2024. április 29. Péter
Hiányszakmákat is oktatnak - átalakult a szakképzési rendszer
Kóródi Tímea
|
2015. szeptember 02. 17:13
|
frissítve: 2015. szeptember 03. 13:22
Egységes iskolarendszer, átjárható szakok, kevesebb adminisztrációs akadály. Ezeket várják az új Szakképzési Centrumoktól. Miskolcon 12 szakiskolát vontak össze. Az új rendszerben akár két szakmát is ingyen lehet majd megszerezni. De a hiányszakmák betöltése is fontos cél lesz. Az iskolák összevonása Miskolcon kétezer dolgozót és csaknem nyolcezer diákot érint.
Nem

cipesz.jpg

Pár mozdulat és kész is a minőségi bőrszandál a Szemere Bertalan Szakközépiskolában, amely mostantól a Miskolci Szakképzési Centrum egyik intézménye lett.

- Anyukám ajánlotta ezt a szakot, mivel ezt a szakma ma nagyon ritka és kevés cipőkészítő van – mondja Szűcs Szilvesztra Bernadett. Nekem jó a kézügyességem, technikából is nagyon jó voltam – teszi hozzá.

Csaba is ügyessége miatt választotta a cipészetet. Ő nyáron már egy cipőkészítő cégnél is dolgozott. A szakmával komoly tervei vannak. - Ha végzek, kitanulom a bőrdíszműves szakmát is – mondja Varga Csaba, cipésztanuló.

Az új szakképzési rendszer lényege, hogy általa könnyebb lesz a szakiskolák közti átjárás, és a diákok 25 éves korukig akár két képesítést is megszerezhetnek ingyen. De a hiányszakmák betöltése is fontos szempont. Az országban évek óta először a Szemerében indult elsőként cipész szak.

Alapvető cipőipari ismereteket, a bőrök szabását, különféle előkészítő műveleteket tanulnak azért, hogy a következő években gyönyörű termékeket tudjanak elkészíteni – nyilatkozta Pál-Kutas József cipész-szakoktató, a Miskolci Szakképzési Centrum Szemere Bertalan Szakközépiskolájának szaktanára.

A Szemerében jelenleg több mint 20 szak közül lehet válogatni. Az új rendszerben viszont ez a szám megsokszorozódik. Miskolcon 12 szakiskolát vontak össze, így egy felvételi eljárásban csak egy intézményt, a Szakképzési Centrumot kell majd megjelölnie a diákoknak. A Szakképzési Centrumban több szakma is megszerezhető lesz, nem csak diákoknak. A felnőttek is szakmát tanulhatnak, mindezt ingyen, diákigazolvánnyal és tanulói szerződéssel. A rendszer minden téren az egyszerűségre törekszik.

A korábbi intézmény labirintus helyett egy intézményen belül kell megtalálni a számításaikat, kialakítani lehetőségeiket, ez a pályaválasztási korrekciót nagy mértékben megkönnyíti, hiszen nem kell új jogviszony, nem kell új adminisztráció, hanem csupán annyi történik, hogy egyik tagintézményből átregisztrálják a másikba tanulót  - mondja Kovács János, a  Miskolci Szakképzési Centrum főigazgatója.

Az érettségi utáni, szakképzésben történő továbbtanulásnál is a teljes szakképzési kínálatból lehet majd válogatni. Az összevonás Miskolcon 12 iskola, 2 ezer dolgozóját és csaknem 8 ezer diákot érint.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat