A tűzvizsgálók munkájuk során gyakran kerülnek kapcsolatba ismeretlen emberekkel, akiktől információkat, adatokat gyűjtenek a bekövetkezett tűzesetről. A mostani képzés célja a tűzvizsgálatok eredményességének javítása a kommunikációs módszerek céltudatos alkalmazásával, ennek egyik legfontosabb eszköze pedig a kommunikációs képességek megfelelő gyakorlással történő fejlesztése. A hallgatók egy hét alatt megtanulták, hogy miként készüljenek fel tudatosan a kapcsolatfelvételre, a meghallgatásra, megismerkedtek a szóbeli és nonverbális közlésfajták tartalmi és formai sajátosságaival.
A tanfolyamon résztvevőknek a szokásosnál jóval több gyakorlati feladatot kellett megoldaniuk. Szerepjátékok segítségével gyakorolták az ügyfelekkel, tanúkkal való kapcsolatfelvétel különböző formáit, a meghallgatások módszereit, a kommunikáció tudatos irányítását, az értékelések során pedig az önismeret fejlesztésére helyeződött a hangsúly.
Az országos tűzoltósági főfelügyelőség és az oktatásigazgatási és kiképzési főosztály által szervezett kurzuson a területi szervektől az a tizenöt szakember vett részt, aki korábban már elvégezte a tűzvizsgálók alaptanfolyamát, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság Dunakeszi Oktatási Központjában megtartott tűzvizsgálati helyszínelői képzési modult.
A most végzett hallgatókkal együtt már összesen hatvan tűzvizsgáló rendelkezik a megfelelő végzettséggel.