2024. május 05. Györgyi
Államosítják az egyetemi PPP-ingatlanokat
Molnár Péter
|
2015. augusztus 24. 17:33
|
frissítve: 2015. augusztus 26. 08:50
Szeptembertől 26 szerződést tárgyal újra a kormány, de többletforrást is biztosítanak az aránytalanul nagy terhet jelentő szerződések felbontására, átalakítására.
Nem

   Az egyik egyetemi épület 13 emeletes volt valamikor, az átépítés során aztán visszabontották. Így lett 8 emeletes irodaház az egykori E7-es kollégiumból. De PPP szerződésben, azaz magánbefektetők bevonásával újítottak fel további 5 kollégiumot, az Uni-Hotelt és a belvárosi Zenepalotát is.

egyetem_e7_150824_ja.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Ezek felülvizsgálatára készül a kormány. Országszerte 26 felsőoktatási szerződést vizsgálnának felül, köztük a Miskolci Egyetemét is. Pintér Zoltán, a miskolci intézmény üzemeltetési igazgatója elmondta, valószínű, hogy a Miskolci Egyetemi épületek nem kerülnek ebbe a konstrukcióba.

– Stabil üzemeltetőink vannak, meg vagyunk elégedve a szerződés teljesítésével és a fenntartó, az állam is úgy minősítette a miskolci szerződő feleket, hogy megbízhatóan dolgoznak – emelte ki.

egyetem_e7_150824_ja_2.jpg

Hogy végül mely épületek kerülnek állami tulajdonba, még nem lehet tudni. A szerződések kiváltása után az épületek egy része továbbra is az egyetemek szolgálatában maradhat majd; de lesz, amelyek más funkciót kapnak, esetleg értékesítenek. A kormány ezzel évi 5 milliárdot spórolhat. Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára a Miskolc Televízió érdeklődésére telefonon elmondta, vannak olyan fejlesztések, amelyeknél már a fejlesztés időpontjában lehetett tudni, hogy olyan kapacitásokat hoz létre, amelyekre igazából nincs szükség az egyetemen. Olyan kapacitástöbblettel bírnak tehát – akár tantermekben, akár kollégiumban –, amit nem tudnak feltölteni.

Éppen ezért kell kiváltani a hátrányos szerződésekből az egyetemeket, elsősorban azokat, amelyek a legnagyobb pénzügyi megterhelést jelentik, azokat, amelyek fölösleges kapacitásra köttettek, hogy utána ezzel az állam és az egyetemek spórolni tudjanak.

Az egyetemek várhatóan 2016 elején veszik állami tulajdonba az érintett ingatlanokat. A jövő évi költségvetésben 5 milliárd forintot szán erre a kormány. A szerződések felülvizsgálata összességében 40 milliárd forint megtakarítás jelent majd a hazai egyetemeknek.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat