A Kamarai társalgó pénteki vendégét Bihall Tamás köszöntötte. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) elnöke az egyik legsikeresebb miskolci politikusnak nevezte Pelczné Gáll Ildikót, aki régóta meghatározó módon van jelen a politikában. S bár Budapest és Brüsszel fontos helyet tölt be az ő életében, Bihall Tamás reményét fejezte ki, hogy Miskolc is mindig a középpont marad. A BOKIK elnöke hozzátette: már többször egyeztettek is arról, hogy a kamara, a gazdaság és a brüsszeli képviselet közötti kapcsolatot még szorosabbá fűzzék.
– Brüsszelt soha nem fogom megszokni, az ott végzett munkát azonban szeretem. Egy politikus ott él, ahová a kötelezettsége, a szolgálat szólítja, így történt ez az én életemben is – vágott bele az élménybeszámolóba Pelczné Gáll Ildikó, aki 2010-ben lett az Európai Parlament képviselője, miután a hazatérő Schmitt Pál lemondott mandátumáról.
A Szikszón született, mérnök-közgazdász végzettségű képviselő Brüsszel legnagyobb „erényének” azt tartja, hogy az Európai Unió fővárosa. Véleménye szerint a belga főváros egy olvasztótégely, ahol a közbiztonság – főleg egy nő szempontjából – sok kívánnivalót hagy maga után, de nehezen tudja megérteni a brüsszeliek életfelfogását, életvitelét is.
Amikor 2010-ben képviselőként Brüsszelbe érkezett, tele volt bizonytalansággal, de komoly feladatnak, újabb kihívásnak fogta fel az új munkáját. Az első napok, hetek nehezen teltek, de később egyre könnyebb volt eligazodni mind a városban, mind a parlamenti életben.
– Szerettem volna nagyon gyorsan megkeresni a kapaszkodókat Brüsszelben, s ebben egyfajta segítséget is kaptam, hiszen az ottani katolikus gyülekezet abszolút nyitott volt az együttműködésre. Ez adta az első kapcsolódási pontot a parlamenti munkán kívül – mondta.
Pelczné Gáll Ildikó mesélt az első munkanapokról is, ahogy belépett a gazdasági bizottság első ülésére, amin gazdasági miniszterek, jegybankelnökök és miniszterelnökök vettek részt. A feladatok elosztásánál rendszeresen jelentkezett.
- Nem hagytam, hogy ne vegyenek észre - mondta, így aztán egy idő után már őt keresték meg, ha valamilyen feladat elvégzésére embert kerestek – ennek eléréséhez azonban bő egy évig keményen kellett dolgoznia. Az alelnöki kinevezés kapcsán elmondta: a szakbizottságban rengeteget dolgozott együtt a német tagokkal, akik már jól ismerték, így támogatták őt a poszt elnyerésében is.