Aranyérmes a kajakos Kozák Danuta – megvan az 500. érmünk!
|
2016. augusztus 18. 09:11
|
frissítve: 2016. augusztus 19. 20:38
Az 500 méter egyesben aratott győzelmével a kajakos Kozák Danuta nyerte Magyarország 500. olimpiai érmét, egyben 175. aranyát.

Kozák Danuta szerint, aki négy olimpiai aranyérmével minden idők legeredményesebb magyar kajakosa lett, az első helyeknek majd tíz év múlva lesz igazán értéke.

"A statisztikát rátok bízom, én a pályán szeretnék teljesíteni!" - mondta nevetve újságíróknak az eredményhirdetés után az UTE 29 éves versenyzője.

"Ennek a négy aranynak szerintem tíz év múlva lesz igazán értéke, amikor a fiatalságot arra kell buzdítani, hogy gyerünk fiatalok, kövessetek!" - tette hozzá.

Amikor megtudta, hogy sikere az 500. magyar érem és a 175. arany az olimpiák történetében, vidáman felkiáltott:
    "Jeee!"

A címvédő Kozák Danuta szurkolók között a női kajak egyesek 500 méteres versenyének eredményhirdetése után

A csütörtöki versenyről úgy nyilatkozott, nem számított ilyen fölényes győzelemre 500 méteren.

"Én arra készültem, hogy itt az utolsó centiig kell küzdeni, mint a párosban, szerintem az a normális, ha az ember kihajtja magát. Örülök, hogy meg tudtam azt csinálni, amit gyakoroltunk. Boldog vagyok, most már itt voltam teljes szívvel-lélekkel." - nyilatkozott, jelezve, hogy nem figyelt a riválisokra.

"A pályámnál foglalkoztam, érzékeltem 200-nál, hogy elöl vagyok. Lisa a kettes pályán ment, így nem láttam, de csak magammal próbáltam foglalkozni, nem néztem, ki merre tart." - utalt arra, hogy a végül harmadik világbajnok új-zélandi Lisa Carrington számított egyik nagy ellenfelének.

A betegségéről elárulta, hogy az már a múlté, s a legnehezebb a hétfői első vízre szállás volt párosban.

"Teljesen rendben vagyok. Horror volt az első délelőtti futam, visszagondolva, mintha álmodtam volna az egészet. De napról napra egyre jobban voltam, most már tényleg azt tudom mondani, hogy 110 százalékban itt vagyok!" - jelentette ki.

A címvédő Kozák Danuta (k) a második helyezett, dán Emma Jorgensen (b) és a harmadik helyen végzett új-zélandi Lisa Carrington a női kajak egyesek 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában augusztus 18-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

A kajakos Kozák Danuta nyerte Magyarország 500. olimpiai érmét: az UTE 29 éves versenyzője címét megvédve győzött az 500 méteres versenyben a riói játékokon!

Az immár négyszeres olimpiai bajnok kajakos a csütörtöki döntőben a mezőnnyel jött el a rajttól. Az elején a fehérorosz Marina Litvincsuk volt a leggyorsabb, bő fél hajóval a többiek előtt lapátolt. Mellette a 6-os pályán Kozák az ellenfelekénél nagyobb utazótempóját felvéve megközelítette, majd még a féltáv előtt meg is előzte őt. A második 250 méter pedig már az ő diadalmenetéről szólt, annyira elhúzott a többiektől, hogy egy pillanatig sem forgott veszélyben a győzelme. A célba bő másfél hajóval a dán Emma Jörgensen előtt ért be. Harmadikként a tavaly világbajnok, Rióban 200 méteren aranyérmes új-zélandi Lisa Carrington végzett.

Kozák – aki kedden Szabó Gabriellával párosban is győzött ezen a távon – a magyar kajak-kenu sport 24., illetve a riói küldöttség hetedik aranyérmét szerezte. Négy elsőségével most már ő minden idők legeredményesebb magyar kajakosa.

A magyarok az olimpiákon – a Magyar Olimpiai Bizottság összesítése szerint – eddig 175 arany-, 151 ezüst- és 174 bronzérmet nyertek.

A riói magyar küldöttség csütörtökig hét első, három második és négy harmadik helyet harcolt ki.

Kozák Danuta a célban a női kajak egyesek 500 méteres versenyének döntőjében a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában augusztus 18-án. A magyar kajakos megvédve címét aranyérmet nyert. MTI Fotó: Kovács Tamás

Minimális különbséggel a negyedik helyen végzett a Tótka Sándor, Molnár Péter kajakos páros 200 méteren a riói olimpián. A világbajnoki címvédő kettős – amely a válogatót megnyerő, de utóbb doppinggyanú miatt az utazók közül kizárt Horváth Bence és Szomolányi Máté helyett jutott az utolsó pillanatban indulási joghoz – szoros versenyben maradt le a dobogóról.

A hatos pályára került magyarok jól kapták el a rajtot, de ugyanez elmondható volt szinte az összes többi döntős egységről is. A litvánok és a spanyolok aztán kicsit megléptek, de a célba érkezéskor nem lehetett megmondani, melyik hajó hányadikként végzett. A Saul Craviotto, Cristian Toro spanyol duó tudta egyedül, hogy győzött, majd a kiírás láttán örülhetett a Liam Heath, Jon Shofield brit és a Aurimas Lankas, Edvinas Ramanauskas litván páros. Utóbbiaktól Tótkáék mindössze három századmásodperccel maradtak le.

„Kammerer Zoltán azt mondta egyszer, hogy másodiknak és negyediknek lenni a legrosszabb. De ha valaki két héttel ezelőtt az mondja nekem, hogy negyedikek leszünk az olimpián, kinevetem. Ez egy megnyert negyedik hely.” – jelentette ki Tótka Sándor a célba érkezés után. – „Lehet, hogy a magyar nemzet az elő- és középfutam után mást várt tőlünk, de mi kiadtuk magunkból a maximumot.”

„Hihetetlen boldogok vagyunk ezzel a negyedik hellyel.” – erősítette meg Molnár Péter, aki még egyesben is érdekelt lesz 200 méteren. – „Tőlem lehetett volna három ezred vagy három másodperc a különbség, ennél nem tudtunk volna többet-jobbat kajakozni.” – tette hozzá.

A kenus Hajdu Jonatán második lett a B döntőben, így a 10. helyen végzett 200 méteren a riói olimpián. A Dunaferr 20 éves ifjúsági világbajnoka szerdán negyedikként zárt a középfutamában, ezzel lecsúszott a fináléról, de azt nyilatkozta, hogy szeretné megnyerni a B döntőt. Nagyon kicsin múlt, hogy ez nem sikerült neki. Csütörtöki futamában jól kapta el a rajtot, a sprinttáv nagy részében az élen haladt a 4-es pályán, de a végéhez közeledve az 5-ösön mellette lapátoló cseh Martin Fuksa egyre jobban megközelítette, majd hajóját jobban rúgva be meg is előzte őt.

A hetedik helyen végzett a Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin kajakos duó 1000 méteren a riói olimpián. A csütörtöki döntőben sokáig a nyolcadik helyen haladt a honvédos kettős, de a hajrában a szlovák egységet meg tudta előzni. Győzött a tavaly világbajnok Max Rendschmidt, Marcus Gross német duó. Ebben a számban a Dombi Rudolf, Kökény Roland páros volt a címvédő.