2024. április 27. Zita
Gyurcsányék alatt a CEU-ra szabták a törvénykezést - Soros levele Magyar Bálinthoz
Origo/PestiSracok
|
2017. április 04. 21:46
|
frissítve: 2017. április 06. 15:51
Személyes hangvételű levélben kérte a milliárdos Soros György Gyurcsány Ferenctől és Magyar Bálinttól, hogy milyen módon szabályozzák a hazai felsőoktatást, hogy az az általa alapított egyetemnek minél jobb legyen – derült ki abból az Origo birtokába került levélből, amit a tőzsdespekuláns írt még 2005. március 5-én.

sorostoga.jpg

Örömmel vette tudomásul Soros György, hogy 2005. márciusában 15 éves akkreditációt nyert az általa alapított Közép-európai Egyetem, és mindezt egy személyes hangvételű levélben köszönte meg Magyar Bálint SZDSZ-es oktatási miniszternek. Az Origo birtokába került levél szerint a Soros-egyetem alapítója szerint mindez nem történhetett volna meg Magyar személyes hozzájárulása nélkül.

Soros György arról is írt, hogy szeretné, ha a korábbi lex CEU nem veszítené el hatályát, és az akkor életbe lépő új felsőoktatási törvénnyel együtt hatályban maradna. Soros ebben is a liberális oktatási miniszter segítségét kérte. A multimilliárdos-tőzsdespekuláns arra is kérte Magyart, hogy a CEU preambulumában mindenképpen maradjon meg a magyar és amerikai fenntartóra való utalás. Soros György szívélyes levelében arra is kitért, hogy egyik kollégája, Terták Ádám az akkori miniszterelnök (Gyurcsány Ferenc) informális támogatását is kérni fogja, hogy az általa javasolt dolgok mindenképpen legyenek benne a törvényben.

soroslevel.jpg

A levél bizonyíték arra, hogy Soros milyen nagy informális befolyással bírt a hazai döntéshozatalra a korábbi szociálliberális kormány idején.

Sorosék hálója korábban teljesen átszőtte a közéletet, és ez a hatás napjainkban is érvényesül. Soros hatvannál is több, hazánkban működő alapítványa, szervezete a magyar közélet szinte minden szeletében jelen van. A milliárdos keze így a sajtón és a politikai elemző intézeteken keresztül a felsőoktatáson át a pártokig elér. A szervezetek szorosan együttműködnek egymással, a kiemelt zászlóshajók között a személyi és intézményi összefonódások pedig többszörösen áttételesek. Különféle csoportosulások tucatjait csatornázták be néhány központi szervezethez és azok vezetőihez – írta korábban a Magyar Idők.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat