Már csupán három hét maradt hátra, a felvételi jelentkezésből. Jakab Nóra a Miskolci Egyetem Oktatásfejlesztési és minőségbiztosítási rektorhelyettes elmondta, a következő három dologra kell majd nagyon odafigyelni, az érvényes, kifogásolhatatlan jelentkezések érdekében. Ugyanis a jelentkezés csak akkor tekinthető érvényesnek, ha azt határidőn belül, február 15-ig benyújtják, a 2019. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásnak megfelelő, erre a célra kialakított elektronikus felületen. A személyes adataitokon kívül megjelölendő legalább egy jelentkezési hely. Szükséges az E-felvételiben kitöltött jelentkezési űrlap, az utolsó adatállapotnak megfelelően hitelesítve. Ez két módon is megtehető: az ügyfélkapun keresztül vagy kinyomtatott, aláírt, postai úton benyújtott hitelesítő adatlappal. Erre a határidőig benyújtott jelentkezés után még lesz öt nap, február 20-ig van lehetőség hitelesíteni.
- Milyen gyakori hibákat emelnéne ki a felvételikkel kapcsolatban?
Sajnos gyakran előfordul, hogy a jelentkező olyan szakot jelöl meg, ahol emelt szintű érettségi vizsga a felvételi követelmény, amellyel a diák nem rendelkezik. Sőt, az is probléma lehet, ha a választott szakhoz tartozó, kötelezően előírt érettségi vizsgával nem rendelkezik a jelölt. Éppen ezért érdemes pontosan megnézni, hogy mely (és milyen szintű) érettségi vizsgatárgyak vehetők figyelembe az adott szaknál. A felvételi eljárásban három képzés megjelölésére díjmentesen van lehetőség. A további jelentkezési helyekért 2.000-2.000 Ft kiegészítő díjat kell fizetni. Amennyiben ugyanannak a jelentkezési helynek az állami ösztöndíjas és önköltséges formáját is megjelöli -azaz megegyezik az intézmény, a kar, a szak, a képzési szint, a munkarend, a képzési hely és nyelv, csak a finanszírozási forma tér el-, akkor azt ugyan két sorban kell feltüntetni a jelentkezéskor, ám az eljárási díj szempontjából ez egy jelentkezési helynek minősül. Az esetleges kiegészítő eljárási díj befizetésének határideje a felvételi jelentkezési határidő, vagyis 2019. február 15. Ha a jelentkező a kiegészítő eljárási díjat részben vagy egyáltalán nem egyenlíti ki, úgy a tartozás összegének megfelelő számú jelentkezési helye (a 2019. február 15-i állapot szerint) kizárásra kerül.
- Tudna a felsőoktatásba készülőknek tanácsot adni azzal kapcsolatban, hogy milyen szakot jelöljenek? Ön mit venne figyelembe ezzel kapcsolatban?
Fekete Sándor, a Miskolci Egyetem tanulmányi szakreferense úgy nyilatkozott, a szakok kiválasztásánál véleménye szerint a legfontosabb szempont a jelentkező érdeklődési köre. Fontos, hogy a választott képzési területen belül a későbbiekben megvan a lehetőség a szakok közötti átjárásra, de a képzési területek közötti váltás nem lehetséges. - Az elmúlt évek tapasztalata alapján szintén kiemelendő, hogy akik nem biztosak abban, hogy az alapképzések kapcsán központilag előírt minimumpontszámot (280 pont) el tudják érni, azoknak mindenképpen javaslom egy felsőoktatási szakképzés megjelölését is (akár sokadik jelentkezési helyen), amelyre elegendő 240 pont elérése is, ráadásul a két legjobb érettségi eredményt veszik figyelembe - hangsúlyozta.
-Milyen induló, új szakok vannak Önöknél?
A BTK-n indul a média-, mozgókép- és kommunikációtanár osztatlan tanárszak, minden lehetséges szakpárosítási kombinációban. Ugyanezen szakmesterszakként is indul. Az EK-n indul az ápolás és betegellátás (ápoló) alapszak, nappalinés levelezőn Miskolcon, csak levelezőn pedig Sátoraljaújhelyen. A GÉIK-en indul az üzemmérnök-informatikus alapszak, a MAK-on pedig a vegyészmérnöki alapszak.
- Átlagosan hányan jelentkeznek évente a Miskolci Egyetemre?
Az elmúlt évek számai alapján kijelenthetjük, hogy 5.000-nél többen jelölik meg a felvételi jelentkezéskor a Miskolci Egyetemet, közülük 3.000-nél többen első helyen. Remélhetőleg ez idén sem lesz másként. A legnépszerűbb műszaki szakok a gépészmérnöki, anyagmérnöki, műszaki földtudományi. Gazdasági és humán területről pedig a jogász, a gyógytornász, gazdálkodási és menedzsment, az anglisztika és a zenetanár-zongoratanár.
Mint minden évben, idén is meg fog jelenni a felvételi tájékoztató hivatalos kiegészítése. A hivatalos kiegészítésben a felsőoktatási felvételi tájékoztató megjelenését követően akkreditált (szakindítási engedélyt kapott) új jelentkezési lehetőségek, továbbá a már meghirdetett képzésekkel kapcsolatos esetleges módosítások és pontosítások kapnak helyet - írja a Felvi. Ez várhatóan legkésőbb 2019. január 31-én fog megjelenni elektronikus formában az Oktatási Hivatal oldalán, illetve a kormány.hu-n. Fontos, hogy a módosítások érinthetik bárki jelentkezését (egyes szakok esetében bizonyos feltételek változnak), ezért fontos a kiegészítés pontos áttanulmányozása mielőtt az elektronikus jelentkezések hitelesítésre kerülnek.
Ponthatárok tekintetében országosan az alábbiakra lehet számítani: Az alap- és az osztatlan képzéseken legalább 280 pont kell ahhoz, hogy legyen esély a bekerülésre – aki ennél kevesebb pontot szerez, sem állami ösztöndíjasként, sem önköltséges hallgatóként nem kezdheti meg tanulmányait.Fontos, hogy ezt a ponthatárt az emelt szintű érettségiért, a nyelvvizsgáért és az OKJ-s végzettségért kapható többletpontokkal együtt, de a más jogcímen kapható többletpontok nélkül kell elérni. A felsőoktatási szakképzéseken valamivel alacsonyabb a jogszabályi minimumponthatár, 240 a limit, de ezt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, ám más jogcímen kapható többletpontok nélkül kell elérni. A mesterképzéseken 50 a minimumponthatár.