Az „okos város” gondolat mindazt tartalmazza, hogy egy település működését hogyan lehet fenntarthatóbbá, hatékonyabbá és nem utolsó sorban: olcsóbbá tenni – de fontos kritérium az is, hogy a város polgárai minél élményszerűbben éljék meg ezen szolgáltatások felhasználását. Az okos város koncepció ugyanúgy jelen van a közlekedésben, mint az önkormányzati működésben vagy a gazdaságfejlesztésben.
Miskolc jövőképét mindezek szellemiségében tervezi meg; a „smartság” ma már alapelv nálunk. Egyik eleme, hogy nemzetközi projektekben vesznek részt szakembereink – ilyen az a SmartImpact URBACT projekt is, amelyben tíz európai város, köztük hazánkból egyedüliként Miskolc nyert támogatást az Európai Uniótól, s melynek legutóbbi partnertalálkozóját Spanyolországban tartották nemrégiben.
Ezen a kétnapos rendezvényen Smart City tanácsadóként részt vett Jeney Ákos is. Az MGL Creative Kft. ügyvezetője portálunk érdeklődésére elmondta, a partnertalálkozóknak mindig egy specifikus téma áll a középpontjában: ezúttal az adatintegrációs megoldások kerültek terítékre.
– A Miskolc Holding IT szakemberei mutatták be az itteni megoldásokat, előadásukban szót ejtettek többek között a miskolci adatforrásokról, adattárolási rendszerekről, adatintegrációs módszerekről. De külön kitértek a hamarosan megvalósuló intelligens forgalomirányítási rendszerre is – tudtuk meg.
A partnertalálkozókon tehát értékes tapasztalatokat tudnak cserélni a tíz európai városból – Miskolc mellett Manchesterből, Dublinból, Eindhovenből, Portoból, Stockholmból, Zágrából, Smolyanból, Suceavaból, valamint a mostani találkozónak otthont adó spanyol Guadalajaraból – érkező szakemberek.
S hogy milyen smart megoldásokkal találkozhattak a miskolciak Spanyolországban? Megismerkedhettek egy olyan városfenntartási applikációval, amellyel a városlakók okos telefonjukon bejelenthetik az általuk tapasztalt problémákat, legyenek azok várostisztasággal, rongálással, útfenntartással, közvilágítással stb. kapcsolatosak. Aztán: az okos közvilágítási rendszer lényege, hogy a közterületen valamilyen vészhelyzet alakul ki, s ezt az ott elhelyezett kamerák vagy a lakosság részéről jelzik, akkor az ott működő utcai lámpa pirosra vált addig, amíg a vészhelyzet meg nem szűnik. Az intelligens szemétgyűjtési és szállítási rendszerben minden konténert, kukát olyan érzékelőkkel szerelnek fel, ami érzékeli a telítettséget; de a szemétgyűjtők útvonalát is tudják optimalizálni. Az intelligens parkoló menedzsment pedig a kihelyezett kamerák segítségével jelezni tudja az érkező autós okos telefonján – már a parkoló bejáratánál –, hogy hány szabad hely van.
Az okos megoldások tárháza szinte kimeríthetetlen, fantázia és kreativitás kérdése, mivel lehetne bővíteni egy-egy város okos megoldásait. Mint Jeney Ákos is fogalmaz: a smart gondolkodás egy szemlélet, ahol a fenntarthatóság érdekében saját adottságainkat és a technikai lehetőségeket tudatosan használjuk.