2024. május 27. Hella
Életveszély az otthonunkban – amikor a betörő otthon talál minket
2015. január 24. 17:16
|
frissítve: 2015. január 24. 17:16
A szakemberek hangsúlyozzák a megfelelő védelem kialakításának és az elővigyázatosságnak a fontosságát.

Az elmúlt években ugyan csökkent a rablások száma, 2011-ben 3186 ilyen bűncselekmény történt, ami kétszázzal kevesebb, mint 2010-ben, de még így is több mint 2009-ben, vagy az azt megelőző években. A lopással szemben azonban tovább nőttek a betöréses esetek: 2011-ben több mint 45 ezer ilyen bűncselekmény történt, ami az utóbbi évek legmagasabb értéke, hiszen 2010-ben 44 ezer, 2009-ben pedig 37 ezer betörés volt. A legfélelmetesebb ezekben a bűncselekményekben azonban az, amikor olyan időpontban érkezik a betörő, amikor otthon tartózkodunk, így akár életveszélyes helyzetet is előidézve. A legveszélyeztetettebb korosztály az idős, egyedülálló emberek, akik védelmére fokozattan figyelni kell!

Az otthon biztonsága elsődleges szempont minden család életében. Sok esetben a megfelelő védelem hiánya, a figyelmetlenség és a körülmények szerencsétlen összjátéka miatt, elkerülhetetlen az illetéktelen behatolás elkerülése. Sajnos gyakran hallani a híradásokban olyan esetekről, amikor idős, kiszolgáltatott embereket rabolnak ki, lopnak meg, kihasználva jóhiszeműségüket, vagy a megfelelő védelmi eszközök hiányát. A szakemberek tapasztalata azonban azt mutatja, hogy nem csak az idős korosztály van veszélyben, hanem szinte mindenki, akikben a betörők könnyű „célpontot” látnak. Egy betörés komoly kárt és kellemetlenséget okozhat akkor, amikor nem vagyunk otthon. Azok az esetek azonban sokkal súlyosabbak, amikor a behatoló otthon talál minket, ekkor a betörés könnyen átfordulhat más, sokkal súlyosabb, a testi épséget és akár az életet is fenyegető bűncselekményekbe.

betorok.jpg

„Egy ilyen helyzetre sohasem lehet eléggé felkészülni, de a saját biztonságunk érdekében tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a betörő már eleve ne a mi ingatlanunkat szemelje ki célpontnak. Amennyiben mégis, akkor el kell érnünk azt, hogy minél hamarabb olyan akadályokba ütközzön, amelyek eltántorítják a bejutási tervétől” – mondta el Kiss Sándor az Árgus Security budapesti igazgatója. „Javaslom, hogy amikor otthon vagyunk, legyenek úgy hangolva elektronikus védelmi eszközeink – akár szintenként vagy helységenként, ahol épp nem tartózkodunk -, hogy a lehető leghamarabb észleljék a betörőt, minél hangosabb riasztással a tudtára adva, hogy lebukott. Ezzel nem csak a családot és a szomszédságot értesítjük a bajról, hanem időt is hagyunk a betörő menekülésére, így elkerülve a személyes találkozást, amely helyzet kiszámíthatatlan agresszív viselkedést válthat ki a sarokba szorított elkövetőnél.

Lakások esetében az otthon tartózkodáskor is élesíthető héjvédelmi rendszerek töltik be az elsődleges védelmi vonalat, amelyek lényege, hogy a behatolási pontokon akkor is élesítve van a riasztórendszer, amikor otthon tartózkodunk. Ezzel megelőzhetőek azok az esetek, amikor a betörők akkor próbálkoznak bejutni az ingatlanba, amikor a család otthon tartózkodik, hiszen ilyenkor ki van kapcsolva a riasztó. Kertes házak esetében javaslom az udvaron kültéri mozgásérzékelők felszerelését is, hiszen telekhatárunktól védelmet kell biztosítanunk otthonunknak. Minden korosztálynak – kifejezetten az időseknek is – kiváló szolgálatot tehet a pánikriasztásra alkalmas mobil kézi jeladó használata, amely időben értesíti a hatóságokat, vagy a kivonuló távfelügyeleti cég munkatársait” – tette hozzá a szakértő.

A szakember megjegyzi, hogy a mai modern otthonok védelmi rendszerének alapjai az úgynevezett mechanikus védelmi eszközök, azaz minőségi nyílászárók, bejárati ajtók és a garázskapuk is, amelyek kombinációja elektronikus rendszerekkel, megnehezítheti a betörők dolgát.

„A világ vezető garázskapu gyártójaként elkötelezettek vagyunk az olyan termékek megteremtésében, amelyek nem csak innovatív megoldásokat, hanem megfelelő biztonsági rendszereket és védelmi lehetőségeket is tartalmaznak. Ezért is vezettük be a piacra a 128-bites titkosítású, azaz szinte feltörhetetlen garázskapu meghajtási rendszerünket, amelyet ma már egy okostelefonnal is, kódolt csatornán keresztül irányíthatunk. Garázskapuinknál alkalmazzuk az úgynevezett feltolás elleni védelmet, amely automatikusan beugrik a vezetősín ütközőjébe a kapu zárt állapotában, így erősen reteszel és véd a feltolással szemben. Ez a kapureteszelés pusztán mechanikusan működik, ezért áramellátás nélkül is hatásos marad. Emellett hangsúlyozzuk, hogy egy garázskapu vagy egy bejárati ajtó beépítésénél is, mindenképpen alkalmazzunk szakembert, így már a tervezési fázisban szembesülhetünk a biztonsági megoldások beépítésének lehetőségével” – mondta el Szujó László, a Hörmann Hungária Kft. ügyvezetője.

 

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat