2024. május 28. Emil, Csanád
Brüsszel felgyorsítaná a kényszerbetelpítést
Magyar Idők
|
2016. szeptember 29. 09:37
|
frissítve: 2016. szeptember 30. 16:34
Brüsszel álláspontja szerint a közösségi jog alkalmazása nem fakultatív, a tagországoknak jogi kötelességük végrehajtani a meghozott európai tanácsi határozatokat.

migrans_reu.jpg

A kötelező betelepítési kvótákról kiírt magyarországi népszavazás csak a jövőbeli döntésekre vonatkozhat – közölte szerdán Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos Brüsszelben. Kiemelte: az Európai Bizottság értelmezése szerint a már elfogadott határozatok továbbra is érvényesek. „Magyarországon demokrácia van, amely megfelelően működik” – mondta a biztos, hozzátéve, bízik benne, hogy a magyarok ésszerűen és felelősségteljesen fognak voksolni a vasárnapi népszavazáson.

Brüsszel álláspontja szerint a közösségi jog alkalmazása nem fakultatív, a tagországoknak jogi kötelességük végrehajtani a meghozott európai tanácsi határozatokat, tette hozzá az uniós biztos. Egy kedd esti interjúban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is bírálta, hogy a kelet-európai tagállamok vonakodnak végrehajtani a menekültek elosztására vonatkozó döntéseket.

A kelet-európaiak ismerik a szolidaritást, amikor pénzügyi támogatásra van szükségük, vagy fenyegetve érzik magukat Oroszországtól, a migráció ügyében azonban semmit nem akarnak ezzel kezdeni, mondta Schulz. „Ha megkérdőjelezzük a szolidaritást, magát az EU-t kérdőjelezzük meg” – fogalmazott.

eu_avramopulosz.jpg

Dimitrisz Avramopulosz a menekülteket áthelyező program eredményeiről is beszélt Brüsszelben, amelynek végrehajtása szerinte jelentősen felgyorsult az utóbbi hónapokban. A friss bizottsági jelentés szerint ugyanis eddig 5651 embert helyeztek át az uniós mechanizmus részeként: 4455-öt Görögországból, 1196-ot pedig Olaszországból.

Ez egyébként mindössze 3,5 százalékát teszi ki az áthelyezni tervezett 160 ezer bevándorlónak, arról nem is beszélve, hogy az elosztásukra vonatkozó tavalyi döntés óta több százezer ember érkezett Európába. Avramopulosz mindenesetre kiemelte: a folyamatot még jobban fel kell gyorsítani, hiszen a menekültválság még nem ért véget. Az Európai Unió és Ankara közötti migrációs megállapodás életbe lépése óta pedig 1614 szíriai menekültet helyeztek át Törökországból uniós országokba.

– Brüsszel továbbra is a kötelező betelepítési kvótákat erőlteti – reagált Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. „A brüsszeli kijelentés egyértelművé teszi, hogy az Európába illegálisan érkezettek betelepítését a tagállamokba kifejezetten fel akarják gyorsítani. Így ha a magyar választók nem állítják meg ezt a folyamatot a vasárnapi kvótanépszavazáson, akkor karácsonyra felső korlát nélkülivé válhat a betelepítés” – mondta.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat