A rendezvényen hatalmas volt az érdeklődés, nagyon sokan eljöttek a Herman Ottó Múzeum Papszeri Épületébe, hogy újabb információkat tudjanak meg a történelmi Avas építészetéről, pincéiről, történetéről, egy miskolci építésztörténész „szemüvegén” keresztül.
Bereczki Zoltán építészmérnök, építésztörténész, a Debreceni Egyetem oktatója elmondta: az Avasi Református Templom középkori építéstörténetével foglalkozik, kutatási területe a gótika építészete. – Jó kapcsolatot ápolok az Észak-Keleti Átjáró Egyesülettel és az Avasi Borút Egyesülettel, akik bevontak egy olyan projektbe, ami az Avas múltjával, történetével, jövőjével foglalkozik – fogalmazott.
Mint megtudhattuk, ebben a projektben a pincékkel és a templommal foglalkozott az építésztörténész – ez volt a keddi előadásának témája is. Kutatási adatait 3D-s animációkkal, saját készítésű fotókkal és rajzokkal illusztrálta a rendezvényen. A közel másfél órás előadás a templom legfontosabb korszakára fókuszált, a 15. század végi kiépítésére, illetve a borházak úgynevezett 3. generációjára (19. század vége – 20. század eleje).
A dualizmus és a két világháború közötti évtizedek miskolci városképével foglalkozó előadás-sorozat negyedik állomása során megismerkedhettünk az Avas domb történelmi környezetével, ahol évszázadok óta egymástól kőhajításnyira éli mindennapjait a szakralitás és a borkultúra, a gótikus és a svájci stílus.
Az előadás szünetében műsort adott a Miskolci Pincék Dalárdája és Jacsó Pál költő.