2024. szeptember 03. Hilda
HIV-decentrum – közelebb a betegekhez, és a társadalomhoz is
minap.hu
|
2014. szeptember 15. 15:16
|
frissítve: 2014. szeptember 20. 12:55
HIV-decentrum kezdi meg működését a Miskolci Semmelweis Kórházban, ami biztosítja, hogy könnyebben elérhető legyen a vírussal fertőzöttek számára az ambuláns ellátás. Számuk ugyanis nő az egész országban.

Tudományos rendezvény keretében nyitották meg a Miskolci Semmelweis Kórházban az ország harmadik HIV-decentrumát. Az ez alkalomból tartott csütörtöki sajtótájékoztatón Tiba Sándor főigazgató kiemelte, nagy elismerés ez az intézmény, a decentrumot befogadó infektológiai osztály számára, hiszen a már megnyitott pécsi és debreceni, illetve a tervezett szegedi is klinikán kap helyet – ők az egyetlenek, akik kórházként működtethetik az ellátást.

aids_misek_sajtotaj_140910ml_01.jpg

– Három munkatársunk már elvégezte a szükséges képzést. Szerencsés egybeesés, hogy egy másik projekt keretében éppen most újul meg az infektológiai osztály, így két hónap múlva, amikor az a beruházás elkészül, már a legkorszerűbb körülmények között várhatjuk a betegeket – tette hozzá a főorvos.

A HIV-fertőzöttek állapotának nyomon követését, gyógyszeres ellátását eddig csak a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórházban végezték. Ez az ambuláns ellátás kerül a decentrumokba, ami egyrészt közelebb viszi a betegekhez a kezelést – másrészt közelebb viszi a társadalomhoz a HIV-vel kapcsolatos valódi információkat. Ez utóbbira is szükség van, ugyanis nő a fertőzöttek száma.

– Ma már az AIDS nem olyan riasztó, mint húsz évvel ezelőtt volt. A fertőzöttség jól karban tartható, sok országban ugyanúgy tartják számon, mint például bármely krónikus belgyógyászati betegséget. A magyarországi fertőzöttek 99 százaléka nem lesz beteg. Az évi 10-15 új AIDS-es már betegen keres meg minket – beszélt a számokról Szlávik János, a Szent László kórház főorvosa. – Ebből is látszik, milyen fontos a rendszeres szűrés, amivel még idejében megállapítható a baj. És fontos lenne, hogy az iskolákban tanítsák az AIDS-el kapcsolatos információkat. A fiatalok életszemlélete ugyanis nem támogatja a nemi úton terjedő betegségek elleni védekezést, ezért is nő ezen fertőzések, köztük a HIV-fertőzések száma is. Tavaly minden eddiginél több új HIV-est találtunk, és fel kell készülni, hogy ez a tendencia megmarad – mondta.

aids_misek_sajtotaj_140910ml_02.jpg

Jelenleg 30 megyebeli fertőzöttet kezelnek Budapesten, első körben ők várhatók a miskolci decentrum ellátottjai közé. De más megyékből is választhatják a miskolci intézményt.

– Ez a szám átlagosnak mondható az országban, annak ellenére, hogy a szociális helyzetet tekintve különösen veszélyeztetett régiónak számítunk. Ugyanakkor közel az ukrán határ, számolni kell azzal, hogy az esetlegesen növekvő migráció miatt jelentősen megemelkedhet ez a szám – tette hozzá Pap Tibor orvosigazgató.

A legnagyobb rizikócsoport ma is a homoszexuális férfiaké, ugyanakkor senki nem tekintheti tökéletesen védettnek magát (ezért is fontos tudni: az önkéntes, anonim szűrés továbbra is az ÁNTSZ-nél érhető el). Mint ahogy Mártával is megtörtént, aki nagymama, édesanya, nyugalmazott pedagógus – és legalább 14 éve HIV-fertőzött. A tudományos rendezvényen is kiállt amellett, hogy fontos a szűrés.

aids_misek_sajtotaj_140910ml_05.jpg

– Pedagógusként, anyaként hétköznapi életet éltem. A férjem lett beteg, róla az utolsó stádiumban derült ki, hogy AIDS-beteg. Meg is halt még abban az évben, én azóta, 14 éve tudom, hogy fertőzött vagyok. Én vagyok az élő példa arra, hogy nem dughatjuk homokba a fejünket, nem mondhatjuk, hogy „velem ez nem történhet meg”. Nőként külön is üzenem a gyermeket váró kismamáknak, ha csak egy halvány gyanú is felmerül, hogy korábbi éveiben bármely szülő megfertőződhetett, menjen el szűrésre. Mert jobb tudni, hogy fertőzött, mint esetleg megfertőzni a születendő gyermeket – állt ki a szűrés és a kezelések mellett.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat