2024. május 09. Gergely
Időt, pénzt, embert takarít meg a rendszer – Fejlesztések a központi kórházban
Miskolc Televízió/minap.hu
|
2017. november 08. 17:05
|
frissítve: 2017. november 09. 17:24
Csökkentek a betegutak, javult a kórházak közti kommunikáció és a fölösleges vizsgálatok is megszűntek a B.-A.-Z. Megyei Központi Kórház fejlesztésével. Az állam csaknem félmilliárd forinttal támogatta az intézményt. Egy távleletezésre alkalmas rendszert és két infúziós labort alakítottak ki, valamint több osztályt is áthelyeztek, így egy helyen összpontosul a gondozás, az akut ellátás és a rehabilitáció.

Előfordul, hogy naponta 130 CT-vizsgálatot is elvégeznek a központi kórház Radiológiai Osztályán. Kevés az orvos, sok a feleslegesen ismételt vizsgálat – ezt küszöböli ki a telekonzultáció bevezetése az osztályon, ami várhatóan a várólistát is csökkenti majd.

– A teleradiológia egyértelműen csökkenti a tagkórházakban lévő munkatársak terhelését is, hiszen nem kell a beteget beküldeni; ez gyorsítja a munkavégzést, az adatokhoz való hozzáférést – taglalta Tiba Sándor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója.

megyei_korhaz_tamogatas_171108_ki_15.jpg

Fotó: Kujan István

A november elsejétől működő elektronikus szolgáltatási tér által szintén időt és pénzt spórol meg az egészségügy. Általa a betegek adatai bárhol, bármelyik tagkórházban elérhetővé válnak, ami még inkább növeli a betegbiztonságot.

Az informatikai fejlesztések mellett egy speciális infúzió készítésére alkalmas labort is létrehoztak a központi kórházban. A magyar állam csaknem félmilliárd forintot biztosított fejlesztésekre.

– A kormány, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériuma azzal a céllal adott támogatást a kórházaknak, többek közt ide Miskolcra is, hogy a humán erőforrást is optimalizálja, és ne csak a számlákra menjen el a pénz, hanem bizonyos fejlesztéseket is véghez tudjunk vinni – húzta alá Csöbör Katalin (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő.

megyei_korhaz_tamogatas_171108_ki_37.jpg

Az egészségügyben az infrastruktúra és a humán erőforrás fejlesztése mellett az informatikai eszközpark korszerűsítése vált elsődlegessé. Riz Gábor megyei fejlesztésekért felelős miniszteri biztos szerint a kérdés már csak az, hogy az orvos tudása az eszközök segítségével hogyan jut el a betegágyig.

– Időt, pénzt, embert takarít meg a rendszer, pontosan ezért fontos az, hogy ezek a rendszerek egymással mielőbb találkozzanak; hogy kevesebb orvos nagyobb szakmai tudással minél hatékonyabban tudjon a betegek rendelkezésére állni – nos, ez a fejlesztés egyik állomása – fogalmazott.

megyei_korhaz_tamogatas_171108_ki_61.jpg

Szintén a fejlesztés része volt, hogy a beteget egy helyen kísérjék végig a gondozástól, az akut ellátáson át a rehabilitációig. Emiatt költözött át például a pszichoterápiás osztály a Szent Ferencből a Semmelweis tagkórházba, a mozgásszervi rehabilitációt biztosító valamennyi osztály pedig a Szent Ferenc tagkórházba.

megyei_korhaz_tamogatas_171108_ki_65.jpg

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház a „Fekvőbeteg szakellátó intézmények támogatására – a gazdaságilag hatékony struktúra-átalakításhoz, ehhez kapcsolódó szakmai és/vagy működési koncentrációt szolgáló fejlesztések megvalósítására” kiírt pályázatból 463 510 012 forint támogatást kapott a Magyar Államtól. A támogatásból Teleradiológiai és informatikai fejlesztés, Citosztatikus labor kialakítás, Egyedi parenterális keverék infúziók készítésére alkalmas orvosi labor kialakítása és Strukturális integráció, a telephelyek közötti fejlesztések valósultak meg.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat