2024. május 21. Konstantin
Közel kétmilliárdból újult meg a régió onkológiai ellátása
K. I.
|
2014. szeptember 24. 16:40
|
frissítve: 2014. október 09. 17:42
Közel kétmilliárd forintból, európai uniós támogatással újult meg az Észak-magyarországi régió 5 kórházának onkológiai ellátása. Mint a projekt szerdai záró rendezvényén is elhangzott, a fejlesztéseknek köszönhetően a daganatos betegséggel küzdők az állapotuknak megfelelő, legmagasabb szintű kezelést kapják meg, a lehető legrövidebb időn belül.

onkologia_megyei_140934ml_05.jpg

Fotó: Mocsári L.

Az onkológiai ellátórendszer fejlesztése a régió öt egészségügyi intézményének – a konzorciumot vezető B.-A.-Z. Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház mellett a Miskolci Semmelweis Kórház, az egri Markhot Ferenc Kórház, a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház, valamint a Mátrai Gyógyintézet – összefogásával valósult meg. A csütörtöki projektzáró rendezvényen – amit a megyei kórház Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás Centrumában tartottak meg – a konzorciumi tagok vezetői, munkatársai vettek részt. 

onkologia_megyei_140934ml_07.jpg

Mészáros János, az Emmi Egészségügyért Felelős Államtitkárságának kabinetfőnöke tolmácsolta Zombor Gábor egészségügyi államtitkár üdvözletét, aki parlamenti elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az eseményen. A kabinetfőnök mérföldkőnek nevezte a közel kétmilliárd forintos projektet, illetve annak lezárását. Mint ismertette, az „Észak-magyarországi régió onkológiai ellátórendszerének fejlesztése” című projektnek köszönhetően elsősorban az eszközrendszer fejlődött az 5 konzorciumi tagintézményben, de a kórházak építési beruházásokra is jelentős összegeket fordítottak a támogatásból. 

onkologia_megyei_140934ml_15.jpg

Mészáros János hangsúlyozta, a fejlesztés jelentős színvonal-emelkedést jelent az onkológiai ellátásban. Ez azért is fontos – tette hozzá –, mert hazánkban, és különösen megyénkben, az onkológiai betegségek a vezető halálokok között szerepelnek. A kabinetfőnök hangsúlyozta, „nagyon komolyan kell tehát fókuszálni erre a területre”, s fejleszteni kell a daganatos betegségben szenvedők ellátását.  

Loading Video...
Nem

Reiter József, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgató-helyettese köszöntőjében szintén azt hangsúlyozta, hogy kitüntetett figyelemmel kell fordulni az onkológiai ellátás fejlesztése felé. Hozzátette, ez a nagy értékű projekt megteremti annak lehetőségét, hogy a halálozási mutató csökkenjen a régióban. 

onkologia_megyei_140934ml_23.jpg

Zsiga Marcell alpolgármester örömét fejezte ki amiatt, hogy a megyében és Miskolcon is „jól látható jelei vannak” az egészségügy megújulásának. Az eredmények között megemlítette az új, modern mentőautókat, a megépült Csillagpontot, de a kórházi fejlesztések mellett nem feledkezhetünk meg a megújuló, vagy még megújítás alatt álló rendelőintézetekről és orvosi rendelőkről sem, hívta fel a figyelmet. Zsiga Marcell szólt arról is, hogy az emberek mekkora bizalommal fordulnak az egészségügyben dolgozó orvosok, ápolók felé, akiknek véleménye szerint mindennap köszönetet kell mondanunk. 

onkologia_megyei_140934ml_27.jpg

A konzorciumvezető megyei kórház megvalósult fejlesztéseiről szólva Csiba Gábor főigazgató főorvos kiemelte, a projekt 2011-es indulásakor elhatározták, hogy megvalósítják a térségi betegút-menedzsmentet, melynek során hasznosítják azt a tudást, ami felhalmozódott az intézményekben, ugyanakkor lépcsőzetesen egymásra is építik az ellátandó feladatokat. A kórház mintegy 1,2 milliárd forintot kapott, amit eszközfejlesztésre fordítottak. 

onkologia_megyei_140934ml_28.jpg

Átadtak például egy olyan sugárterápiás berendezést, amely célzottan, pontosan a daganatos sejtet eltalálva kezel. Beüzemeltek ugyanakkor egy sebészeti lézerkést és egy olyan SPECT-CT-t is, ami működés közben lefényképezi a kóros szerveket. Utóbbi kapcsán Csiba Gábor kiemelte, ez egy országosan is egyedülálló szerkezet. 

A megyei kórház főigazgató főorvosa kiemelte, az ország második legnagyobb onkológiai fejlesztése valósult meg a projekttel. Hangsúlyozta ugyanakkor annak fontosságát is, hogy nem egy kórházban történt fejlesztés – mindezekkel sikerült elérniük azt, hogy a beteg az állapotának megfelelő, legmagasabb szintű kezelést kapja meg, a lehető legrövidebb időn belül. 

onkologia_megyei_140934ml_29.jpg

A Miskolci Semmelweis Kórházban és Egyetemi Oktatókórházban megvalósult fejlesztéseket Pap Tibor orvosigazgató mutatta be. Mint megtudtuk, összesen több mint 100 millió forint értékű eszközbeszerzés valósult meg az intézményben, annak tüdőgyógyászati, általános és mellkassebészeti, valamint bőrgyógyászati osztályán. 

Loading Video...
Nem

A konzorciumi tagok projektben történt fejlesztéseinek ismertetése után a lienáris gyorsító helyiségében ünnepélyes szalagátvágással átadták a bunkert és a projekt keretében megvalósult gyorsító fejlesztést, majd már az Izotóp Intézetben szintén átadták a SPECT CT-t.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat