2024. április 20. Tivadar
Jó a vízminőség - ezt is jelentik a kérészek a Sajón
Istenes Zsolt/minap.hu
|
2016. július 27. 13:48
|
frissítve: 2016. július 30. 14:31
Kérészek rajzottak a Sajón. Ilyen nagy tömegben régen figyelhették meg a repülő rovarokat. Ez többek között az egyre tisztább Sajó vizének köszönhető. Magyarországon főleg a tiszavirág néven elterjedt változatát ismerjük. Azt, hogy a Sajón melyik fajtája rajzott, egyelőre nem tudni.
Nem

Mint arról korábban beszámoltunk, több ezer rovar hömpölygött a levegőben a Sajó híd felett Zsolca felé. A násztáncukat járó kérészeket a múlt héten többen is videózták. A lárvák a vízben kövek között vagy iszapban fejlődnek, és felszínre emelkedésük után néhány órával visszahullnak a vízbe és elpusztulnak. Innen a kérészéletű jelző. 

Ezeknek az állatoknak Magyarországon főleg a tiszavirág néven elterjedt változatát ismerjük. Hogy a Sajón most melyik repülhetett azt egyelőre nem tudni, valószínűleg egy kisebb, kevésbé tarka változatról van szó.

kereszek_tanca.jpg

-  A kérészeknek a megjelenése mindenféleképen a jó ökológiai állapotra utal. Azonban a kérészek között is több fajta ismert. A Sajóban 10 faj található a kérészek közül, amelyeknek rajzása, ha nem is kivételes, de mindenképpen figyelemre méltó, mert több élőlénycsoporttal együtt a jó vízminőséget tükrözik – nyilatkozta Ficsór Márk biológus, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség szakembere.  

Az 1950-es években a Sajó még az egyik halban leggazdagabb folyónk volt, aztán cián és más nehézfémek szennyezték, de a szennyvíz is tisztítás nélkül folyt bele, így Európa egyik legkoszosabb vizévé vált. Az ipar leépülésével, illetve az új technológiák bevezetésével a Sajó vize folyamatosan tisztult.  

Elkészült a miskolci szennyvíztelep fejlesztése is, amivel a legkorszerűbb biológiai tisztítási fokozatot valósították meg. Így a szennyvízben lévő nitrogént és foszfort szinte teljesen eltávolítják, ez pedig megakadályozza a folyó túlzott elalgásodását.

karady_zsolt_160726_fkcs_1.jpg

Fotó: F. Kaderják Csilla

- Az akkori technológia tulajdonképpen a többszörösét bocsátotta ki a nitrogénnek és a foszfornak. Olyan technológia létesült, ami részint biológiai, részben kémiai úton távolítja el a szennyező anyagoknak egy jelentős részét, amivel jóval kisebb mértékben szennyezi a Sajó folyót – mondja Karády Zsolt, a MIVÍZ Kft. szennyvíz gazdálkodási részlegvezetője.

A kérészek amilyen hirtelen megjelentek, olyan gyorsan el is tűntek. Úgy lehetne pontosan kideríteni, hogy milyen rovarról is volt szó pontosan, ha egy elpusztult példányt bevinne valaki a Mindszent téren működő környezetvédelmi felügyelőségre…

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat