2024. szeptember 18. Diána
Közösségi program a gyógyulásért
minap.hu
|
2014. szeptember 17. 12:49
|
frissítve: 2014. szeptember 18. 17:41
Évek óta egyre nő a szájüregi- és nyelőcső-bemeneti daganatos betegek száma, megyénk pedig több mint egy évtizede vezeti a betegstatisztikai adatokat – hangzott el a daganatos betegek szerdai éves találkozóján, a megyei kórházban, ahol hasznos tanácsokkal látták el a betegeket és hozzátartozóikat, de közös sétát is tartottak a Globeathon nap alkalmából.

raktal_140917_fkcs_10.jpg

Fotó: F. Kaderják Cs.

Több mint 30 éve rendezik meg a felnőtt daganatos betegek éves találkozóját a megyei kórházban, ahol a gyógyításban részt vevő szakterületek munkatársai előadásaikon hasznos tanácsokkal látják el a betegeket a gyógyulás érdekében, illetve a betegségek kiújulásának megakadályozására.

Mint Szakács Gábor, a megyei kórház Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Osztályának volt vezetője, nyugdíjas segítője is elmondta, a megye évtizedek óta az ország „élvonalában” van a fej-, nyak-, szájüregi- és gégedaganatos betegségek számát illetően. Hozzátette, míg korábban, a ’60-as, ’70-es években a gégedaganatok voltak a leggyakoribbak, addigra ma a szájüregi- és a nyelőcső-bemeneti daganatok száma szaporodott meg jelentősen. A szakember szerint ez a szájhigiéniás és a táplálkozási szokásoknak, valamint a dohányzásnak és az alkoholos italok fogyasztásának tudható be. Utóbbi kettő együtt többszörösére emeli a rizikófaktorokat elmondása szerint. Szakács Gábor azonban hangsúlyozta: a betegségek kialakulásának megelőzésében jelentős szerepet játszik, ha a már említett kiváltó okokat elhagyjuk.

raktal_140917_fkcs_6.jpg

A szerdai találkozón részt vett Tóth Lajos is, akit elmondása szerint 33 évvel ezelőtt műtöttek meg. Mint visszaemlékezett, betegsége azzal kezdődött, hogy egyszerűen berekedt, és sokáig nem is jött helyre a hangja. A vizsgálatok rosszindulatú daganatot mutattak ki nála, az orvosok ezért a műtétet javasolták. „Más választásom nem volt, így döntöttem: jöhet a műtét”, fogalmazott, örömmel téve hozzá, hogy azóta jól van.

A kulturális műsorokkal tarkított találkozó délelőtti előadásait követően a magyarországi Globeathon nap alkalmából séta következett a kórházban Szota Judit, a Klinikai Onkológia és Sugárterápiás Centrum főorvosnője, valamint a Magyar Rákellenes Liga miskolci szervezete szervezésében.

A Globeathon a világ több mint 80 országát tömörítő nemzetközi összefogás. Célja, hogy felhívja a figyelmet a nőgyógyászati daganatok elleni küzdelemre. A mozgalom 2009-ben az Amerikai Egyesült Államokban, Washingtonban kezdődött egy 72 órás sétával, melyet 2011-ben egy újabb figyelemfelkeltő séta követett. 2013 nyarán G. L. Maxwell, a Virginiai Egyetem Nőgyógyászati Tanszékének professzora a világ több mint 80 országának orvosait kereste meg, hogy a nőgyógyászati rákellenes összefogást, a figyelemfelkeltő sétát nemzetközivé tegye. Orvosok, egészségügyi szakemberek, civil szervezetek, érdekképviseleti csoportok, betegek, túlélők, családtagok, laikus közönség csatlakozott a felhívásához szerte a világon.

raktal_140917_fkcs_13.jpg

Szota Judit főorvos kapta meg a felkérést, hogy szervezze meg a magyarországi rendezvényt, melyet a megyei kórházban idén második alkalommal rendeztek meg. Szeptember utolsó hetében a világ számos országában tartanak hasonló rendezvényeket, hosszabb sétát, egyéb programokat, felhívva a figyelmet a nőgyógyászati daganatok elleni küzdelem fontosságára, a nemzetközi összefogás jelentőségére.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat