2024. május 10. Ármin, Pálma
Karácsony előtt is védik a fogyasztókat
Kujan I.
|
2014. december 12. 09:44
|
frissítve: 2014. december 13. 18:22
November elején indította el a karácsonyi szezonális termékekre irányuló ellenőrzéseket a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Ezek során kiemelten vizsgálják a fényfüzéreket és az elektromos karácsonyi díszeket. Hétfőn az egyik belvárosi üzletben végeztek próbavásárlást a fogyasztóvédelem munkatársai.

December közepén már javában tart a vásárlói roham, a miskolci üzleteket, vásárokat óriási tömegek lepik el, mindenki készül a karácsonyra. Hétfő délben az egyik belvárosi boltban is rengetegen válogatnak a különböző ajándéktárgyak között, ki gyermekének, unokájának keres játékot, mások az idei „divatnak” megfelelő, új karácsonyfadíszeket és -izzókat, fényfüzéreket igyekeznek beszerezni.

proba_vasarlas_141209ml_6.jpg

Fotó: Mocsári L.

Az ünnep közeledtével nemcsak az üzletek és vásárok forgalma emelkedik meg jelentős mértékben, de a fogyasztóvédelmi hatóság számára kiemelt időszak már a november is, decemberben pedig még sűrűbben végeznek ellenőrzéseket. A helyszíneket szúrópróbaszerűen jelölik ki, természetesen figyelembe véve a vásárlási szokásokat is – mondja el érdeklődésünkre Horváthné Szendrei Szilvia. A megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének vezetője hozzáteszi, az ellenőrzések során előtérbe kerülnek a nagyobb tömegeket vonzó bevásárlóközpontok, hipermarketek és a kisebb ajándéküzletek. Kiemelt figyelmet fordítanak továbbá a karácsonyi vásárok és az adventi rendezvények helyszíneire.

Hétfő délben a megszokott „menetrend” szerint ellenőriznek a belvárosi boltban. A hatóság munkatársai az igazolványukat felmutatva kezdik meg a próbavásárlást. Kerül a kosarukba játék, karácsonyfadísz és fényfüzér. Komplex ellenőrzést végeznek: vizsgálják az árfeltüntetés és az árfelszámítás helyességét, ugyanakkor ellenőrzik az akciók betartását és a termékbiztonságot. Vizsgálják továbbá, hogy a jótállásköteles termékek esetében a kereskedő eleget tesz-e a jogszabályban előírtaknak, például ad-e jótállási jegyet a megvásárolt termékhez, azt helyes adattartalommal tölti-e ki, vagy a jótállási feltételek érvényesítésére vonatkozó tájékoztatás tartalmaz-e megtévesztő vagy tisztességtelen iránymutatást.

proba_vasarlas_141209ml_4b.jpg

A vásárlók elsősorban minőségi panaszokról számolnak be a karácsonyi termékeket illetően, de elmondanak olyan esetet, amikor a kereskedő nem a megjelölt, akciós áron kínálta a terméket. Pásztor Magdolna véleménye szerint, különösen a karácsonyfaégőkkel van baj, „elég rossz minőségűek manapság”, fogalmaz. Képes Zoltánné egy nemrégiben történt esetet mesél el: egy nagyáruházban vásárolt szaloncukrot, amit akcióban kínáltak. A fizetés után azonban a blokkról kiderült, hogy nem az akció szerint számláztak. Az ilyen, és ehhez hasonló esetek kiszűrésére törekszik a hatóság.

– Fontos, hogy csak biztonságos termékek kerüljenek az üzletek polcaira, az értékesítésre kínált portékák közé, ezért a hatóság minden évben fokozott figyelmet fordít az újonnan megjelenő modellek feltérképezésére – emeli ki a felügyelőségvezető, hozzátéve: keresik azon eladásra kínált termékeket, amelyek a műszaki mechanikai laborvizsgálat eredménye alapján valamilyen szempontból veszélyesnek bizonyultak, illetve azokat, amelyek forgalmazása tilos.

proba_vasarlas_141209ml_4.jpg

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság november elejétől indította el a karácsonyi szezonális termékekre irányuló szolgáltatás-ellenőrzési és piacfelügyeleti ellenőrzését. Horváthné Szendrei Szilviától megtudtuk, már közel 100 ellenőrzést folytattak le a megyében, és minden harmadik vállalkozás esetében tapasztaltak hiányosságot. Többnyire árfeltüntetési hiányosságokkal találkoztak a felügyelők, de találtak öt olyan fényfüzért, aminél laboratóriumi vizsgálatok fogják kimondani, hogy valóban balesetveszélyesek-e a fogyasztóra nézve. A hatóság az előzetes intézkedéseket megtette, az adott termékeket kivonta a forgalomból.

– Fontos, hogy átgondoljuk, mit és hol vásárolunk. Azt javasoljuk, hogy tartós fogyasztási cikket  ne piacon vásároljanak, hiszen egy „alkalmi” rendezvényen nincs lehetőség utólag hibás termék esetén jogorvoslattal fordulni a kereskedőhöz. Fontos az, hogy kipróbáljuk a terméket, hiszen a jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy egyes hibás terméket három napon belül kicserélhessük – mondta a felügyelőségvezető.

A statisztikák szerint egyébként az elmúlt évek kampányainak és ellenőrzéseinek hatására egyre kevesebb a tisztességtelen kereskedő. Ezt bizonyítja, hogy a fogyasztóvédelmi felügyelőség három éve indított pozitív listájára – a meglévő 84 mellé – idén 7 új miskolci vállalkozás került fel. Ezzel Miskolc hivatalosan is fogyasztóbarát település lett.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat