2024. augusztus 31. Erika, Bella
"Juhász Andor egy legendás alakja volt a magyar bíróságoknak" – Mától terem és emléktábla őrzi a nevét
minap.hu
|
2018. szeptember 17. 15:46
|
frissítve: 2018. szeptember 19. 14:16
A Miskolci Törvényszéken hétfőn, Juhász Andorra a Kúria egykori legendás elnökére emlékeztek, melynek keretében a nagy tekintélyű bíró születésének 154. évfordulója alkalmából emléktáblát avattak a bíróság épületében.

Juhász Andor 1890 és 1892 között a Miskolci Királyi Törvényszéken, majd a Miskolci Járásbíróságon dolgozott. Bírói pályafutásának kezdete – aljárásbírói tisztségére tekintettel – Miskolchoz kötődik, ezért a törvényszék 301. számú dísztermét Juhász Andor emlékére és tiszteletére, a Kúria egykori elnökéről nevezték el.

juhasz_andor_terem_tabla_180917_ja_26.jpg

A Miskolci Törvényszék a bíróság történeti emlékeinek ápolására mellett kiemelt figyelmet fordít a nagy tekintélyű bírák emlékének megőrzésére és mindezek bemutatására. Szeptember 17-én Juhász Andorra, egykori Kúriai bíróra emlékeztek. Az avató ünnepség keretében felidézték Juhász Andor életművét és a Miskolci Törvényszékhez köthető munkásságát. Végül felavatták a tiszteletére készült emléktáblát, melyet a törvényszék dísztermének bejárata mellett helyeztek el.

juhasz_andor_terem_tabla_180917_ja_4.jpg

– Juhász Andor egy legendás alakja volt a magyar bíróságoknak – hangoztatta Répássy Árpád, a Miskolci Törvényszék elnöke. Mint mondta, az egész életútja, magatartása, személyes példamutatása olyan utat határoz meg a magyar bírónak és a bíróságnak, ami követendő. Kiemelte: Juhász Andor úgy gondolta, az igazságszolgáltatás legfontosabb feladata a haza szolgálata.

juhasz_andor_terem_tabla_180917_ja_28.jpg

Az ünnepség keretében a törvényszék elnöke megnyitotta a Juhász Andor tiszteletére szervezett kiállítást, majd a törvényszék 301. számú dísztermét Juhász Andor emlékére a Kúria egykori elnökéről nevezték el. Végül felavatták a terem bejárata mellett  elhelyezett emléktáblát. A Juhász Andor munkásságát, írásait bemutató tárlat október közepéig látható a Miskolci Törvényszék III. emeleti folyosóján.

juhasz_andor_terem_tabla_180917_ja_22.jpg

A megemlékezésen részt vett Vajas Sándor, az Országos Bírósági Hivatal napokban beiktatott elnökhelyettese, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Ügyvédi Kamarának a képviselői, valamint a törvényszék bírái, igazságügyi alkalmazottai, továbbá a bíróságon gyakornoki tanulmányokat folytató joghallgatók is.

juhasz_andor_terem_tabla_180917_ja_16.jpg

Juhász Andor életművét Szathmáry Béla a Sátoraljaújhelyi Járásbíróság bírája mutatta be. Juhász Andor 1890. április 14-én került a Miskolci Királyi Törvényszékre, ahol Ortvay Miksa elnöksége idején jegyzői állást töltött be. Bírói szolgálata 1891-ben indult útjára, amikor aljárásbíróvá nevezték ki a Miskolci Járásbírósághoz, ahol a polgári peres ügyek előadója volt. A Miskolcon eltöltött két esztendő után, 1892 nyarán ismét visszatért szülővárosába, Kassára. 1893-tól a Kassai Királyi Ítélőtábla tanácsjegyzőjeként tevékenykedett, majd 1895-ben a Kassai Királyi Törvényszék bírája, 1898-ben a Kassai Ítélőtábla elnöki titkára, 1901-ben pedig az ítélőtábla bírája lett. 1902-ben az ítélőtábla fegyelmi bíróságának póttagjává, majd 1905-tól rendes tagjává választották. Juhász Andor alig múlt negyven éves, amikor 1906 decemberében a Kúriára rendelték. Öt éven át ítélkezett  a Kúria a IV. tanácsában előbb kisegítő, majd előadóbíróként. 1925. augusztus 11-én a Kúria élére nevezték ki.

juhasz_andor_terem_tabla_180917_ja_14.jpg

A haza szolgálatának elismeréseként 1917. augusztus 16-án polgári hadi érdemkereszttel, 1930. február 12-én a piros-fehér-zöld szalagon viselendő kard- és sisaknélküli háborús emlékéremmel  tüntették ki. 1930 áprilisában a közélet terén és a bírói pályán szerzett kiváló érdemi elismeréséül megkapta az I. osztályú Magyar Érdemrend nagykeresztjét, majd 1936-ban Magyarország kormányzója a magyar királyi titkos tanácsosi méltóságot adományozta részére.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat