2024. július 28. Szabolcs
Csaknem száz újabb exobolygót fedeztek fel a Kepler-űrteleszkóppal
hirado.hu
|
2018. február 17. 21:05
|
frissítve: 2018. február 19. 12:30
Az újonnan azonosított planétákkal mintegy háromszázra nőtt az amerikai űrkutatási hivatal Kepler űrteleszkópjának K2-missziója keretében felfedezett exobolygók száma.

Mintegy 150 égitestről bizonyosodott be, hogy exobolygó

Kétszázhetvenöt bolygójelöltet kezdett nemrégiben az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA vizsgálni, amelyek közül mintegy százötvenről bizonyosodott be, hogy valódi exobolygó. Ezek közülük pedig csaknem száz volt újonnan felfedezett planéta. Ez a kutatás a Kepler K2-misszónak köszönhetően 2014 óta folyik.

uj_bolygok_kepler_teleszkop_galaxis.jpg

Dán kutatók 95 új bolygót lokalizáltak a Kepler-űrteleszkóp segítségével, melyet közel egy évtizede lőttek ki az űrbe. A teleszkóp bolygók ezreit fedezte fel távoli rendszerekben. Fotó: ESA/Hubble

Az egyik planéta  egy rendkívül fényes csillag körül kering

Az újonnan felfedezett bolygók egyike egy rendkívül fényes csillag körül kering. Ez a planéta tíz nap alatt kerüli meg a HD 212657 jelű csillagot, amely a Kepler- és a K2-misszió során talált eddigi legfényesebb gazdacsillag. A fényes csillagok körül keringő bolygók azért fontosak, mert a csillagászok rengeteget megtudhatnak róluk a Földről végzett megfigyelések révén is – mondta el mondta Andrew Mayo, a Dániai Műszaki Egyetem nemzeti űrintézetének doktori hallgatója, aki a kaliforniai műszaki egyetem (Caltech), a UC Berkeley, a Koppenhágai Egyetem és a Tokiói Egyetem kutatóival dolgozott együtt.

bolygo_galaxis.jpg

Fantáziarajz a Kepler egyik tavalyi felfedezéséről. Fotó: NASA

Több mint 3500 exobolygóról van már tudomásunk

Az exobolygók kutatása viszonylag fiatal terület. A Napunkhoz hasonló csillag körül keringő első bolygót 1995-ben fedezték fel. Mára mintegy 3600 exobolygó vált ismertté, amelyek között Föld-méretű kőzetes planéták és Jupiterhez hasonló gázóriások is találhatók.

A Kepler-űrtávcső eredeti és K2-missziója révén is óriási mértékben hozzájárult az exobolygók kutatásához. Küldetései révén eddig több mint 5100 exobolygójelöltet talált.

A Discovery-program keretében épített Kepler-űrtávcsövet 2009 márciusában indították útjára, legfontosabb feladata a Földhöz hasonló bolygók keresése úgynevezett tranzit módszerrel: a műhold a csillagfény parányi elhalványulásait méri, amelyeket a napjuk körül keringő bolygók elhaladása okoz. 2014 nyarától a K2-küldetés keretében az űrteleszkóp az égbolt nagyobb területét figyeli meg, és képes a hűvösebb és kisebb vörös bolygó típusú csillagok nagyobb hányadát is megvizsgálni.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat