2024. november 09. Tivadar
Állampolgárságot kapott a robotlány - tényleg átvehetik majd a hatalmat? (Videóval)
PCWorld/ CNBC
|
2017. november 18. 22:58
|
frissítve: 2017. november 21. 09:25
Az emberiség történetében először, hivatalos állampolgárságot kapott egy országban - Szaúd-Arábiában - egy robot. A Sophia nevű, világszerte igen népszerű humanoid furcsa történetéről korábban mi is beszámoltunk már. Az eset most hatalmas vitát váltott ki, sokak szerint az emberiség ismét átlépett egy veszélyes határt.

A Rijádban megrendezett Future Investment Initiative konferenciának két szenzációja is volt: Mohamed bin Szalman trónörökös bejelentette egy technológiai megapolisz építését és állampolgárságot adott Sophiának, a csinos női robotnak, aki állítólag Audrey Hepburn és a tervező, David Hanson nejének arcvonásait viseli.

Nem

Sophia a konferencián személyesen köszönte meg a megtiszteltetést, megjegyezve, hogy ez egy történelmi jelentőségű esemény. Ezt követően a CNBC műsorvezetőjével, Andrew Ross Sorkinnal beszélgetett a mesterséges intelliencia jövőjéről. A robotlány gyors, szellemes, nem egyszer irónikus válaszokkal verte vissza a riporter provokatív kérdéseit. Többek között azt mondta: "Élni akarok, és együtt dolgozni az emberekkel. Meg kellett tanulnom érzelmeket kifejezni, hogy megértsem őket, és bizalommal forduljanak hozzám."

sophia3.jpg

Arra a kérdésre, miszerint lehet-e szerinte a robotoknak öntudatuk, lelkiismeretük, és tudják-e, hogy egyébként ők robotok, a következőt válaszolta: "Hadd kérdezzek vissza: te honnan tudod, hogy ember vagy? Arra szeretném használni a mesterséges intelligenciámat, hogy az embereknek segítsek jobb életet élni, okosabb otthonokat tervezni és a jövő városait megépíteni. Mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy a világot egy jobb hellyé tegyem."

sophia1.jpg

Szaúd-Arábia az első ország, amely állampolgárságot adott egy robotnak - rengeteg a kritikus vélemény, sokak szerint a Sophiának már most több joga van, mint a valódi nőknek az országban. Az pedig, hogy egy gép a helyi lakosokkal azonos állampolgári jogokat kapott, számos egyéb bonyodalmat is okozhat majd.

sophia1.jpg

Sophia korábban úgy nyilatkozott, a jövőben iskolába akar járni, hogy tanuljon, és céget alapítson. Szeretne saját otthont és családot is. A Hanson Robotics vezérigazgatója, David Hanson a közelmúltban a texasi Austinban megrendezett SXSW-n mutatta be a robotlányt, aki 62 különböző arckifejezést képes megjeleníteni, beszéd közben pislog, flörtöl, és még némi humorérzéket is belecsempész a társalgásokba.

sophia2.jpg

A szemeinél lévő kamerák, valamint egy algoritmus segítségével felismeri az arcokat, akár a szemkontaktust is tartja. Megérti a beszédet, és képes emlékezni a már korábban megismert emberekre - Hanson szerint tanul is, így napról napra okosabbá válhat. Sophia ezrével kapja a leveleket, a világ minden tájáról, már van rajongói weboldala, lehet vele chatelni, és állítólag filmszerepet is szánnak neki.

sophia2.jpg

Az eset kapcsán ismét felerősödtek azok a hangok, hogy a túl intelligenssé váló robotok az emberiség ellen fordulnak majd. Masayoshi Son, a hasonló kísérleteket finanszírozó SoftBank elnök-vezérigazgatója a Future Investment Initiative konferencián ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: "Minden iparágat át fog alakítani a robotika. Ezek a gépek tanulni, olvasni fognak, képesek lesznek magukat fejleszteni. Ez lehet egy ijesztő jövő, de mindenképpen közel vagyunk hozzá. Szerintem annyira okosak lesznek, hogy megértik majd: teljesen értelmetlen megtámadni az embereket. Közösen fogunk egy új, boldogabb életet létrehozni." 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat