Az idei adatokról, újdonságokról Lórántné Orosz Editet, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály főosztályvezetőjét kérdeztük.
– minap.hu: – Országosan és megyei szinten idén mekkora összeget fordítanak a közfoglalkoztatásra?
Lórántné Orosz Edit: – Országosan 340 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből megyénk a 2015-ről áthúzódó forrásokkal együtt jelenleg 49,35 milliárd forinttal rendelkezik.
– Ebből mennyi jut a járási és egyéb mintaprogramokra, mennyi az országos programokra, és mennyi a hagyományos közfoglalkoztatásra?
– A járási és egyéb mintaprogramok 24,3 milliárd, az országos programok 4,6 milliárd, míg a hagyományos közfoglalkoztatás és a szociális földprogram 20,4 milliárd forintot tesz ki a fenti összegből.
– Az előző évhez képest ez mekkora növekedést jelent?
– 2015-ben több mint 43 milliárd forintot fordítottunk a közfoglalkoztatásra Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A jelenleg rendelkezésre álló 49,4 milliárd közel 15 százalékos növekedést jelent.
– Hány embert tudnak közmunkában foglalkoztatni idén a megyében?
– A jelenleg rendelkezésre álló források mintegy 35 ezer fő foglalkoztatását teszik lehetővé a március 1-jén indult programokban. Ebből 18 150 fő a start mintaprogramokban, 12 574 fő a hagyományos hosszabb időtartamú programokban, 3044 fő az országos és 1061 fő az egyéb mintaprogramokban fog részt venni.
– Mely területeken, szervezeteknél valósulnak meg programok?
– Önkormányzatok és nonprofit gazdasági társaságaik, intézményeik, költségvetési szerveik, de civilszervezetek, egyházak, nemzetiségi önkormányzatok, valamint vízügyi igazgatóságok, vízi társulatok, erdőgazdálkodók, rendészeti szervek és a katasztrófavédelem is részt vesz a programokban.
– Az önkormányzatok a start minta- és ráépülő programokban mezőgazdasági, helyi sajátosságokra épülő, mezőgazdasági földút karbantartási, belvízelvezetési, illegális hulladéklerakó-hely felszámolási, közút-karbantartási, bio- és megújuló energia előállítási tevékenységeket végeznek.
– A hagyományos és hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás keretében az önkormányzati törvényben előírt kötelező vagy önként vállalt feladatok ellátására irányuló tevékenységek, valamint a kormány által meghatározott közösségi célok megvalósítására irányuló tevékenységek valósíthatók meg.
– Az országos programok keretében a vízügyi igazgatóság és a vízgazdálkodási társulatok által az ár-és belvízvédelmi művek karbantartása, fenntartása, vízkár-elhárítási tevékenység, vízfolyások, tározók, védőerők szakszerű fenntartása, medertisztítás, mederkotrás történik.
– Az erdőgazdálkodás keretében az erdő külön törvényben meghatározott közjóléti céljainak megvalósítása érdekében végzett feladatok ellátására – a természeti károkat szenvedett erdőterületek rehabilitációjára, erdészeti sétautak, turistautak és tanösvények kijelölésére, karbantartására, határjelek és környezetének karbantartására, tűzpászták készítését és tűzmegelőzést szolgáló feladatok ellátására, kommunális hulladék gyűjtésére és elszállítására, az erdőterület kommunális szennyeződéstől való tisztítására – kerül sor.
– Milyen új elemei vannak idén a közfoglalkoztatásnak?
– Új elemként az „útőr” mintaprogram lépett be. A programban az az önkormányzat pályázhatott megadott feltételekkel, amely alanya lehet a járási startmunka mintaprogramnak, ill. az 5000 fő alatti lakosságszámú települési önkormányzat.
– Ennek keretében biztosítják az önkormányzati úthálózat használhatóságát, megtartják a közterület rendezettségét és javítják a forgalombiztonságot az úttartozékok helyreállítása, tisztántartása, a láthatóságot zavaró növényzet gondozása, útburkolaton, útpadkán álló víz elvezetése, az útpadkák karbantartása révén. A mintaprogramban 1000 fő foglalkoztatása valósul meg.
– Kiemelt kormányzati cél, hogy növekedjen a közfoglalkoztatásból az elsődleges munkaerőpiacra visszalépők aránya. E cél érdekében – az egyén ösztönzésére – a kormány elhelyezkedési juttatást kínál a február elsején indult „Közfoglalkoztatásból a versenyszférába” központi munkaerő-piaci program keretében a versenyszférában történő elhelyezkedéshez. Megyénkben erre a célra 270 millió forint használható fel, amely várhatóan 1800-2000 főnek segíthet visszakerülni az elsődleges munkaerőpiacra.