2024. szeptember 02. Rebeka, Dorina
Katolikus Társadalmi Napok Miskolcon
Cs. M.
|
2014. szeptember 13. 15:22
|
frissítve: 2014. szeptember 19. 16:01
Társak vagyunk – ezzel a jelszóval, és a segítő szeretet erejébe vetetett hittel nyílt meg szombat délelőtt Miskolcon a 2. Katolikus Társadalmi Napok, azaz a Kattárs.

Másodszor rendezik meg az egyház társadalmi szerepvállalásával foglalkozó országos rendezvényt – a tavalyi, fővárosi találkozás után idén Miskolcon. Az időjárás nem kedvezett a szabadtérre, a Szent István térre tervezett rendezvénynek, ám a résztvevők méltó helyszínre találtak a minorita templomban is.

kattars_140913_vcs_13.jpg

Az egész napos rendezvény kezdeteként itt celebrált szentmisét Magyarország Apostoli Nunciusa, Alberto Bottari de Castello. És itt tartották a program hivatalos megnyitóját is. Elsőként Veres András szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar Caritas in Veritate Bizottság elnöke szólt.

– Társak vagyunk az örömben és gondban, a reményben, a jóban és a rosszban, s főként a bizalomban, ez a mottója az idei Katolikus Társadalmi Napoknak. Ez sokakban reményt, sokakban elégedettséget, míg másokban kíváncsiságot, megelégedést, és megint másokban lelkifurdalást, esetleg egyenesen bosszúságot válthatott ki. Azt reméljük, a mai nap után mindannyian elszántsággal és reménnyel telve térünk vissza a mindennapokba – kezdte beszédét Veres András.

kattars_140913_vcs_04.jpg

Szólt arról, hogy bár a compassio eredeti jelentése részvét, együttérzés, és leginkább negatív érzéseket kelt az emberekben, meg kell tanulnunk jelentésének másik értelmezését. Azt, amit a zenében használnak: a szenvedélyességet. Ezzel a szenvedélyességgel kell végeznünk munkánkat, bele nem törődve sem rossz, sem jó sorsunkba.

– Az ember közösségi életre termett. Teljesen emberi, hogy részt vegyünk egymás örömében és szenvedésében is. Hogy egymás javát szolgáljuk. Felmerülhet a kérdés: mit tehetünk egy olyan világban, ami nem az evangéliumi értékrend szerint működik? Például azt, hogy segítsünk érzékeltetni a szenvedőkkel Jézus megkülönböztető szeretetét – fogalmazott a püspök.

Loading Video...
Nem

Van azonban egy ennél is nehezebb feladatuk a keresztényeknek, hívta fel a figyelme Veres András.

– Rá kell döbbentenünk világunk vezetőit, hogy helytelenül gondolkodnak. Hogy Jézus evangéliuma igenis egy működőképes gazdasági és társadalmi élet alapja lehet. Mi hiszünk a szeretet mindent átformáló erejében. Az Isten- és emberszeretet végső győzelmében – zárta szavait Veres András.

Alakszainé Oláh Annamária, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) miskolci elnöke köszöntőjében kiemelte, mai világunkban, amikor hullanak szét a közösségek, különösen nagy szükség van az egyház társadalmi szerepvállalására, a társadalmi párbeszéd fenntartására.

kattars_140913_vcs_23.jpg

– Miskolcnak nagyon erős egyházi múltja van. Sokan éltek itt, akik Isten útján jártak életükben. Nekik, példájuknak is köszönhetjük, hogy ma is erős közösségeket építhetünk. És a közösség ereje megtartó, ha isteni alapokra épül – mondta.

A KÉSZ városi elnöke felidézett néhányat közülük, Kelemen Didáktól, a minorita rend alapítójától, Kartal Ernőig, aki néhány évvel ezelőtti haláláig sokat tett a keresztény közösségek megszervezéséért, működéséért. Szólt a jezsuita rend avasi közösségszervező jelenlétéről is. Majd zárásként színpadra hívta a KÉSZ néhány mai tagját – akik családjuk, hivatásuk mellett vállalnak komoly feladatokat a szervezet életében, és a keresztény eszmeiség gyakorlati megvalósításában.

A város nevében Kriza Ákos polgármester köszöntötte a rendezvény résztvevőit. Elmondta, nagy öröm, hogy éppen Miskolcot választották a második találkozó helyszínéül – és ugyanilyem örömmel biztosította a város számukra éppen a Szent István teret. Egyrészt, mert a város szívében található, másrészt, mert Szent István hite, személye, eszmeisége ma is érték.

– A rendezvény mottója: társak vagyunk. Ez kifejezi a város és az egyház egységét is, ami létezik, működik, akárcsak Szent István idejében. Ma egyre nagyobb szerepet vállal az egyház társadalmi ügyekben is, és be kell látnunk, sok feladat megoldása nélkülük nem is menne. A város és az egyház közös akarattal építi Miskolcot, és ezt cselekedetek is bizonyítják. Például az, hogy 18 egyházi oktatási intézmény – óvoda, általános és középiskola, kollégium – működik fenntartásukban – mondta Kriza Ákos.

A polgármester kifejtette: a szegénység, a nyomorúság városrészeiben több szeretetszolgálat is működik, amiért nagyon hálás, és a jól működő egyházi kapcsolatok számos kulturális, illetve városdiplomáciai kérdésben is előre vitték a város ügyét, a közösség sorsát.

–  Ez a legfontosabb. Hiszen közösséget építünk, mert együtt erősebbek vagyunk zárta szavait a polgármester.

kattars_140913_ja_4.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Ezekután megkezdődött maga a találkozó - részben a minorita templomban, részben pedig a Szent István téren, ahol több mint harminc katolikus intézmény, médium és civil szervezet sátra, standja várja az érdeklődőket, lehetőséget kínálva a megismerkedésre, beszélgetésekre, kapcsolatfelvételre.

Loading Video...
Nem
José Luque a találkozón

 A sokféle egyéb program mellett nagy érdeklődést vonzottak, vonzanak a neves személyiségek - például Pál Ferenc atya egyéni stílusú előadása, vagy a Miskolcra most a rendezvény kedvéért visszalátogaót José Luque, a Diósgyőr volt csapatkapitánya.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat