2024. április 25. Márk
Akkor van baj, ha a horkolás nemcsak zajos, hanem kóros is
hirado.hu
|
2019. február 16. 17:39
|
frissítve: 2019. február 18. 16:06
Mintegy öt éve képzéshez kötött az alvászavarok gyógyítása, melynek végén – hasonlóan a klasszikus orvoslási szakágakhoz –, úgynevezett licencvizsgát kell tenni doktorainknak. Európában elsőként ez hazánkban alakult így, jelenleg is csak két európai országban rendelkeznek hasonlóan az egészségügyi jogszabályok.

alvas.jpg

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) néhány hónappal ezelőtt önálló főcsoportba sorolta az alvásmedicinához tartozó betegségeket. Eszerint a hetedik betegségfőcsoport neve: alvás és ébrenléti zavarok – tudtuk meg Faludi Béla egyetemi docenstől, a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikáján működő alvásmedicina centrum vezetőjétől.

Az alvászavarok egyre több káros következményére derült fény az utóbbi időben. Faludi doktor elmondása szerint alvászavar alatt sokan pusztán a kóros horkolást, illetve annak következményeit értik, pedig az alvajárás, a kóros álmatlanság – vagy éppen aluszékonyság – is ugyanebbe a betegségcsoportba tartozik.

Ezzel együtt a kóros, légzéskimaradásos horkolásnak vannak a legsúlyosabb, legtöbb érintett által megtapasztalt következményei. Stroke, agyvérzés, infarktus, szívritmuszavarok – mind-mind bekövetkezhetnek egy súlyos, kezeletlen alvászavarral együtt élő embernél, ezért az orvoslás többi szakága, illetve azok képviselői is kezdik nagyon komolyan venni a betegséget.

Gyorsan kapcsoltak Pécsen, a WHO betegségbesorolása után idén nekiláttak a pécsi orvosi karon az alvásmedicina tanszék szervezéséhez, hiszen, bár már húsz esztendeje foglalkoznak Faludi Béláék alvásdiagnosztikával, és ugyanennyi ideje működik az alváslaboruk a helyi neurológián – egy önálló orvosi szakág tudományos eredményeinek összegyűjtése, oktatása, szakmai kontrollja a világon mindenhol egyetemi tanszékeken történik.

További információ itt olvasható.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat