2024. április 25. Márk
Közép-európai First Lego League döntő Miskolcon
Kujan István
|
2019. február 01. 14:06
|
frissítve: 2019. február 04. 10:56
Idegen bolygók kolonizálása? Űrutazás? – az űrkutatás a központi témája annak az ifjúsági robotprogramozó versenynek, melyen magyar és lengyel fiatalok mérik össze tudásukat februárban a Miskolci Egyetemen.

A január 12-én nagy sikerrel lebonyolított miskolci regionális döntőt követően február 9-én a Miskolci Egyetemen mérkőznek meg a magyarországi és lengyelországi regionális döntők legjobbjai. Ez összesen 15 csapat versenyét jelenti, így a versenyzőkkel és felkészítőkkel együtt mintegy 170 fő érkezik hozzánk megmérettetni magát. A verseny már délelőtt elkezdődik és egészen 17 óráig tart.

orosz_tamas_bpi_group_remi.jpg

A csapatok 9 és 16 év közötti diákokból állnak, az idei verseny központi témája pedig az űrkutatás. Ettől szigorúbb megkötés azonban nincs – mondta el érdeklődésünkre a szervező BPI Group Hungary Kft. gyárigazgatója. Orosz Tamás hozzátette: a versenyzőkre van bízva az, hogy ezt a témát miként dolgozzák fel – legyen az akár idegen bolygók kolonizálása, vagy éppen az űrutazás során elvégezhető kutatási feladatok vizsgálata. A lényeg, hogy a versenyzők beleássák magukat a témába, új lehetőségeket kutassanak és igyekezzenek olyan javaslatokat adni, amelyek a fejlődés irányába mutatnak.

– Ez a korosztály rendkívül fogékony erre a témára és jelentős előny számukra, hogy még nem rögzültek bennük gazdasági korlátok, így kreativitásukat, találékonyságukat szabadon tudják használni. Ez pedig egy fontos tényezője egy új megközelítésnek, így pedig akár olyan kutatási utak is körvonalazódhatnak, amelyek eddig nem kerültek felszínre – mutatott rá a gyárigazgató.

robot_programozas_190112ml_28.jpg

Képeink a januári miskolci regionális bajnokságon készültek. Fotó: Mocsári László

Orosz Tamás hozzátette, már a regionális döntők során is rengeteg érdekes ötletet láttak, melyek közül néhányat akár tovább is lehet vizsgálni. A verseny tehát nem csupán egy robotprogramozó esemény, hanem attól sokkal több: egy komplex kutatási fesztivál. A csapatoknak prezentáció formában kell előadniuk a kutatási eredményüket és emellett a csapatmunka hatékonyságát is be kell mutatni egy ott kapott csapatfeladat kapcsán. Ezt követően indulhatnak el a robotok, melyek egy adott pályán számos feladatot végrehajtva futják a versenyköreiket. Kétségkívül ez a leglátványosabb része az egész napnak.

Csapatmunka, kreativitás, közös cél felé történő igyekvés, fejlesztő irányú gondolkodás – ezek mind-mind olyan értékek, melyeket minden korosztály az élet legtöbb területén kamatoztatni tud. – Fontos, hogy ezen értékekkel a fiatalok még az iskolás éveik alatt megismerkedjenek, felismerjék ezek fontosságát és ezekkel felvértezve vágjanak majd neki a felnőtt életnek. A közösségnek pedig – beleértve a Remy-t is – ugyanennyire lényeges, hogy a jövő gondolkodói, mérnökei, munkavállalói ezen értékek birtokában lépjenek be a közösségépítő és gazdasági életbe – hangoztatta Orosz Tamás.

robot_programozas_190112ml_25.jpg

A verseny ingyenesen látogatható, az izgalmas robotfutamokon kívül kreatív kocka játszóházzal, interaktív pneumatikus asztallal, valamint különböző irányítható Technic járművekkel (daru, vonat, villamos) és modell járművekkel várják az érdeklődőket – akik között egy izgalmas, űrkutatás témájú teszt kitöltése esetén értékes Lego robot készletet sorsolnak ki a Ross Mould Kft. jóvoltából.

– Remek látni azt a nagy összefogást, ami a verseny szervezését lehetővé tette. A Remy és Miskolc város hívó szavára nagyon sok vállalat, oktatási intézmény, gazdasági szereplő állt az ügy mellé. Közülük is fontos kiemelni a Miskolci Egyetemet, ami a helyszínt adja, a Miskolci Szakképzési Centrumot, ami a regionális döntő során nyújtott hatalmas segítséget. De olyan nagy gazdasági szereplők is mellénk álltak, mint a S.E.G.A, a Robert Bosch Power Tool Kft., vagy éppen a Joyson. Példaértékű az összefogás ezen a téren, de leginkább arra vagyok büszke, hogy rengeteg Remy dolgozó vállalt önkéntes feladatot, feláldozva szabadidejének jelentős részét. A Remy-s kollégáknál mindig is hangsúlyos volt a közösségi összetartás, a segíteni akarás és mi sem mutatja ezt jobban, mint az, hogy dolgozóink már az első nap hatalmas számban jelentkeztek és ajánlották fel segítségüket. Rendkívüli büszkeséggel tölt el, hogy egy ilyen csapat tagja lehetek – hangsúlyozta a gyárigazgató.

robot_programozas_190112ml_15.jpg

A BPI Group Hungary Kft., vagy korábbi nevén a Remy 1999 óta van jelen Miskolcon. Ők voltak a második multinacionális cég, akik ezt a várost választották és az eltelt közel 20 évben folyamatos növekedésükön keresztül stabil partnereivé váltak Miskolcnak. A vállalat mintegy 500 főt foglalkoztat a városban és dolgozóik jelentős létszámban itteni lakosok is. Fontos a cég számára, hogy ne csak a gazdasági tevékenységére helyezze a hangsúlyt, hanem környezetével is szoros együttműködést alakítson ki. – Miskolc városa ebben kiváló partner és minden olyan kezdeményezésünket támogatja, ami a közösség fejlődését szolgálhatja. A Remy ugyanígy igyekszik segítséget nyújtani Miskolcnak a fejlesztő irányú kezdeményezésekben – hangoztatta Oroszt Tamás.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat