2024. április 25. Márk
Együtt, szövetségben – Több mint 62 milliárd forint érkezik megyei programokra
Kujan István
|
2018. február 07. 14:03
|
frissítve: 2018. február 08. 11:24
Meghaladja a 62 milliárd forintot az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program megyében megvalósuló fejlesztéseinek értéke, és az összeg még nőni is fog a jövőben. Jut forrás az egészségügyre, az oktatási és szociális területekre, de kulturális intézmények fejlesztésére és sportprogramokra is – ismertette az európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár szerdán a Megyeházán.

Schanda Tamás elmondta, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében a kormány mintegy 150 felhívást jelentetett meg összesen, ezek a humán terület minden szegmensét felölelik, összefogják – így egészségügyi, oktatási, szociális, felzárkózási, család- és ifjúságügyi, de kulturális intézményekhez és sportprogramokhoz kapcsolódó fejlesztések is megvalósulnak. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára kiemelte, a magyar kormány „az ország minden térségének megadja a fejlődéshez szükséges segítséget”, hiszen – folytatta – „mi közösségben és egységben gondolkozunk; nagyváros vagy falu, megyeközpont vagy kistérség egyaránt fontos”.

– A kormány abban érdekelt, hogy mindenki sikeres legyen, mert csak együtt erősíthetjük hazánkat – húzta alá az államtitkár, hozzátéve, mindenki munkája hozzájárul ahhoz, hogy egy sikeres országban élhessünk.

schanda_tamas_janos.jpg

Fotó: Végh Csaba

Csak az EFOP keretében több mint 62 milliárd forint jut Borsod-Abaúj-Zemplén megyének, de ez még nem a végleges összeg, hiszen vannak pályázatok, amikről most döntenek. Ezen pályázati forrás keretében – tudtuk meg Schanda Tamástól – megyénk nyerte el a legnagyobb támogatást, melyből nagyszabású, a családok életkörülményeit javító, lehetőségeiket bővítő fejlesztések indulhatnak.

– A kormány családbarát politikát folytat, döntéseinek jótékony hatása már érződik az ország állapotán. Ezt a kormányzati irányvonalat követi a fejlesztéspolitika is; fontosnak tartjuk a családok hatékony segítését akár krízishelyzetekben, vagy éppen a gyermekvállalás ösztönzésében – mutatott rá az államtitkár. Hozzátette: a családokat 17 civil szervezeten keresztül támogatják a megyében.

Schanda Tamás részletezte, például a nők munkaerőpiaci részvételének erősítésében fontos fejlesztéseket valósítanak meg. Négy sikeres pályázattal segítik az elhelyezkedésüket, ún. nőközpontok jönnek létre megyeszerte, Miskolcon kettő ilyen lesz.

A közösségek támogatása szintén kiemelten fontos. Összességében 149 támogatott egyházi és civil szervezet van a megyében, ez kiemelkedően magas szám. Ezek elsősorban a fiataloknak, a családoknak, az idősek kis közösségeinek nyújtanak segítséget.

sajtotajekoztato_180207_vcs_02.jpg

Megállítanák a vidéki elvándorlást, ennek érdekében pályázatot is hirdettek, a programok a helyben élő fiataloknak segítenek. Fontos cél – folytatta az államtitkár –, hogy a tudásalapú társadalmat is megszilárdítsák. Ehhez nélkülözhetetlen egy korszerű infrastrukturális háttér kell az oktatásban. A megyében 97 köznevelési intézmény újul meg az EFOP keretein belül. A fejlesztésekkel összesen 28 ezer megyénkbeli tanuló oktatását segítik elő modern infrastrukturális környezet kialakításával, tantermek, sportpályák felújításával. Hat egyházi iskola, mások mellett a Fáy, a Lévay, a Fényi támogatásáról is döntöttek. Támogatják továbbá a tanodákat. Javítják ugyanakkor az iskolai menzákon az étkezési körülményeket is.

Az egészségügyi ellátás színvonalának további emelése szintén fontos célkitűzése a kormánynak. Az államtitkár elmondása szerint jelentős fejlesztések valósulnak meg a megyében. Betegbiztonság növelését célzó infrastrukturális fejlesztéseket hajtanak végre, egységes betegazonosítási rendszert vezetnek be, biztonságos gyógyszeradagolók beszerzését támogatják. Képzésekkel is javítják az ellátás minőségét, és orvostechnikai eszközöket is vásárolnak.

– Bízunk abban, hogy a megyei fejlesztések hozzájárulnak a térség fejlődésének folytatódásához, a megye versenyképességének további javulásához – összegzett az államtitkár, hozzátéve: ez a közös célunk, ebben szövetségeseik a megyei nyertes szervezeteknek.

sajtotajekoztato_180207_vcs_01.jpg

Hubay György önkormányzati képviselő, országgyűlési képviselőjelölt a 2-es egyéni választókerület nyertes pályázatai közül emelt ki néhányat. Elmondta, Miskolcról is számtalan civil szervezetet, egyesületet, alapítványt és intézményt támogat a kormány, a választókerületben mintegy 11 milliárd forintot nyertek a szervezetek.

– Családbarát országban élünk, az Orbán-kormány a családot a nemzet közösségépítő, alkotó elemének tekinti; erős és gyarapodó családok nélkül nincs nemzeti felemelkedés – húzta alá a politikus.

Több olyan pályázat kapott tehát támogatást, ami a családokat, összetartozásukat segíti. Ilyenek például a cserkészek, de a Háromkő Ifjúsági Természetjáró és Kulturális Egyesület is, ami mintegy 40 millió forintot nyert el tanácsadásra, mentorálásra, csoportos foglalkozások szervezésére. Nyert a Bükk 900 Természetbarát Egyesület is, ők 32 millió forinttal gazdagodnak.

sajtotajekoztato_180207_vcs_08.jpg

2010 óta kiemelt figyelmet kapnak az egyházak, támogatásuk évről évre nő. A keresztény hagyományok és gyökerek megőrzése elengedhetetlen a nemzeti identitás megőrzéséhez – fogalmazott a politikus –, az oktatási intézményeket és programjaikat támogatják a program keretein belül is, több miskolci intézmény és alapítvány is érintett ebben.

– A nemzeti kormány működésének 7 éve alatt több mint 500 iskola újult meg, a teljes oktatási rendszerre 2010-hez képest 500 milliárd forinttal többet fordítottunk tavaly – emelte ki Hubay György, hozzátéve, a gyermekek egészségének megőrzésére is fontos döntések születtek.

Csöbör Katalin a 1-es körzet pályázatairól számolt be. Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta, a gazdaság helyzetének további javítása, a munkanélküliség még alacsonyabbra szorítása érdekében „mindenkire szükségünk van”. Ismertette, több milliárd forintból indulhatnak programok a megyében az EFOP-nak köszönhetően.

csobor_katalin1.jpg

– Soha ennyi fejlesztési pénz nem érkezett még a térségbe – mutatott rá a politikus, aki ismertette: az 1-es számú országgyűlési egyéni választókerületben 84 pályázat nyert el támogatást, 7,5 milliárd forint értékben. – Ez a mi közös sikerünk, civil szervezetek, egészségügyi és oktatási intézmények sikere. Egy határozott célunk van: a legjobbá akarunk válni, és nem akarunk különbözni például a nyugat-magyarországi térségtől. Bebizonyítjuk, hogy jó itt élni, megéri itt maradni, vállalkozni. Nekünk Magyarország az első, nekünk Borsod-Abaúj-Zemplén megye az első, nekünk Miskolc és környéke az első! – zárta a tájékoztatót Csöbör Katalin.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat