– Vegyük komolyan a 7 fokos gumicsere-alapszabályt, mert emberi életekbe kerülhet, ha rosszul van felszerelve a kocsink – mondta el az M1 Kosár magazinjában Szűcs Tamás, a nonstopgumi.hu tulajdonosa, hozzátéve: nemcsak a fékút miatt fontos a gumicsere, hanem a kanyarodás, a gyorsítás szempontjából is.
– Az is lényeges, hogy legyen feltöltve az autó a megfelelő folyadékokkal, és mindig egy kicsivel több üzemanyagot tankoljunk, mint a szokásos – ezt már Hajdú Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője mondta el.
Érdemes szakemberhez fordulni, mielőtt téli gumiabroncsot vásárolunk – javasolja Szűcs Tamás. Fontos paraméter ugyanis az, hogy milyen futásteljesítményű az abroncs, ki mennyit autózik, használja-e a járművet autópályán, vagy csak a gyerekeket viszi az óvodába-iskolába – mindenhez más gumiabroncsot fognak javasolni a szakemberek.
Hazánkban általános gumiabroncs-méret a 195/60/15-ös, ezek úgy 11 ezer forinttól 20 ezer forintig kaphatóak téli kivitelben. Az egyik tesztgyőztes abroncs darabja például hozzávetőleg 20 ezer forintba kerül. A tízezer forint körüliek általában távol-keleti, „no name” termékek, amelyeknek nem mindig biztosítottak a garanciális feltételei, esetleg nem is biztonságosak. De a középkategóriában is lehet találni abroncsot már 15 ezer forint körül – hívta fel a figyelmet Szűcs Tamás.
A gyártók folyamatosan változtatják az abroncsok mintázatát annak érdekében, hogy biztonságosabbak és jobbak legyenek – és persze hogy minél jobban teljesítsenek a biztonsági teszteken. A gumi lamellái kis karmocskákat képeznek a havon, ezért tud gyorsabban megállni és ezért tud gyorsabban elindulni, ezért jobb a kanyarokban a stabilitása az autónak – magyarázta a szakértő, kiemelve, hogy általában azok bizonyulnak a legjobb téli gumiabroncsnak, amelyeken sok lamella van.
– Mielőtt útra kelünk télidőben, mindig legyen az autóban só, lapát, takaró, tea – javasolja Zsurzs Jenő, vezetéstechnikai instrukror, utalva arra, hogy nagyon sok autóst meglepetésként ér, amikor leesik a hó, és ebből adódnak balesetek.
Havon a legjobb téligumival is nagyobb a fékút, mint ugyanazokkal a gumikkal a hideg aszfalton, ezt vegyük figyelembe, továbbá soha ne induljunk el úgy, hogy nem látunk semmit, még az sem mindegy, hogy milyen ablakmosó-folyadékot használunk – sorolta tanácsait.
Érdemes mindezt észben tartani, nemcsak azért, mert az életünk múlhat rajta, hanem azért is, mert ha a mínuszokban balesetet okozunk, akkor a biztosító csak abban az esetben fizet, ha megfelelően fel volt szerelve a kocsink – például volt rajta téligumi.