2024. május 12. Pongrác
Az iskolákban tanítják az egészséges táplálkozást Miskolcon
Horváth Imre
|
2015. február 19. 17:22
|
frissítve: 2015. február 20. 14:10
Egészséges táplálkozásra és életmódra tanítaná az ötödik osztályos gyermekeket az a program, amely ebben a tanévben az ország öt városában, köztük Miskolcon indulhatott el.

A „Tegyünk Együtt a Gyermekekért” (TEGY) keretprogram keretében a Danone Kft. két éve egészséges életmódra ösztönző programot indított azzal a céllal, hogy a 11-12 éves gyermekek játékos módon sajátíthassák el az egészséges életmód alapelveit, a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással, a rendszeres testmozgással kapcsolatos általános és speciális ismereteket, s egészségtudatos fiatalokká-felnőttekké váljanak. A program során egy komoly problémára, a gyermekkori túlsúly és elhízás veszélyére, hosszú távú csökkentésére, a gyermekek egészségének és életminőségének javítására, valamint ezzel kapcsolatban a társadalmi szinten közös cselekvés lehetőségére és a megoldásokra kívánja ráirányítani a figyelmet.

gyermek_egszseg_150219_ja_8.jpg

Fotó: Juhász Ákos

A 2014/2015-ös tanév második félévében is folytatják a kiegyensúlyozott életmódra ösztönző programjukat Budapesten, Győrben, Kecskeméten, Székesfehérváron és Miskolcon – az önkormányzatok és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Tankerületeinek további elvi támogatásával.

Az egészségnevelő program oktatási részének kidolgozását hazai elismert szakmai szervezetek, többek között az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) bevonásával készítették el, emellett a program megvalósításában szintén egy közismert és a gyermekekkel hosszú évek óta sikeresen foglalkozó civil szervezet, a GYEP Alapítvány (Gyermekek Egészségnevelő Prevenciós Alapítványa) van a segítségükre.

gyermek_egszseg_150219_ja.jpg

A csütörtöki tájékoztató eseményen Pfliegler Péter alpolgármester köszöntötte a programot Miskolcon, nagyon fontosnak nevezve azt a célt, amelyet a program felvállalt. Hiszen – fűzte hozzá –, mindenki számára a gyermeke a legfontosabb, így az ő egészsége is az. Az egészséges táplálkozás és életmód kialakításában a családnak, szülőknek és nagyszülőknek van a legkiemeltebb szerepe, de a pedagógusok, az iskola felelőssége sem elhanyagolható, sokat tudnak tenni a szemléletváltás érdekében. Az alpolgármester arról is beszélt, hogy egyre több, országunkba érkező befektetőről mondható el, hogy a társadalmi szerepvállalás területén is sokat tesznek, ami jelzi, hogy ezek a cégek hosszú távra terveznek, látva a gazdasági fejlődést és stabilitást Magyarországon és Miskolcon is.

Nagyon kedves Miskolc a cég számára, jelentette ki Kiss Beáta, a Danone Kft. külső kapcsolatokért felelős igazgatója. Külön megemlítette Nagy Kálmánt, aki a GYEK Gyermekonkológiai és Csontvelő-transzplantációs Osztályának vezetőjeként azt mondta, minden, a cégtől kapott egy forint másik hármat mozdít meg. Reményét fejezte ki, hogy minden segítséget meg tudnak adni ahhoz, hogy még közelebb vigyék a gyerekekhez az egészséges életmódot.

gyermek_egszseg_150219_ja_7.jpg

Az egészséges táplálkozás fontosságáról beszélt Fekete Krisztina dietetikus, aki hangsúlyozta: az ő munkájuk nem arról szól, hogy mit nem lehet enni, hanem arról, hogy mit igen. Olyan szokásokat ültethetnek el a gyerekekben, amelyek az egész életüket végigkísérhetik, mint az, hogy reggelizzenek, egyenek minden nap gyümölcsöt és mozogjanak, ha van rá idejük – például az iskolában, egy nagyobb szünetben.

Berta Barna a GYEP Alapítvány részéről arról szólt, hogy a káros élelmiszereknek nagyon jó a marketingje, így nincs könnyű dolguk, de a tanórákra összeállított anyagok és a táboraik nagy szemléletváltásra képesek. A tájékoztató végén egy puzzle közös összerakására is megkérték a résztvevő iskolák képviselőt, ezzel indítva el a közös munkát, majd egy szakmai egyeztetést is tartottak.

gyermek_egszseg_150219_ja_6.jpg

A TEGY program közvetlenül az általános iskolákba, a gyerekekhez és a pedagógusokhoz viszi el a hasznos tanácsokat és tudnivalókat, s számos ötlettel, élménnyel lepi meg a résztvevőket. Az 5. osztályos osztályfőnököknek, iskolaigazgatóknak, egészségtan és rekreáció szakos tanároknak szakmai tréningek szervezésére kerül sor, munkájukat pedig a hasznos tanácsokat és gyakorlati útmutatókat tartalmazó tanári kézikönyv segíti. Az 5. osztályos gyerekek játékos, ismeretterjesztő órák keretében az egészséges táplálkozással és életmóddal kapcsolatban hallhatnak lényeges információkat, interaktív formában. Továbbá a „Mi van a tányéron?” című munkafüzetből nemcsak a gyerekek, hanem még a szüleik is sok-sok, egészséggel kapcsolatos témával ismerkedhetnek meg alaposabban. Az interaktív órákhoz kapcsolódik az Egészségsátor, mely játékosan, de a tudomány szemszögéből megközelítve mutatja be az egészséges életmódot. Az idei évben ismételten „Futólépésekkel az egészség felé” címmel családi sportverseny és „Ezt jól kifőztétek! – Egészségesen finomat” címmel családi gasztronómiai pályázat kerül meghirdetésre az 5. osztályosok körében.

gyermek_egszseg_150219_ja_19.jpg

A pályázat célja, hogy a nyertes rászoruló általános iskolák rendszeres tejtermék-támogatáshoz jussanak.
– Mi biztosítjuk azt, hogy a nyertes két oktatási intézmény minden egyes tanulója naponta egy joghurtot kanalazhasson 2015. március elejétől június közepéig. A támogatáson túlmenően az egészséges életmódra ösztönző programunk keretében interaktív egészségórát és ismeretterjesztő kiállítást is szervezünk egy-egy alkalommal a nyertes oktatási intézményekben – mondta Kiss Beáta.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat