2024. október 20. Vendel
„Az igazi világ a kábítószeren kívül van” – Workshop a kábítószer-ellenes világnap alkalmából
minap.hu
|
2018. június 26. 14:33
|
frissítve: 2018. július 04. 16:39
A Miskolci Polgármesteri Hivatal - a Miskolci Egészségfejlesztési Intézet támogatásával - valamint a Miskolci Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) évek óta rendszeresen megszervezi a Kábítószer-ellenes Világnapot. A prevenciós tevékenységet kifejtő ágazati együttműködést egy workshop keretében kívánják erősíteni, amelyre kedden meghívást kaptak megyében működő KEF-szervezetek, valamint a rendőrkapitányságok képviselői is.

Az ENSZ 1987-ben jelölte ki június 26-át Kábítószer-ellenes Világnappá. Juhászné Ceglédi Tünde, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke elmondta: ez a nap arról szól, hogyan küzdjünk a kábítószer-bűnözés ellen, hogyan védjük meg fiataljainkat a drog okozta veszélyektől.

– Magyarországon 21 éve ünnepeljük ezt a napot valamilyen városi rendezvénnyel. Az elmúlt évben inkább a fiatalokhoz szóltunk, idén pedig a szakembereket célozzuk meg, részükre igyekszünk hasznos információkat nyújtani – nyilatkozta a fórum elnöke.

kabitoszer_ellenes_vilagnap_180626_ja_11.jpg

Még mindig rengeteg típusú kábítószer van a piacon, Juhászné Ceglédi Tünde szerint a dizájnerdrogok csaknem kiszorították a régi, „klasszikus” kábítószereket. Megnehezítve ezzel a szociális ellátórendszer helyzetét is, hiszen nehéz elérni a célközönséget, az ellátórendszernek még nincsen kiforrott mintái arra, hogyan tudnának  küzdeni az új drogok ellen.

Fehér Annamária, a Gyermek Egészségügyi Központ főorvosa a gyermekkori droghelyzetről és a prevenció lehetőségéről tartott előadást. – Amikor a bizonytalan hatású dizájnerdrogok először bejöttek, az osztályunkra került fiatalok 80-90 százaléka 8-14 éves gyerek volt. Ekkor döntöttünk úgy, hogy segítséget kell kérni a társadalomtól: a szülőktől, pedagógusoktól: figyeljenek a gyerekekre, és azonnal forduljanak szakemberhez, ha felmerül a drogfogyasztás gyanúja – hangsúlyozta a főorvos.

Kábák, kiabálnak, ledobják a ruhájukat – csak néhány példa a kábítószer hatása alatti viselkedésre. A főorvos szerint ezek még az enyhébb tünetek, olyan is előfordult, hogy eszméletlen állapotban, görcsölve, kiakadt keringési rendszerrel kerültek be fiatalok sürgősségi, majd pedig az intenzív osztályra. Olyan is volt, hogy egy patak partján, holtan találták meg a kábítószeres fiatalt.

kabitoszer_ellenes_vilagnap_180626_ja_12.jpg

A szakember úgy látja, négy év távlatában történt némi pozitív változás a megyénkben. Orvosok, pedagógusok, szülők, rendőrök közösen próbáltak tenni a megelőzés érdekében. Ha kábítószerhez is nyúlnak a fiatalok, most már tudatosabban teszik, tudják, hol a határ, ha kell, segítséget kérnek egymástól, szüleiktől.

Koós Tamás, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, és a Gyermekpszichiátriai projekt szakmai vezetője egy EFOP-pályázatról tájékoztatott. A projekt teljes keretösszege hatmilliárd forint, ennek keretében 13 helyszínen történik infrastrukturális fejlesztés, kifejezetten a gyermekpszichiátriai és mentálhigiénés ellátórendszer területén. – Ez aktív fekvőbeteg-osztályokat, emelt biztonságú gyermekpszichiátriai ágyakat és komplex járóbeteg-ellátókat jelent. Emellett olyan szakmai fejlesztési programok valósulnak meg, amelyek a teljes gyermekpszichiátriai szakmát érintik – részletezte a szakmai vezető.

kabitoszer_ellenes_vilagnap_180626_ja_13.jpg

Miskolcon egy 15 ágyas aktív gyermekpszichiátriai osztály épül, ami jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a mentális állapotuk miatt kórházi ellátásra szoruló gyerekek és fiatalkorúak megfelelő ellátáshoz jussanak. – Jelenleg nincs ilyen Borsod megyében, a legközelebbi aktív gyermekpszichiátriai ellátó Debrecenben van. Ezen a helyzeten tud változtatni a fejlesztés, a megyében párhuzamosan futó, és számos helyen  megvalósuló szakmai program pedig a korai kezelésbevételt, azonosítást, ellátásba kerülést segíti – emelte ki Koós Tamás.

A projekt 2017 elején indult, az infrastruktúra teljes átadása pedig 2019 végére, 2020 elejére várható; a tervezési munkák végén járnak, a kivitelezés optimálisan már ebben az évben elindul. Miskolcon a megyei kórház Csabai kapui intézményének jelenlegi pszichiátriai osztályának közelében fogják felhúzni az önálló épületet

Kiss János alpolgármester szerint a 21. század egyik „mételye” a kábítószer. – Éppen ezért különösen fontosnak tartjuk, hogy minden erőnkkel szembeszálljunk vele. A kábítószer-ellenes küzdelemnek vannak megszokott területei - felvilágosítás, elrettentés, bűnüldözés -, mi azonban úgy gondoltuk, hogy egy teljesen új ifjúságfejlesztési programra van szükség, hogy a fiatalok figyelmét más területekre irányítsuk – hangoztatta az alpolgármester.

A Miskolcon megvalósuló „Legyen eszed” komplex ifjúságfejlesztési programmal alternatívát kívánnak mutatni a fiataloknak: sportban, kultúrában, tudományban. Kiss János szerint be kell vonzani őket ezekre a területekre, és mivel a fiataloknál jellemző a mintakövetés, szeretnék, ha a példaképek nem a kábítószer világában jelennének meg, hanem azok között, akik sportolnak, színházba járnak, színészekké, tudósokká válnak.

kabitoszer_ellenes_vilagnap_180626_ja_1.jpg

– Ezért szeretnénk minél inkább tömegesíteni azokat a területeket Miskolcon, amelyek képesek arra, hogy elvonják a fiatalok figyelmét a kábítószerről – húzta alá Kiss János.

Tavaly minden negyedik középiskolás részt vett a „Legyen eszed” programok valamelyikén. Szeretnék valamennyi miskolci középiskolást megszólítani ezzel a programmal, és folyamatosan tudatosítani a fiatalokban, hogy „az igazi világ a kábítószeren kívül van.”

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat