2024. október 20. Vendel
Édes élet lelkifurdalás nélkül
minap.hu
|
2018. december 17. 10:44
|
frissítve: 2018. december 19. 10:47
A decembernek az egyik legnagyobb veszélye, hogy a sütik csábításának elég nehéz ellenállni. Mert jólesik az a forralt bor mellé is, nem beszélve a finom teáról, kávéról, amely átmelegíti testünket-lelkünket, ráadásul annyira kívánkozik a meghitt baráti beszélgetések, találkozások mellé.

karacsonyi_mezes_sutes.jpg

Szerencsére ma már gond nélkül figyelhetünk arra, hogy milyen édesség kerül az asztalunkra, ha magunk készítjük el. A kilók elleni harcban sem fogunk vesztésre állni, ha időben kapcsolunk, és nem nassolással töltjük el a karácsonyi készülődés heteit. Persze sokan aggódnak amiatt, hogy mi lesz, ha változtatnak a bevált családi recepteken. Szerencsére a széles választékban kapható lisztekkel nem kell lemondanunk semmilyen finomságról, bármelyik hagyományos karácsonyi süteményt elkészíthetjük egészséges változatban is. Már az is sokat számít, hogy ha a lisztet lecseréljük egészségesebb változatra, gyorsabban felszívódó, rostdúsabb, kalóriaszegényebb termékekre.

Nagyszerű választás például az ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó bio tönkölybúzából készült teljes kiőrlésű liszt. A közönséges búzához képest a biotönkölybúza magasabb fehérjetartalommal rendelkezik, és aminosavtartalma is nagyon kedvező. A teljes kiőrlésű lisztekben a gabona korpája is megtalálható, így sok hasznos élelmi rostot, vitamint és ásványi anyagot (E-vitamin, B-vitamin, kálium, kalcium, magnézium, foszfor) tartalmaznak, amelyek jótékony hatással vannak a szervezetre.

Persze választható a karácsonyi sütikhez is zabliszt vagy rizsliszt, de ilyenkor alapszabály, hogy legalább 1/3 arányban használjunk tönkölybúza-lisztet is, hogy a süteményünk biztosan jól sikerüljön. Ott van még a cukor kérdése. A bio nádcukor máris egészségesebb végeredményt ad, hiszen sokkal több ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, mint a finomított fehér cukor. Ráadásul ez utóbbi 90 %-ban, a bio nádcukor csak kb. 20 %-ban tartalmaz édes vegyületet. De ha még egy kicsit bevállalósabbak vagyunk, bio rizs- vagy agávészirupot, datolya- illetve kókuszvirágszirupot is használhatunk édesítésre, ezek természetes növényi édesítőszerek, amelyeknek glikémiás indexe alacsonyabb a cukorénál, hosszabb időn keresztül ellátnak bennünket energiával, és még ásványi anyagokhoz is jut a szervezetünk. Ha pedig a szokásos karácsonyi ízvilágból szívesen ki is kacsintanánk kicsit, íme egy remek tipp:

karacsonyi_sutes.jpg

Kókuszos lime-os keksz

Hozzávalók:

150 gr teljes kiőrlésű búzaliszt
50 gr bio kókuszreszelék
100 gr hideg vaj
1 tojássárgája
50 g bio nádcukor
csipet só
0,5-1 lime reszelt héja
1-2 evőkanál víz

A hozzávalókat összegyúrjuk, folpackba csomagoljuk és legalább egy órára hűtőbe tesszük. Ha letelt az idő, előmelegítjük a sütőt 180 fokra és sütőpapírral bélelünk ki egy-két tepsit. A tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk, tetszőleges formákat szaggatunk belőle, a tepsire helyezzük őket, majd nyolc-tíz perc alatt megsütjük. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat