2024. szeptember 13. Kornél
Energiahatékonyság a középületek felújításában
minap.hu
|
2017. október 16. 11:35
|
frissítve: 2017. október 18. 07:58
Interregionális tapasztalatcsere rendezvényt tartottak szeptember végén, Miskolcon, amelynek az energiahatékony középületek felújítása állt a középpontjában.

Az energiahatékonyság egyre nagyobb szerepet játszik a középületek felújításában is - erre irányítja rá elsősorban a közszféra figyelmét az Európai Unió INTERREG EUROPE 2014-2020 Programja által finanszírozott „REBUS – REnovation for Energy efficient BUildings” elnevezésű projekt. Ezt 2016-2021 között valósítják meg, olasz, görög, angol, német, román, lengyel és magyar régiók illetve helyi szervezetek együttműködésével.

A BORA 94 Nonprofit Kft. által jegyzett projekt célja a partnereknél alkalmazott, már bevált gyakorlatokkal kapcsolatos tapasztalatcseréken keresztül olyan jó példák beazonosítása és átvétele, amely által az elkövetkező időszakban hatékonyabban használhatják majd fel a Strukturális Alapokat és más, helyi támogatási forrásokat is.

szelesjo.png

A Miskolcon megrendezett 4. Interregionális Tapasztalatcsere Rendezvény és Projekttalálkozó kiváló alkalmat teremtett a hazai jó gyakorlatok bemutatására és a partnerek közötti eszmecsere továbbvitelére. Az eseményt Lenártek András, a BORA 94 Nonprofit Kft. ügyvezetője nyitotta meg, majd Török Dezső, a B.-A.-Z. Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte a résztvevőket. Senecát idézve elmondta, „Késő a takarékosság, amikor már fogytán a vagyon” – amely nem csak a pénzre, hanem az energiára is igaz. Borsod-Abaúj-Zemplén megye képviseletében Bánkuti Eszter, a Terület- és Településfejlesztési Osztály vezetője vázolt fel egy átfogó képet a partnereknek az Operatív Program (TOP) megyei szintű megvalósítására való felkészülésről és lebonyolításának jelen állásáról. Prezentációjában számos jó példa is bemutatásra került. Olajos László, a Miskolc Holding Zrt. energetikai projektvezetője Miskolc város részéről tolmácsolta a városvezetés üdvözletét, valamint szemléletes előadásában bemutatta Miskolc energetikai fejlesztéseit és ambiciózus terveit, miszerint 2030-ra a város 100%-ig vissza kívánja szorítani a fosszilis energiák használatát. A délelőtti programot Vass Lajos, az ÉMI irodavezetője zárta, aki kiemelte az ÉMI szerepét az energiahatékony építésben, az adatok szisztematikus gyűjtésében a Nemzeti Épületenergetikai Rendszeren (NÉER) keresztül, az építési anyagok kutatásában és tesztelésében, a minőségbiztosításban, valamint felhívta a résztvevők figyelmét az ún. „Solar Decathlon Europe 2019” elnevezésű nemzetközi rendezvényre, amelynek rendezési jogát nemrégiben nyerte el a szervezet, és amelynek a helyszíne Szentendre lesz. A rendezvény célja innovatív és erőforrás-hatékony építési technikák, technológiák és módszerek felvonultatása, amelyre európai egyetemek pályázhatnak.

szelesjo1.png

Délután a delegáció Mádra látogatott, ahol Körtvélyesi Gergő, jegyző és Juhászné Panyik Anita, a kultúrház vezetője mutatták be a község energetikai fejlesztéseit. A tanulmányút keretében a résztvevők megtekintették a nemrégiben felújított és új funkcióval bővülő Grossmann és Zimmermann házakat, a Borsay kastélyt, az óvodát, a kultúrházat és a fejlesztés alatt álló könyvtárat.

Az esemény második napján a partnerek egy gyakorlatorientált kézikönyv, az „Energy Renovation Path” elnevezésű dokumentum kidolgozásáról egyeztettek, amely nagymértékben segítheti a közszférában dolgozók energiahatékony tervezéssel és megvalósítással kapcsolatos tudásbővítését, mivel kézzel fogható javaslatokat és tippeket soroltat majd fel az energiahatékony középület-felújítás fázisaira vonatkozóan.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat