2024. április 24. György
Korszerű körülmények, magas szintű szaktudás – kórtermeket újítottak fel a GYEK-ben
Kujan István
|
2018. január 24. 16:55
|
frissítve: 2018. január 25. 08:39
Daganatos és leukémiás gyermekeket kezelnek azon az osztályon, ahol komoly korszerűsítést hajtottak végre alapítványok támogatásával a megyei központi kórházban. Mintegy 31 millió forintból újították fel a GYEK Gyermek Onkohematológiai és Csontvelő-transzplantációs Osztályának „B” részlegét. Három kórteremben nyílászárókat, bútorzatot cseréltek, felújították a padlózatot, valamint korszerűsítettek három transzplantációs blokkot. Az osztályon az elmúlt 7 évben 124 transzplantációt végeztek el.

Tiba Sándor főigazgató emlékeztetett, kedden a gyermeksebészeti osztályon számolhattak be fejlesztésről, ma pedig egy újabb, büszkeségre okot adó beruházás elkészültét jelenthetik be: korszerűsítették a gyermek onkohematológiai osztályt, annak három autológ (saját) csontvelő transzplantációs boxát, három különálló kórtermét és a kezelőhelyiségeket is. Ezek a betegellátás szempontjából tökéletesen megfelelnek a 21. századi elvárásoknak. A felújított kórtermekben gyakorlatilag mindent kicseréltek: a nyílászárókat, a padlózatot, a bútorokat, a szigetelést, a levegőszűrőt.

– A felújítás természetesen öröm a gyermekeknek, a szülőknek, de öröm a kezelőszemélyzetnek, az orvosoknak és a nővéreknek is – mutatott rá a főigazgató, külön kiemelve, hogy a legmagasabb szintű tudás biztosítása mellett minden intézménynek kötelessége a megfelelő körülményekről is gondoskodni.

gyek_onkologia_beres_180124ml_6.jpg

A Gyermekegészségügyi Központ és annak most fejlesztett osztálya országos, sőt nemzetközi hírű, van, hogy külföldről ide hoznak gyermekeket gyógyulni. Tavaly április óta több mint 600 fekvőbeteget kezeltek az onkohematológiai részlegen, járóbetegként pedig mintegy 12 500 gyermek fordult meg a Gyermek Onkohematológiai és Csontvelő-transzplantációs osztályon, ahol daganatos és leukémiás gyermekeket kezelnek. Tavaly 30 fölötti transzplantációt végeztek el, idén pedig már kettőt. Az eredményeik a nyugat-európai országok terápiás eredményeivel azonosak.

gyek_onkologia_beres_180124ml_11.jpg

A korszerűsítés költsége meghaladta a 31 millió forintot, ebből egy jelentős összeget, 18 milliót a kórház biztosított, a fennmaradó 13 millió forintot pedig két alapítvány folyósította a munkák elvégzéséhez. A Béres Alapítvány elnöke kiemelte, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban fontos, tiszteletre méltó, alázattal teli munkát végeznek. Béres Klára rámutatott, jól megfontolnak mindent támogatást annak odaítélésénél – s ahogy korábban, úgy most is biztosak voltak abban, hogy a lehető legjobb helyre kerül a támogatás.

gyek_onkologia_beres_180124ml_15.jpg

– A kórházban és annak osztályán komoly szakmai munka folyik. Amellett, hogy a támogatással mi magunk is úgy érezhetjük, hogy részesei vagyunk a gyermekek gyógyulásának, azt is érezzük, hogy az itt dolgozók megérdemlik a megbecsülésünket. Az adományunk egyfajta kifejezése a tiszteletünknek – fogalmazott Béres Klára.

gyek_onkologia_beres_180124ml_18.jpg

A Béres Alapítvány immár második alkalommal állt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház Gyermek Onkohematológiai és Csontvelő-transzplantációs Osztálya mellé. 2006-ban egy őssejtszámláló készülékkel segítették az osztály munkáját, 2016-os jótékonysági estjüknek köszönhetően pedig a felújításhoz nyújtottak nélkülözhetetlen segítséget.

gyek_onkologia_beres_180124ml_31.jpg

A másik adományozó, a Bonta Zoltán Gyógyászati Alapítvány elnöke elmondta, a korábbi osztályvezető főorvos, Nagy Kálmán 1995-ben indította el az őssejt transzplantációt, az ő támogatásukkal. Bonta László kiemelte, azóta sok gyereket sikerült Miskolcon meggyógyítani, és ehhez nem kellett külföldre utaznia senkinek.

Az elmúlt 7 évben az osztályon 124 csontvelő, őssejt és köldökzsinór transzplantációt végeztek el. Simon Réka osztályvezető főorvos elmondta, a fertőtlenítések miatt rengeteg amortizációval kell számolniuk, ez érinti mind a bútorzatot, a nyílászárókat, a burkolatot, mind az eszközparkot. Ezeket igyekeznek rendszeresen frissíteni, megújítani, amiben a kórház mellett számíthatnak alapítványok támogatására is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat