2024. október 31. Farkas
Egész Európában terjed az influenza
minap.hu
|
2015. február 02. 14:06
|
frissítve: 2015. február 03. 13:56
Európa-szerte nőtt az influenzszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb, közös influenza jelentése szerint, amely a 2015. január 19. és 25. közötti adatokat összesíti.

Az ECDC-hez beérkezett jelentések szerint nőtt azon európai országok száma is, ahol földrajzilag kiterjedt influenzajárvány alakult ki. Ebből a szempontból - a megelőző héthez hasonlóan - elsősorban a kontinens északi és nyugati része érintett. Így Izland, Svédország, Finnország, Észtország, Lettország, Németország, Hollandia, Belgium, Anglia, Írország, Franciaország, Portugália, Spanyolország, Olaszország, Szlovénia, Horvátország valamint hazánk. Magyarországon az Országos Epidemiológiai Központ legutóbbi összegzése szerint 2015 negyedik hetében 47.600 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.

A WHO - különösen az idősek számára - továbbra is ajánlja a védőoltást, amellett is, hogy az eddigi eredmények szerint az idei szezonban a betegekből kimutatott influenza A(H3N2) vírusok többségének antigénszerkezete eltér az oltóanyagban található vírustörzsekétől. Azonban az úgynevezett keresztvédelem révén az influenza A(H3N2) vírustörzsek okozta fertőzések esetén is nyújt bizonyos védettséget a védőoltás, jelentősen csökkentve a súlyos szövődmények és az influenza okozta halálozás veszélyét. Európában a betegekből azonosított influenza A(H1N1) és az influenza B vírustörzsek megfelelnek az oltóanyagban található törzseknek, így a vakcina ezen két komponense megfelelő védettséget biztosít az oltottak számára.

influenza_europa.jpg

Az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra is, hogy a védettség kialakulásához 1-2 hét szükséges, így azt sem lehet kizárni, hogy valaki azelőtt betegszik meg, hogy ez a védettség kialakulna. A háziorvosoknál a térítésmentes vakcina még elérhető, náluk érdeklődhetnek azok, akik még szeretnének védőoltást kérni.

Az ECDC és a WHO heti influenzajelentése az egyes országokban működő figyelőszolgálatok adatait összesíti. A figyelőszolgálatok adatai általában háziorvosok jelentésein alapulnak, akiknek az ellátási körzete a népesség legalább 1-5 százalékát lefedi. Az orvosok az influenzaszerű tünetekkel, vagy akut légúti fertőzéssel hozzájuk forduló betegek számáról szolgáltatnak információt a nemzeti központoknak. Ezeket az adatokat összesítik az Európai Figyelőszolgálati Rendszerben. Ezen felül a tagországok az intenzitásról, a földrajzi kiterjedésről, az emelkedő vagy csökkenő tendenciájú aktivitásról is jelentést adnak – tájékoztatott az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal hivatalos Facebook oldala.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat