2016. február 25. 17:38
|
frissítve: 2016. február 26. 15:49
Szülők bíztatják egymást, hogy ne engedjék gyerekeiket a jövő héten hétfőn iskolába. Közben az oktatási biztost is megkeresték szülők azzal: maga a tanár kérte őket, hogy a gyerek ne menjen be hétfőn, vagy ha mégis bemegy, öltöztessék kockás ingbe. Az oktatási jogok biztosa azt mondja, a szülők tartanak a hátrányos megkülönböztetéstől és megerősítette, hogy sem tanulót, sem szülőt nem érhet hátrány politikai meggyőződése miatt.

      Közösségi oldalon szervezkednek azok a szülők, akik hétfőn nem engedik iskolába gyereküket. Puskás Krisztina ötletgazda elmondta, ez egy szülői kezdeményezés, az akcióval pedig kifejezhetik, hogy kérik az oktatáspolitika, az oktatási rendszer változását.

– Pont úgy, mint egy tüntetésnél, itt is joga van mindenkinek eldönteni, hogy részt vesz benne, vagy sem – mondta.

A Miskolc Televízió által megkérdezett és érthető okokból kitakart iskolások, természetesen nem bánnák, ha hétfőn nem tanulnának. „Most ezért nem pocsékolunk el egy igazolást, a többség úgy sem fog bejönni, így nem tanulunk”; „Nem biztos, hogy megyek, ha anya elküld, akkor megyek” – ilyen vélemények is voltak.

iskolaugy.jpg

Az említett közösségi oldal hozzászólásaiból kiderül az is, hogy a kezdeményezést sokan ellenzik. „Nem értem, miért kell megosztani a gyerekeket! A szülőknek kötelessége iskolába járatni a gyerekét!”; „Az iskolában nincs helye a politikának!” – olvashatjuk.

Egy másik kommentben ezt írják: „Van minden osztályban 2-3 bezsongott szülő, aki győzködi a többieket, hogy maradjon otthon a gyerek hétfőn… Szerencsére van olyan középiskola is, ahol nem merült fel komolyan a kérdés, sőt a tanárok is ellenzik az egészet, nem ezt tartják a megfelelő eszköznek” – írja egy másik kommentelő.

A témában megkérdeztünk egy nyugdíjas pedagógust is, aki szerint a tanárok gondjaira nem biztos, hogy ez a megoldás. Bodó Pálné magyar-történelem szakos tanár úgy fogalmazott: el kell mondani, mi nyomasztja az embert, mi a baj.

– Úgy látom, a kormány partner abban, hogy a tanároknak segítsen. Nem az utcán kell gyerekek és szülők bevonásával tiltakozni, hanem le kell ülni, elmondani, mi a gond és arra meg kell találni a megoldást. Ne legyen eszköz a gyerek, ne öltöztessék kockás ingbe őket, ne érezzék azt, hogy mi nyomja az ő vállukat – hangsúlyozta.

Erre hívta fel a figyelmet az ombudsman is. A napokban ugyanis több szülő azzal kereste meg, hogy maga a tanár kérte: ne engedjék aznap iskolába a gyerekeket. Aáry Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa nagyon aggályosnak tartja ezt, mert – rámutatott – furcsa helyzet áll elő akkor, amikor a tanár mondja azt, hogy a gyerek ne menjen be hétfőn az intézménybe.

– Nagyon nehéz helyzetben vannak azok a szülők, akik mégis úgy gondolják, hogy a gyereknek be kell menni az iskolába. Joggal tarthatnak ugyanis attól, hogy valamilyen hátrány éri őket – fűzte hozzá.

iskola.jpg

Az oktatási jogok biztosa elmondta, megkeresték őket azzal is, miszerint megállapodtak a szülők és tanárok, hogy amelyik gyerek bemegy az iskolába hétfőn, az menjen kockás ingben. Megint csak nehéz helyzetbe kerül a szülő, ha nem akar állást foglalni ebben a kérdésben, vagy kicsi a gyereke, és úgy gondolja, hogy elsős általános iskolásoknak nem kellene két csoportra szakadniuk az öltözékük alapján.

Volt iskola – folytatta Aári Tamás Lajos –, ahol a fali újságra vagy kihelyezett papírra kellett felírniuk a gyerekeknek, ki jön be és ki nem hétfőn. Szülők aggódtak, hogy mi lesz ezekkel a listákkal, mi történik ezen információkkal az intézményben.

Az oktatási jogok biztosa leszögezte, mindenkinek joga van ahhoz, hogy a gondolatait elmondja, hogy szóljon ezek mentén. Ez egy önkéntes alapjog; mindenki szabadon dönthet arról, hogy szól vagy sem, de az iskola világában ez az önkéntesség nehezen értelmezhető. Kötelező bemenni, ez nem olyan, mint egy tér, ahová ha akarok, kimegyek tüntetni, ha nem, otthon maradok.

– Úgy gondolom, az iskolák akkor járnak el helyesen, ha nagyon figyelnek arra, hogy senkinek ne legyen bántódása, se annak, aki kifejezi a véleményét, se azoknak, akik úgy döntenek, hogy nem vesznek részt az akcióban. Nem okozhatnak hátrányt nekik. Különleges helyzet az, amikor megharagszik egy tanár, azért, mert egy gyerek bemegy az iskolába. Ilyen helyzetet nem lehet hétfőn teremteni – hangsúlyozta.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat