2024. május 22. Júlia, Rita
Korán kelők kontra éjszakai baglyok. Megfejtették a különbség okait
sciencealert.com
|
2015. május 20. 14:14
|
frissítve: 2015. május 22. 12:44
Korán kelők és éjszakai baglyok születnek, nem pedig kialakulnak a növekedéssel. Tudósok egyre közelebb járnak ahhoz, hogy megtudják, mi okozza ezt a különbséget az emberek között.

Jó (vagy rossz) hírt jelent az éjszakai baglyoknak, hogy tudósok megfejtették, miért olyan nehéz a korai ébredés: egyszerűen csak a genetikán múlik, hogy mikor a legaktívabb az ember. A Leicester Egyetem kutatói gyümölcslegyek génállományát vizsgálták és majdnem 80 gént azonosítottak, amik valamilyen módon kapcsolódhatnak ahhoz, hogy reggel vagy éjszaka teljesítünk jobban. Bár ez elég függetlennek tűnik az ember biológiai órájához képest, mégis a csapat azt is kimutatta, hogy a muslicáknál talált gének az emlősöknél is megtalálhatók.

Már korábbi kutatások is bebizonyították, hogy vannak emberek, akik vagy kora reggel vagy késő éjszaka a legtermékenyebbek. De a legtöbb tanulmány ennek a jelenségnek a hatására koncentrált, az okait eddig senki nem vizsgálta. Az új kutatásban muslicákat figyeltünk meg, amelyek génállománya nagyon hasonló az emberéhez – nyilatkozta a kutatócsapat egyik tagja, Eran Tauber. „Mivel az ember és a rovarok genetikai rendszere nagyon hasonló, így jó esély van arra, hogy a gének, amit a muslicáknál azonosítottunk, hasonló szerepet töltenek be az ember szervezetében is.”

Aludni jó

A kutatás részeként a szakértői csapat kétféle, este és reggel aktív muslica törzset vizsgált, majd ezek génjeit hasonlították össze. Majdnem 80 gént találtak, aminek köze lehet az aktív időszakok kialakulásában, de érdekes, hogy ezek nem egyeznek meg a test biológiai órájáért felelős génjeivel. „Az eredmény megváltoztatja a biológiai óráról kialakított véleményünket is" – mondta a kutatás egyik vezetője, Ezio Rosato. Még furcsább, hogy az éjszaka aktív muslicákban lezajló molekuláris folyamatok nemcsak késleltetettek voltak a nappali muslicákhoz képest, hanem teljesen más folyamat zajlott le.

A kutatók tehát már közzétették eredményeiket, de most vizsgálják, hogy hogyan működnek ezek a gének az embereknél. A végső cél az, hogy kifejlesszenek egy kezelési módszert, amivel leküzdhető a probléma. Ugyan ez elég extrémnek hangzik, mégis az aktív periódusok helyreállítása segíthet megelőzni egy sor rendellenességet, mint például az elhízás és a depresszió. Ezeknek a kialakulása kapcsolódik ugyanis ahhoz az életmódhoz, ami eltér a természetes biológiai ritmustól.

Ébresztő

Ma az ember gazdasági és társadalmi viszonyok alapján indítja napját, ami akár ütközhet a biológiai óra természetes működésével is. Így zavar jön létre a testben, ami nemcsak az alvás során jelentkezik, de elhízást, mentális betegségeket, szív- és érrendszeri problémákat vagy akár rákot is okozhat – véli Taubler. „Tanulmányunk az első lépés ahhoz, hogy megtudjuk, mely gének játszanak szerepet ebben a folyamatban. Az eredmény lehetővé teszi a jobb diagnosztika kialakítását, így külön módszerrel lehet majd kezelni a hajnali pacsirtákat és az éjszakai baglyokat.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat