2024. augusztus 24. Bertalan
Borsodban is találtak kéknyelvű marhákat
MTI
|
2015. október 22. 13:52
|
frissítve: 2015. október 22. 20:05
Újabb szarvasmarha állományokban mutatták ki a kéknyelv betegséget: Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád és Nógrád megyékben találtak a vírussal fertőzött állatokat, ezért a hatóság módosította a megfigyelési és védőkörzetet - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.

kek_nyelv.jpg

A már korábban elrendelt intézkedések továbbra is érvényesek. A Nébih tájékoztatása szerint 6 Somogy (Kadarkút, Nikla, Hedrehely, Visnye, Mernye), 2 Borsod-Abaúj-Zemplén (Tiszaladány), 1 Csongrád (Balástya) és 2 Nógrád megyei (Nógrádsipek, Pilíny) kérődző állományban mutatott ki pozitív eredményt az októberben vett vérminták laboratóriumi vizsgálata.

Az állategészségügyi hatóság a kitörések körüli 20 kilométeres sugarú körben lévő gazdaságokban található valamennyi szarvasmarhánál elvégzi a rovarirtószeres kezelést és a védőoltásban még nem részesült fogékony állatfajok egyedeinek vakcinázását. Az ezeken kívül eső területeken a vakcinázás nem kötelező, hanem önkéntes alapon kérhető az állományokat ellátó állatorvostól. Ez esetben a védőoltás alapvetően az állattartó költségére történik, aki állami támogatást is igénybe vehet.

A Nébih tájékoztató anyagot készített a betegséggel kapcsolatos tudnivalókról a gazdáknak. A kiadványt tízezer példányban a következő hetekben juttatják el állattartókhoz, elsőként az érintett megyékben. A tájékoztató letölthető a hivatal honlapjáról is, ahol elérhetőek a korlátozás alá vont területekkel kapcsolatos aktuális anyagok, a ki- és beszállításra vonatkozó információk, valamint további hasznos tudnivalók is 

A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők fogékonyak. A magas lázzal járó betegség a kérődző állatok nyelvét, emésztőrendszerét, valamint izomzatát támadja meg. A fertőzött állatoknál az elhullási arány viszonylag alacsony, ám a betegség súlyos szövődményekkel járhat, és sokáig elhúzódhat. Nem kell elhullásokra számítani a kérődző vadállományban, mivel e fajok kevésbé érzékenyek a kéknyelvűségre.

A kéknyelv-betegséget terjesztő vírus az emberi egészségre ártalmatlan. Az emberre az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat