2024. október 17. Hedvig
Ezt a festményt látni kell! – Révbe ért az Öreg halász Miskolcon
Kujan István
|
2017. december 15. 18:08
|
frissítve: 2017. december 18. 21:46
Visszakerült a helyére, a Miskolci Képtár falára Csontváry Kosztka Tivadar Öreg halász című festménye a restaurálást követően. Az alkalomból ünnepi rendezvényt tartottak pénteken a Herman Ottó Múzeumban, ahol elhangzott: a festmény „révbe érése” szimbolizálja, hogy Miskolcon folytatódik a kulturális beruházások korszaka.

Tóth Arnold, a Herman Ottó Múzeum igazgatója korábbi példákat felemlegetve rámutatott, hogy a festmény restaurálása kapcsán indult, rendkívül széleskörű és példaértékű összefogás jól illeszkedik abba a történelmi folyamatba, ami Miskolcot, az itt élőket jellemezte, jellemzi.

– Ezen az alkalmon is szeretnénk köszönetet mondani a közel száz támogatónak, köztük az Emberi Erőforrások Minisztériumának, cégeknek, vállalkozásoknak, intézményeknek és magánszemélyeknek. Önök azok, akik lehetővé tették, hogy a páratlan festmény áteshetett történetének eddigi legkomolyabb restaurálásán. Fontos fejezet ez a múzeum életében is, s ennek részeseivé váltak mindannyian – fogalmazott az igazgató, megköszönve mások mellett Dicső Ágnes művész restaurátornak a munkát; az ő keze munkáját dicséri a gyönyörűen restaurált festmény.

Szakmai megnyitó beszédében Bellák Gábor, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze elmondta, ritkán fordul elő, hogy ilyen ünnepélyes keretek között mutatnak be egy restaurált festményt. De ha meg akarjuk érteni a művészt, esetünkben Csontváryt, akkor be kell látni: miden kép fontos és méltó arra, hogy ekkora figyelmet szenteljünk neki.

revbe_ert_az_oreg_halasz_171215_ja_2.jpg

– Fontos a magyaroknak, és fontos annak a kisebb közösségnek is, ahol a műveket őrzik, ahol büszkék azokra! Az Öreg halász a város utazó nagykövete, ez így van jól, erre nagyon büszkék lehetnek mindnyájan – húzta alá a művészettörténész.

Bellák Gábor rámutatott, az Öreg halász még mindig az egyik legismertebb Csontváry-alkotás; ikonikus, emblematikus mű, olyan, amiért érdemes Miskolcra jönni, s „végre a valóságban is belenézni az Öreg halász szemébe, és személyesen is megérezni ennek az öregembernek az átható pillantását.”

revbe_ert_az_oreg_halasz_171215_ja_24.jpg

– A festmény valóban révbe ért; de az az érzésem, hogy ez valójában egy új folyamatnak a kezdete! Hiszen a város még inkább büszke lehet az Öreg halászra, a látogatók friss szemmel nézhetnek rá, s minden látogató úgy érezheti, hogy ha Miskolcra jön, ezt a képet látnia kell. Érdemes tehát idehívni a világot, és megmutatni neki a festményt! – hangsúlyozta a művészettörténész.

Kiss János alpolgármester köszöntőjében elmondta, az Öreg halász révbe érése több szempontból is helyt álló kifejezés. Egyrészt mert Csontváry „páratlan értéket képviselő festménye” egy átfogó restaurálás után visszakerült a képtár falára; újra megállapodott Miskolcon, persze csak addig, amíg újra el nem indul világhódító útjára.

revbe_ert_az_oreg_halasz_171215_ja_1.jpg

– A festmény ugyanis Miskolc utazó nagykövete; a honi galériák mellett szerte a világban járt már, képviselte a város kulturális életének gazdagságát – fogalmazott az alpolgármester. – Révbe ért ugyanakkor az Öreg halász azért is, mert szimbolizálja, hogy Miskolcon folytatódik a kulturális beruházások korszaka.

Van mit ünnepelni – folytatta Kiss János –, annak örülhetünk, hogy nemcsak megőriztük az utókornak a zseniális festményt, hanem tettünk is valamit azért, hogy utódainknak is tökéletes élményt tudjon nyújtani.

revbe_ert_az_oreg_halasz_171215_ja_34.jpg

– A kultúráról nem lehet elfogultság nélkül beszélni Miskolcon. Élő, velünk együtt lélegző alkotóeleme mindennapjainknak. Összetett és sokszereplős terület, amely magában foglalja iskoláink és egyetemünk szellemi műhelyeit, a kortárs művészetet, a sport és civil egyesületeket, az évszakonként megrendezett fesztiváljainkat – mutatott rá az alpolgármester.

Kiss János úgy fogalmazott, a kultúra akkor él, ha gondot fordítunk továbbéltetésére. A város ezt teszi, amikor támogatja a Miskolci Nemzeti Színház, a Bartók Plusz Operafesztivál, a CineFest Nemzetközi Filmfesztivál, vagy a diósgyőri vár és a Lovagi tornák tere rendezvényeit.

revbe_ert_az_oreg_halasz_171215_ja_43.jpg

– Segítjük a kultúra közösségépítő, városépítő, városformáló erejének kibontakozását. Mert a kultúra jövőt teremt – mértéket, minőséget, ami alapján megítélnek minket, és amely hozzájárul a közösség életének jobbításához – mutatott rá. – A jövőt formáló gondolatok és tevékenységek támogatásával módot, lehetőséget adunk ahhoz, hogy Miskolc tovább fejlődjön. Létrejöhessen az, ami csak a mi városunkra jellemzően egyedi, és máshol nem áll össze olyan izgalmas egységgé, mint nálunk.

– Az Öreg halász jelképesen is azt üzeni, hogy a miskolci kultúra előtt szép napok állnak. Azt kívánom önöknek, hogy élvezzék ki ezeket a szép napokat – zárta köszöntőjét Kiss János alpolgármester, aki Tóth Arnolddal közösen leplezte le a restaurált festményt.

Pfliegler Péter alpolgármester kérdésünkre elmondta, számára is hatalmas öröm, hogy révbe ért Miskolcon ez a csodálatos kép. Nagy büszkeség, hogy itt lehet a festmény, ami valóban kiérdemelte az utazó nagykövet címet.

– Nemcsak azért, mert nagyon sok helyen járt már, és bízunk abban, hogy még több helyre eljut a jövőben, hanem azért is, mert az a tervem, hogy ha külföldi vendégek érkeznek Miskolcra, akkor nekik is szeretném megmutatni a gyönyörű múzeumot, a kiállítást és ennek az egyik fénypontját, az Öreg halászt – árulta el Pfliegler Péter, aki emlékeztetett: hamarosan a Seuso-kincsek is megérkeznek Miskolcra. Mindezek a kiállítások pedig a város kultúra iránti szeretetét és a lehetőségeinket is bemutatják.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat