LiveScience cikke szerint a csernobili katasztrófa után egy 30 kilométeres sugarú körben zárt zónát hoztak létre, ahol, bár a turizmus már évekkel ezelőtt beindult, még ma sem kaphat hivatalosan senki lakhatási engedélyt, csak néhány hajléktalan tartózkodik illegálisan a zónában.
Az embermentes övezetben burjánzik a természet; az atomkatasztrófa miatt az európai fauna páratlan rezervátuma jött létre. Nem sok ilyen hely van még a kontinensen, ahol ilyen háboríthatatlanul élhet a vadállomány. Ebből a szempontból a Bikini-atollhoz hasonlítható a helyzet: az amerikaiak csendes-óceáni kísérleti atomrobbantásai helyszínén a durva környezetpusztítás közvetve jót is tett a sok rossz mellett az élővilággal. Míg ott az emberek nélküli világban egészségesek a korallok és kivételesen életerős a cápaállomány, Csernobil környékén a hagyományos európai nagyvadak találtak otthonra.
Mivel a terület eltartóképessége így is természetesen korlátozott, már lehetett számítani rá, hogy a nagyvadak előbb-utóbb meghódítják a nagy csernobili erdőségeken kívüli világot is, mivel az övezetben már nem találnak elég táplálékot, - írja a LiveScience. A zónában az ökológusok 14 farkasra például nyomkövetőt tettek, és az egyik eszköz azt jelezte, hogy a fiatal hím már 300 kilométerre jár a terület határaitól. Ez nem fajspecifikus, ugyanez várható a farkasokon kívül más fajoktól is - írja a LiveScience.
A híradás valóságos komment-forradalmat indított el az interneten, sokan feltételezik, hogy megvan a "megoldás": így kerülhettek ide, és más szomszédos országokba a szokatlan viselkedést mutató medvék is.