2024. október 05. Aurél
Kormánypárti és kormányellenes megmozdulások is voltak Iránban
Magyar Hírlap
|
2017. december 31. 09:36
|
frissítve: 2018. január 01. 12:56
Kormánypárti nagygyűlések voltak szombaton Iránban a 2009-es zavargások végének emlékére, mint minden évben azóta - jelentette az állami média. Az idei megemlékezés szinte egybeesik több kormányellenes tüntetéssel, amelyeket eredetileg a növekvő árak miatt tartottak meg, de amelyek a kormány és a vallási vezetés távozását is követelő politikai demonstrációkká változtak.

Az állami tévé tudósított a szombati teheráni és meshedi nagygyűlésekről, amelyeken a felvonulók az ország legfőbb vallási és politikai vezetőjének, Ali Hamenei ajatollának a képét tartották a magasba. A tévé szerint több mint 1200 iráni városba terveztek szombatra gyűlést – írja a Magyar Hírlap.

2009-ben a nyolc hónapig tartó tüntetéseket és zavargásokat az váltotta ki, hogy abban az évben újraválasztották Mahmúd Ahmadinezsád elnököt, de reformpárti ellenfelei szerint az eredményt meghamisították a hatóságok. A zavargásokat a Forradalmi Gárda elitalakulat vezetésével elfojtották.

A csütörtöki és pénteki kormányellenes tüntetéseken több tucatnyi embert őrizetbe vettek. Emiatt Washington figyelmeztette a teheráni kormányt, hogy tartsa tiszteletben az állampolgárok jogait, köztük a szólás szabadságát. Az őrizetesek nagy részét már szabadon engedték.

iran_tuntetes_171230_1.jpg

Abdolreza Rahmani Fazli iráni belügyminiszter az Isna hírügynökség által ismertetett közleményében arra kérte szombaton a lakosságot, hogy ne vegyen részt „illegális tüntetésen”. „A rendfenntartó erők és a bírói hatalom eddig meg tudta akadályozni, hogy problémák legyenek. Ha valaki nagygyűlést akar szervezni, akkor erre engedélyt kell kérnie, és a rendezvény csak az engedély birtokában tartható meg” - közölte a miniszter, hozzátéve, hogy információi vannak a közösségi médiában szerveződő gyűlésekről.

A belügyminiszter felhívása ellenére azonban szombaton is folytatódtak a kormányellenes tüntetések az ország több városában, köztük Teheránban. A fővárosban a tüntetők összecsaptak a rendőrséggel, megtámadtak több kormányzati épületet, és olyan szlogenek skandáltak, mint például „halál a diktátorra”. Ezzel vélhetően Ali Hamenei ajatolláhra utaltak, az ország legfelsőbb politikai és vallási vezetőjére. Több, közösségi hálókra feltöltött felvételen a tömeg azt harsogja, hogy „nem akarunk iszlám köztársaságot!”.

Kormányellenes megmozdulásokat tartottak Meshedben, Irán második legnagyobb városában is. Az ottani tüntetők rendőrautókat borítottak fel és rendőrmotorokat gyújtottak fel.

A félhivatalos Fars iráni hírügynökség jelentése szerint mintegy 70 diák gyűlt össze a teheráni egyetem környékén, és kövekkel dobálták az odavezényelt rendfenntartókat.

iran_tuntetes_171230.jpg

Az iráni Forradalmi Gárda biztonsági parancsnokhelyettese, Iszmáil Kovszair figyelmeztetett: ha a zavargások nem hagynak alább, a tüntetőknek a „nemzet vasöklével” kell majd számolniuk.

A közösségi médiára eközben feltöltöttek egy felvételt, amelyen két iráni véres holtteste látható a nyugati Dorud városban. A felvételen valaki azt mondja, hogy a két fiatal férfit a rohamrendőrség lőtte le.

A tüntetések hatására az iráni hatóságok korlátozták a mobilinternet-hálózathoz való hozzáférést.

A tüntetők a növekvő árak és a kormány politikája ellen tiltakoznak csütörtök óta. Egy fiatal a The Guardian brit hírportálnak azt mondta: mindenkinek elege van abból, hogy évente több ezer diák fejezi be az iskolát, de nem találnak munkát, míg a családfők küszködnek családjuk ellátásával, mert a növekvő árakhoz képest kevés fizetést kapnak.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat