2024. szeptember 27. Adalbert
Segítik a családok egészséges táplálkozását
minap.hu
|
2014. szeptember 23. 13:17
|
frissítve: 2014. szeptember 26. 09:47
Bár az utóbbi években javult a helyzet, a felmérések szerint még mindig viszonylag kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak a gyermekek. Sokat segíthet azonban az az Európai Unió által támogatott kísérleti projekt, melynek során zöldség- és gyümölcscsomagokkal látnak el észak-magyarországi és észak-alföldi háztartásokat.

egeszseges_csalad_140923ml_02.jpg

Fotó: Mocsári L.

Az egészséges család címmel indított programot az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatósága, mely azt vizsgálja, hogy melyek a leghatékonyabb eszközök a lakosság zöldség- és gyümölcsfogyasztásának növelésére. A kísérleti projekt Magyarországon két régióban, az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon indul el.

A projekt nagyköveti feladatait Béres Alexandra vállalta el. Mint a fitnesz világ- és Európa-bajnok az észak-magyarországi nyitórendezvényen ismertette, három kiemelt csoportot céloznak meg a projektben: a várandós nőket, a 65 év fölötti szépkorúakat, valamint a 10-16 éves korosztályt. Béres Alexandra kiemelte: a családoknak nagy szerepe van abban, hogy a gyermekek minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasszanak, hiszen ha a fiatalok már korán megszokják a finom ízeket, étkezéseiknél felnőttként is előszeretettel választanak majd alapanyagul zöldségeket, gyümölcsöket.

A nyitórendezvényen elhangzott: 2014 októbere és 2015 októbere között, tehát 12 hónapon keresztül gyümölcs- és zöldségkosarakat kapnak a projekt regisztrált résztvevői. S hogy az alapanyagokat minél kreatívabban tudják felhasználni, arról maga a nagykövet gondoskodik. Béres Alexandra ugyanis összeállított egy olyan receptkönyvet, ami telis-tele van magyar zöldségek és gyümölcsök felhasználásával elkészíthető ételleírásokkal.

egeszseges_csalad_140923ml_09.jpg

Az észak-magyarországi nyitórendezvénynek a Városháza Díszterme adott otthont. Zsiga Marcell alpolgármester kiemelte, Miskolc és a megye híres az itt termesztett gyümölcsökről, gondoljunk csak a gönci barackra, a szomolyai cseresznyére, a tokaj-hegyaljai szőlőre, az abaúji gyümölcsökre, vagy éppen a Sajó-völgyében termesztett burgonyára. S mivel a projekt magyar zöldségeket és gyümölcsöket kínál a családok számára, helyi beszállítókra alapozva, így jó minőségű és finom alapanyagokkal gazdagodnak majd a háztartások.

Perger István, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének kommunikációs vezetője ismertette, az ún. pilot (kísérleti) projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg. Magyarország mellett Lengyelország két régiójában indítják el. Hazánkban összesen mintegy 4500-an vesznek részt a programban. A kommunikációs vezető kiemelte: a célcsoport tagjai olyan fontos életszakaszban vannak, amikor egy egészségesebb étkezésre való átállás jelentős hatással lehet egészségi állapotukra. Perger István elmondta azt is, hogy a program eredményeit szakemberek kiértékelik majd.

Biró Lajos táplálkozás-egészségügyi szakértő nagyon jelentősnek nevezte az induló projektet. Kiemelte, a kiegyensúlyozott táplálkozás fontos részét képezi a megfelelő mennyiségű és változatos formájú gyümölcs- és zöldségfogyasztás. Hozzátette, több krónikus betegségcsoport kialakulásának megelőzését, illetve ezek kockázatának csökkentését segíti a rendszeres fogyasztásuk.

Mint a szakértő ismertette, egy 2009-es óvodai menzakörkép megállapította, hogy friss gyümölcsöt és zöldséget átlagosan csak a gyermekek alig 54 százaléka kapott. 2013-ra már javuló eredményeket tapasztaltak, több zöldség és gyümölcs került az étlapok kínálatába. Nem volt sokkal jobb a helyzet az általános iskolák esetében sem. Egy 2008-as iskolai menza körkép szerint mindössze maximum 3 alkalommal tartalmazott zöldséget az étrend az iskolák 27 százalékában. Ráadásul csak mintegy 30 százaléka árult gyümölcsöt a büfékben. Azonban itt is jelentős javulást tapasztaltak 2013-ban, egyre többször jelenik meg valamilyen zöldségfajta az étrendben.

egeszseges_csalad_140923ml_23.jpg

Biró Lajos azonban rámutatott: a javuló eredmények ellenére is van létjogosultsága az olyan projekteknek, mint amilyen Az egészséges család program is. Reményeik szerint minél többen csatlakoznak a projekthez, így még több család háztartásában lesz kedvelt alapanyag a zöldség és a gyümölcs.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat