2024. május 14. Bonifác
Cheer, happy és egy kis Amerika – Ismerkedjetek meg a Miskolc Steelleaders-szel!
Kujan István
|
2017. április 08. 11:28
|
frissítve: 2017. április 10. 13:00
Csapatépítő, bizalmi sportág a cheerleading, ami ma már jóval több, mint a pomponos hajrázás: ha a sportágat nézzük, komoly talajakrobatikai és emeléstechnikai feladatokat kell megoldaniuk a csapatoknak, párosoknak. A Miskolc Steelleaders vezetőedzője szerint ez egy igazi „happy” sport, egyfajta életérzés és egyben életforma is.

A Miskolc Steelleaders hivatalosan 2011-től sportegyesület, de a kezdetek jóval korábbra datálódnak: 2008-ban merült fel először, hogy a Molnár Ágnes vezette tánciskola együttműködne a Miskolc Steelers amerikaifutball-csapattal. A kapcsolat abból állt, hogy a fiúk mérkőzésein a tánciskola lányaiból válogatott szurkolói csapat, a cheerleaderek is buzdították az Acélosokat – ezzel az országban az elsők között voltak, ebben az időszakban alakultak ugyanis az első ilyen jellegű csapatok.

steelleaders_170403_bl_01_web_2.jpg

Fotó: Beregi László

– Nagyon gyorsan elkezdett fejlődni az egész, amiben sokat segített az is, hogy mindenki nagyon segítőkész ebben a szakágban – mutat rá a Steelleaders vezetőedzője, Molnár Ágnes. – Sokszor tapasztalják ezt a fiatalok is, itt tényleg érezhető az a fajta „happy” amerikai életérzés, amit gyakran látunk a filmvásznon, vagy akár a sportközvetítésekben. Mindenki mosolyog, mindenki boldog, ugyanakkor persze ott van minden mögötte a teljesítmény is!

Nem

A miskolci csapat is gyorsan fejlődött, 2009-ben már aranyérmet szereztek egy hazai versenyen. Megalakultak az utánpótláscsapatok, akiket szintén beneveztek versenyekre, így gyűltek a további aranyérmek, különdíjak. 2011-re aztán egyesületet alapítottak Molnár Ágnesék, ezzel szervezettebbé váltak, és így pályázni is könnyebb volt. Eleinte iskolai tornatermekben készültek a versenyekre, két éve azonban már a Szemere utcában található próbaterem a székhelyük – amit mára „kinőttek”.

– Óvodás korúaktól a felnőttig közel százan vagyunk már, a cheerleading mellett van szertorna és táncszakosztályunk is, a hét állandó edző mellett „beugrók” is foglalkoznak a fiatalokkal. A többségnek hetente kétszer van edzése, a haladók azonban akár heti alkalommal is itt vannak. Időnként azért nehéz megoldani a logisztikát, de megbirkózunk a feladattal – fűzi hozzá mosolyogva a vezetőedző.

steelleaders_170403_bl_01_web_3.jpg

De mi is az a cheerleading? Eredetileg szurkolást, hajrázást jelentett, ma ez azért már kibővült: egyrészről megmaradt a szurkolás, ami főleg az amerikaifutball-csapatokhoz kapcsolódik. Itt az a követelmény, hogy a lányok nagyon csinosak, szépek legyenek, jól mozogjanak. Ebben az esetben „csak” tánc van, a szórakoztatás, a show, a látvány a lényeg, Van ugyanakkor egy sport ága is a cheerleadingnek. Ebben az esetben már egészen pici koruktól foglalkoznak a gyerekek talajakrobatikával, emeléstechnikával, erre a két dologra épül a cheerleading sportági része. Ezt is két ágra lehet azonban osztani: az akrobatikus a cheerleadingre, valamint a táncos vonulatra (ez is nagyon komoly tánctechnikára, ugrásokra, forgásokra, hajlékonysági elemekre, stíluselemek használatára épül. Jazz, hip-hop és pomdance kategóriái vannak, párosban és csapatban is lehet versenyezni). Előbbi talajelemekből – szaltók, flikkek, kézen átfordulás – és emeléstechnikából áll, itt egy-egy kis emelőcsapat „dolgozik” azon, hogy egy embert minél látványosabban emeljenek, dobáljanak, megtartsanak. Vannak persze kiegészítő elemek is, szurkolásos részek, amiket a versenyeken használni kell, de már nem ez a hangsúlyos. A sportágban akár párosban is lehet versenyezni, ilyenkor egy erős fiú szinte szó szerint a „tenyerén hordozza” a lányt.

steelleaders_170403_bl_01_web_9.jpg

– Azt szoktam mondani, hogy ez egy bizalmi sportág, hiszen az emeléseknél nagyon fontos a csapat, a páros precíz összedolgozása. Nem fordulhat elő, hogy valaki rosszban van a másikkal, még a levegőt is egyszerre kell venniük. Fontos az is, hogy akit felemelnek, maximálisan megbízzon a csapatban, nekik pedig az a lényeg, hogy nem hibázhatnak! Mi éppen ezért az akrobatikai részeket „agyongyakoroljuk”, amíg teljes magabiztossággal nem megy az emelés – avat be a részletekbe Molnár Ágnes.

Nem

Kitűnik tehát, hogy igazi csapatépítő sport a cheerleading, a Steelleaders-es fiatalok azonban abban is különlegesek, hogy edzéseken kívül is rengeteget vannak együtt, nagyon szeretik egymást, a szüleik elmondása szerint életformájuknak tartják ezt a sportot.

Nem

– Nekünk mindig is a csapatszellem volt a legfőbb erősségünk. Ez sokszor számít a versenyeken – mutat rá a vezetőedző, aki sorolja is a legutóbbi eredményeiket:

Nemrégiben rendezték meg a Magyar Látványtánc Sportszövetség táncos versenyének elődöntőjét Hajdúböszörményben. Több hip-hop csapatuk, illetve triójuk is részt vett a megmérettetésen, ezüst- és arany minősítéseket szereztek, és kvalifikáltak a magyar bajnokságra, ami majd májusban lesz. Ha ott is jól teljesítenek, mehetnek az Európa-bajnokságra. Budapesten pedig cheerleading versenyt rendeztek, innen öt arany és egy ezüstérmet sikerült elhozni.

miskolc_steelleaders1.jpg

– Legújabb szekciónk egy fiú breakcsapat, ilyenből hiány van a régióban. A szertornászainkat két, nagy szakmai tapasztalattal rendelkező edző segíti. Abban a szerencsés helyzetben vannak a beíratkozott diákjaink, hogy átjárhatnak a szakosztályok között – emeli ki Molnár Ágnes.

miskolc_steelleaders.jpg

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat