2024. május 19. Ivó, Milán
Az elmúlt húsz év legjelentősebb iskolafejlesztései Miskolcon
Kujan István
|
2017. április 10. 16:12
|
frissítve: 2017. április 12. 16:43
Az elmúlt húsz év legnagyobb iskolafejlesztését jelentették be ma Miskolcon. A kormány másfél milliárd forint támogatást nyújt két helyi gimnáziumnak, a Lévaynak és a Fényinek. Előbbi esetében uszoda és tornaterem, utóbbinál közösségi tér és természettudományos tantermeket építenek. A részleteket sajtótájékoztató keretében ismertették hétfőn.

A Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon igazgatója, Ábrám Tibor elmondta, az új tanuszoda nem csak a gimnazisták előtt áll majd nyitva.

levay_sajtotajekoztato_170410ml.jpg

Fotó: Mocsári László

– Már a pályázat beadása során együttműködési megállapodást kötöttünk belvárosi általános iskolákkal arról, hogy a 25 méteres, ötsávos medence az ő diákjaik úszásoktatását is szolgálja majd – húzta alá Ábrám Tibor, hozzátéve, a kihasználtságot növeli majd, hogy a szabad kapacitásokat felkínálják a miskolci polgárok számára: várhatóan a kora reggeli, a késő esti és a hétvégi időszakban bárki használhatja majd az uszodát.

A gimnáziumban a régi, még a hatvanas években épült tornatermet bontják el és építenek helyette újat. Itt kap majd helyet egy gyógytestnevelésre is alkalmas és felszerelt terem, valamint egy nagyobb méretű konditerem. Ugyanakkor akadálymentesítik is az épületeket.

levay_sajtotajekoztato_170410ml_15.jpg

A Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium szintén érintett a fejlesztésekben. P. Holczinger Ferenc igazgató ismertette, fejlesztik a természettudományos oktatást az intézményben, de az ebédlő háromszáz fősre bővítésével egy új közösségi teret is létrehoznak.

– Gimnáziumunknak fontos a közösségépítés, de nagy hangsúlyt helyezünk a fizika- és kémiaoktatásra is, ezért ilyen tantermek épülnek. Mindezek mellett a gépészet is megújul – fűzte hozzá.

Schanda Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár elmondta, mintegy 14,4 milliárdos fejlesztési forrás áll az egyházi fenntartású köznevelési intézmények rendelkezésére, az összegből összesen 23 intézmény részesül.

levay_sajtotajekoztato_170410ml_11.jpg

– A fejlesztések révén csökkenek a rezsiköltségek, a korszerűsítésnek köszönhetően pedig hatékonyabbá válik az energiafelhasználás, valamint kiszámíthatóbb és fenntarthatóbb infrastruktúrát tudnak működtetni a kedvezményezettek – szögezte le Schanda Tamás.

A jezsuita gimnázium 567 millió forintost támogatást kap, míg a Lévay 947 milliót. A pénzt az új Széchenyi Tervben a kormánytól kapja a két miskolci gimnázium. A beruházások – amiket Miskolcon várhatóan a nyár folyamán, illetve ősszel kezdenek el – végrehajtására 48 hónap áll rendelkezésre. Fontos, hogy a fejlesztések 100 százalékos intenzitásúak, azaz sem az iskoláknak, sem a fenntartóknak nem kell saját forrást biztosítaniuk.

A kormányváltás óta megduplázódott, 13 százalékra nőtt azok aránya, akik egyházi iskolában tanulnak, számuk eléri a 210 ezer főt – erről Soltész Miklós beszélt a sajtótájékoztatón. Az Emmi egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az egyházi nevelést biztosító intézmények megújuljanak, bővüljenek.

levay_sajtotajekoztato_170410ml_7.jpg

Soltész Miklós tájékoztatott arról is, hogy a magyar kormány az elmúlt évek során két és félszeresére emelte az ingyenes étkeztetés támogatását, aminek mértéke most már eléri a 74 milliárd forintot. Ebből az összegből országszerte 620 ezer, az egyházi iskolák tekintetében mintegy 124 ezer, a két miskolci gimnáziumban pedig félezer gyerek ingyenesen vagy kedvezménnyel étkezhet.

Ez a mostani az elmúlt húsz év legjelentősebb iskolafejlesztése Miskolcon – emelte ki Csöbör Katalin. A fideszes országgyűlési képviselő hozzátette, hosszas tervezés és egyeztetés vezetett a mostani beruházások bejelentéséig.

levay_sajtotajekoztato_170410ml_5.jpg

A politikus úgy fogalmazott, szülőként is tudja és tanúsíthatja, hogy „teljes mértékben igaza van a kormánynak akkor, amikor az egyházi iskolákat is teljes mellszélességgel támogatja”.

– Az egyházi iskolák a bennük folyó kiemelkedő pedagógiai munka miatt olyan népszerűek. A lelki nevelés és építés jelentőségét pedig szintén nem kell külön kiemelni a teljesen gépiessé váló, elidegenedett világunkban – húzta alá Csöbör Katalin, kiemelve azt is, hogy végre azok a magyarok is találnak színvonalas iskolát, akik a gyermeküknek egyházi neveltetést szeretnének biztosítani.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat