2024. május 22. Júlia, Rita
Diétázz a rák és a cukorbetegség kialakulása ellen!
femina.hu
|
2017. augusztus 29. 21:48
|
frissítve: 2017. augusztus 31. 10:12
A 21. század embere számára egyértelművé vált, hogy nagymértékben befolyásolja bizonyos betegségek kialakulását és gyógyítását az életmódunk. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke vette sorra a legfontosabb összefüggéseket a betegségek illetve az emberek életmódja között.

A mozgásnak, a táplálkozásnak, a mentális egészségnek és a dohányzás elhagyásának gyógyszereket megszégyenítő hatása van számos betegséggel szemben.

cukor.jpeg

2-es típusú cukorbetegség

Az American Diabetes Association szerint a cukorbetegség terápiájának két alappillére van, ami összefügg az életmóddal. Az egyik a dietetikus által személyre szabottan összeállított táplálkozásterápia, amely csökkenti a vércukorszintet. A másik a fizikai aktivitás. Fizikai aktivitás alatt ebben az esetben legalább 150 perc, közepesen intenzív testmozgást értünk, heti három alkalommal. Már 8 heti mozgás után mérhetően csökken a vércukorszintérték a 2. típusú diabétesz esetében.

Magasvérnyomás-betegség

Az életmódváltás nem csupán a vércukorszintükre de a véryomásunkra is hatással van – állítja az European Society pf Hypertension – European Society of Cardiology. Ha 10 kilogrammtól megszabadulunk, az 5-20 Hgmm vérnyomásérték csökkenést eredményezhet. A hosszú távon követett DASH-étrend, amely zöldségekre, gyümölcsökre, alacsony zsírtartalmú tejtermékekre, fehér húsokra és gabonákra épül, 8-10 Hgmm csökkenéshez vezethet. De nem muszáj fogynunk, hiszen már a só- és az alkoholfogyasztás csökkentése is vérnyomáscsökkentő hatást eredményezhet. 

A teljes életmódváltás legelső lépése az egészségesebb étkezés. Ehhez hozzátartozik a rákellenes hatóanyagokkal rendelkező ételek fogyasztása. 

vercukormero_sport.jpg

Szív- és érrendszeri betegségek

A koleszterinek egyik fajtája, az LDL-koleszterin az artériákban lerakódva érelmeszesedést okoz, ami később stroke-ot vagy szívinfarktust eredményezhet. Az így kialakított életmód nemcsak az LDL szintjét csökkenti, de a jó koleszterin, a HDL szintjét is növeli. Az American College of Endocrinology legalább fél óra fitneszt javasol, közepes intenzitású mozgás formájában heti 4-6 alkalommal. Emellett javasolják a telített zsírsavak kisebb mértékű bevitelét.

Zsíranyagcsere-zavarok

Azok, akik nem szenvednek endokrin betegségben, és csupán au egészégtelen táplálkozásnak és a mozgás hiányának köszönhetik, hogy elhíztak, már kialakulnak másodlagos zsíranyagcsere-zavarok. Ezen kívül fennáll a megzavart cukoranyagcsere, ami a 2. típusú cukorbetegség előszobája. Az alma típusú elhízás inkább magas vérnyomásra, infarktusra, agyvérzésre és magas vérzsírszintre hajlamosít. A körte típusú elhízás pedig inkább visszérbetegségekhez vezethet. A Cambridge-i Egyetem tavalyi kutatása szerint azoknál a betegeknél, akiknél a BMI-je meghaladta a normál szintet, és túlsúlyosnak minősültek, 11%-kal nőtt a korai halál bekövetkezésének rizikója. A 30-35 közötti BMI-értékű emberek az elhízottság első kategóriájába tartoznak, és az ő esetükben az idő előtti halál bekövetkezésének valószínűsége 45%-kal nőtt.

cukorr.jpg

Megelőzhetőek bizonyos daganatok

Az elhízott betegek között nagy százalékban fordulnak elő előrehaladott stádiumú és agresszív formájú papilláris pajzsmirigyrákban (PTC) szenvedő páciensek. A túlsúlyos és az elhízott nők jóval nagyobb eséllyel számíthatnak a mellrák kiújulására, mint a normál súlyúak, derül ki a New York-i Albert Einstein College of Medicine's Montefiore Medical Center kutatásából. A szakértők úgy vélik, a felesleges testzsír olyan hormonális változásokat és gyulladást vált ki, amely elősegíti a daganat kiújulását és terjedését. A Cancer Prevention Research című szaklap tanulmánya szerint a nyugati emberek étrendje növeli a prosztatarákosok halálozási esélyét is.

A nyugati étrend alatt a vörös húsokban, zsíros tejtermékekben és finomított gabonákban gazdag étkezést értették. A vastagbélrák megelőzése érdekében is érdemes az étrendet átgondolni. A vörös és a feldolgozott húsok ugyanis rizikónövelő tényezők, míg a gyümölcsök, a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék védőfaktorként működnek. A legújabb kutatások szerint a rendszeres fizikai aktivitás viszont akár 50%-kal is csökkentheti a daganat kialakulásának esélyét.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat