2024. szeptember 13. Kornél
Egy leányról, aki megállította a szovjet tankoszlopot
Miskolc Televízió/minap.hu
|
2017. október 20. 16:14
|
frissítve: 2017. október 21. 23:03
’56-ban egy kislány az utcán, látva a közeledő tankok hadát, kilépett az úttestre, hogy megállítsa a szovjeteket – az ő történetét is elmeséli Martinkó Károly legújabb könyvében, amit csütörtökön a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületében ajánlottak az olvasók figyelmébe.

Az 1956-os forradalom kevésbé ismert eseményeiről írt könyvet több bűnügyi riport szerzője, az egykori Magyar Rendőr című lap főmunkatársa, Martinkó Károly ny. alezredes. Tóth Mária történetét a Hittel, szívvel és fegyverrel című kötet tartalmazza.

56_konyvbemutato_martinko_171019ml_8.jpg

Fotó: Mocsári László

A könyv bemutatója alkalmával az író elmondta, Tóth Mária máig jó egészségnek örvend, és Borsod megyében él. Az író célja, hogy felhívja a figyelmet a szabadságharc máig kevésbé ismert hőseire.

– Ez egy pillanatnyi elhatározás volt – mondta a szerző arról, hogy a fiatal lány megállította a tankoszlopot. – De azt gondolom, hogy az elhatározás mögött ott állt a döbbenet, a felháborodás is, hogy hova mennek ezek, miért jönnek ennyien? Dübörögnek a tankok, remeg a föld. Hirtelen odaállt…

56_konyvbemutato_martinko_171019ml_4.jpg

A kötet címlapjára került grafika, Demeter József rajza, ezt a pillanatot örökítette meg. Laboda Kálmán – aki jelen volt a kötet miskolci bemutatóján, fenti kép – mezőkövesdi költő, ny. könyvtáros diákként szemtanúja volt ennek a vérfagyasztó jelenetnek, és ő írta meg először, 1991-ben a mezőkövesdi lapban az esetet.

Martinkó Károly a mezőkövesdi eseményeken túl ebben a könyvében feldolgozta még az 1957-ben elítélt római katolikus pap, Kuklay Antal és a beszédei miatt 8 évig raboskodó Bán István református lelkész történetét is.

56_konyvbemutato_martinko_171019ml_7.jpg

Hogy miért tartotta fontosnak megírni ezt a könyvet az egykori nyomozó? Erre a kérdésre a következő választ adta: „Elsősorban azért, mert 1956. október 23-tól kezdve nemcsak hallomásból, az újságokban megjelentek, vagy a rádióállomásokból hallottak alapján, hanem szemtanúként, a saját bőrömön érezve éltem át a forradalmi eseményeket.”

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat