A Szovjetunió területén lévő hadifogolytáborokban raboskodó lengyel tiszteket és főtiszteket mészárolták le. Az áldozatok számát a különböző becslések 22 és 23 ezer fő közé teszik. Kalna Zsolt plébános a minapi emlékmisén úgy fogalmazott: „nem tudták, hogy miért, de meg kellett halniuk”.
– Haláluknak azonban akkor is volt értelme: gondolunk rájuk, visszaemlékezünk rájuk, és ez erősít bennünket. Erősít abban, hogy oda kell figyelni a másikra, nemcsak a másik emberre kell, de a másik nemzetre is – hangoztatta a plébános a katyini áldozatok emléklékére tartott emlékmisén.
Katyn kettős tragédiává vált a lengyelek történelmében. Mint Fekete Dénes, a Miskolci Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke fogalmazott, 1940 áprilisában Szmolenszk és környékén mintegy 20 ezer lengyel katonatisztet végeztek ki a szovjetek. 70 év múlva, 2010-ben pedig a Lengyel Köztársaság elnöki gépe majd’ 100 fővel lezuhant a szmolenszki repülőtéren. Erre a két eseményre emlékeztet ez az emléktábla, hívta fel a figyelmet.
A katyni áldozatok emlékére tartott emlékmise után a rendház falán lévő emléktáblánál koszorúkat helyeztek el a résztvevők, köztük Kiss János alpolgármester a város nevében.