Kullancskiszedő csipesz és kanál – ezekkel otthon bárki eltávolíthatja magából a vérszívót. Az enyhe tél miatt az élősködők nem pusztultak el, ezért idén még jobban oda kell figyelni. Nemcsak a túrázáskor mászhat belénk kullancs, hanem már a városi tereken és akár egy játszótéren is.
Asztalos Ágnes megyei tiszti főorvos rámutatott, mindig ellenőrizzük, amikor kirándulásból vagy éppen kutyasétáltatásból, parkban való játékból hazamegyünk, hogy nincs-e kullancs a testünkön.
- Nemcsak a szabad bőrfelületeket érdemes ellenőrizni, hanem a hajas fejbőrt is végig kell nézni, hiszen oda is mehetnek a kullancsok – fűzte hozzá a szakember.
A vérszívók számos betegséget terjeszthetnek. Ellenük különböző riasztó készítményekkel védekezhetünk, de a leghatásosabb az oltás. Igaz, a vakcina is csak az agyhártya-gyulladástól óv meg minket, a Lyme-kórtól már nem. Ilyen betegséggel tavaly nagyon sokan fertőződtek meg itthon, összesen 1445 Lyme-kóros esetet regisztráltak.
- Tavaly megyénkben több mint hetvenen betegedtek meg ebben. Ez átlagosnak mondható, de az országos átlagnál alacsonyabb megbetegedési számot jelent. Kullancs encephalitis megbetegedésünk, amit egy másik kórokozó, egy vírus okoz, de szintén a kullancs terjeszti, tavaly egy ilyen megbetegedésünk volt – fűzte hozzá Asztalos Ágnes.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO jelentése szerint a megbetegedések száma egész Európában nő a klímaváltozás és a kültéri szabadidős tevékenységek népszerűsége miatt. Már Németország egyes régióiból, Svájcból, Litvániából, a skandináv országokból és Oroszországból is érkeznek bejelentések, ahol korábban a betegség nem volt jelen.