Bodó Sándor elmondta, a program egy új módszertant jelent, aminek az a lényege, hogy a munkaadók és a munkavállalók elképzelései közeledjenek egymáshoz. – A munkaadók igényeit felmérjük, a munkavállalók lehetőségeit tolmácsoljuk, így aztán minden esély megvan arra, hogy ők egymásra találjanak. Ezt a programot két megyében, Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében már üzemeltetjük, és most harmadik állomásként Borsod-Abaúj-Zemplénben is következik ennek a feladatnak a végrehajtása. Ez természetesen egy új elgondolást, egy új munkamódszert igényel a munkatársaink részéről, és ehhez kérjük partnerként a munkaadókat és a munkavállalókat is – hangoztatta.
Mint azt az államtitkár elmondta, kollégái személyesen veszik fel a kapcsolatot a leendő munkavállalókkal, hogy megtudják, milyen elképzeléseik vannak, így a cégeknek már egy szűrőn keresztül tudják kiközvetíteni azt a harminc, és már nem száz munkavállalót, akik közül választhatnak.
Demeter Ervin kormánymegbízott szerint az új módszer új szemlélettel jár együtt. – Ettől elsősorban azt várjuk, hogy csökkenjen az idő, ami alatt keresik a hiányzó munkaerőt a nagyvállalatok, tehát minél teljesebben tudják kitölteni a kapacitásukat. Másrészt egy pontosabb munkaerő-közvetítés révén hatékonyabban tudunk mi is dolgozni. Harmadrészt pedig középtávú célunk is van vele: egyre jobban megismerjük azokat a szakmákat, amikre a legnagyobb igény van a munkaadóknál, és a felnőtt képzést, vagyis a kormányhivatal keretében zajló képzéseket ehhez tudjuk igazítani – tette hozzá.
A kormánymegbízott úgy nyilatkozott, ennek a három tényezőnek az együttes hatásaként várják azt, hogy továbbra is fenn tudjon maradni az a gazdaságnövekedési és foglalkoztatásnövekedési ütem, ami eddig is tapasztalható volt a megyében.
Kiss János alpolgármester örömét fejezte ki amiatt, hogy az országban Borsod a harmadik megye, ahol az új módszert elindítják. – A munkaerőpiac 2010-től nagyon sokat javult, hiszen akkor még tizenkétezer álláskereső volt Miskolcon, ma már négyezer és pár száz az álláskeresők száma. Így egyre kevesebb a kiközvetíthető munkaerő, a vállalatok igénye azonban egyre markánsabb. Ezért egy gondosabb, nagyobb odafigyelést igénylő, innovatív program mellett el lehet végezni ezt a finomhangolási folyamatot, ami azt eredményezheti, hogy az eddig meg nem talált kapcsolatokat és utakat fel lehet térképezni a vállalatok és a munkaerő között – fogalmazott. Az alpolgármester hangsúlyozta, akit eddig nem sikerült kiközvetíteni, azok számára új utakat lehet nyitni intenzív és személyre szabott képzéssel.