2024. november 13. Szilvia
Lackfi János: "'A legolcsóbb utazási iroda maga az irodalom"
Kujan István
|
2016. május 07. 14:24
|
frissítve: 2016. május 09. 15:28
A József Attila-díjas költő, író a szombati Könyvtári Majálison tartott interaktív előadást középiskolásoknak a kreatív írás alapjairól. De számos más program is várta a kicsiket, nagyokat a Népkertben.

konyvtari_majalis_160507_ja_6.jpg

Éneklésért, színezésért, de akár egy bukfencért is járt egy fagyijegy. A Könyvtári Majális családi vetélkedőjén akár öt ilyet is össze lehetett gyűjteni, amiért természetesen járt a jól megérdemelt fagylalt.

„Vannak színes pillangók meg virágok, és azokat lehet ráragasztani”– Ardó Napsugár meséli, ő hogyan készítette el kis, színes könyvét. A könyvtár előtti területen a könyvkötés rejtelmeivel ismerkedhettek a gyerekek. De akár mesehősök neveit is felidézhették az óriás betűkirakón.

konyvtari_majalis_160507_ja_2.jpg

Második alkalommal rendezte meg családi programját a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár. A program célja, hogy a résztvevők még közelebb kerüljenek a könyvtárhoz, a könyvekhez és az irodalomhoz. Egyúttal az olvasást is népszerűsíteni kívánták a szervezők.

 „Hol van a helye az életünkben az irodalomnak vagy a versnek?” – többek között erre a kérdésre kereste a választ Lackfi János. A József Attila-díjas költő, író, műfordító a kreatív írás alapjairól tartott interaktív előadást középiskolás diákoknak. Köztük volt Lőcsei Veronika, aki blogot is vezetett, amiben elmondása szerint szerelmes történeteket osztott meg olvasóival.

– Tehetség kérdése is, de ha valaki szeretné, akkor meg is tudja tanulni – vallotta az íráskészségről a Szemere Bertalan Szakközépiskola kilencedik osztályos tanulója.

– A legolcsóbb utazási iroda maga az irodalom – mondta Lackfi János. – Bemegyek egy könyvtárba, leveszek egy könyvet a polcról, és máris több ezer kilométerrel vagy több ezer évvel odébb vagyok. Aztán leveszek egy másik kötetet, és akkor megint valaki másnak a fejében vagyok, ahová el sem juthatnék soha életemben. Ez a fajta robbanékonyság, vagy a kor dinamikája előhív a könyvtárakból magamutogató, exhibicionista dolgokat, de ez nagyon is jól van így!

konyvtari_majalis_160507_ja_1.jpg

Mint a József Attila-díjas költő is fogalmazott, ahol a klasszikus könyvtárosi attitűddel, az idők szelét megérezve szakítanak, ott általában kitalálnak valamit az intézmények, amivel be tudják csalogatni az embereket.

– Az igazi, mai értelemben vett könyvtár mindenféleképpen átjáróház, tehát valahogy gócpontja az emberek életének, és ebben egy ilyen nap, mint a mai mindenképpen jó szerepet játszhat – fűzte hozzá.

konyvtari_majalis_160507_ja_4.jpg

Az író leszögezte, nagyon fontos lenne, hogy egy kicsit másképpen tekintsünk az irodalomra, mint eddig, hiszen – magyarázza – az irodalom egészen másról szól: rólunk, mindannyiunkról, a mai világunkról.

– Sajnos nincs írásművészeti egyetem és nincs írásművészeti szakközépiskola, ez nagyon szomorú. Mi, írók is ludasak vagyunk ebben, sokszor azt mondjuk, hogy ehhez zsenialitás kell. Azt hiszem, túl kellene ezen lendülnünk, pontosan annyira tanítható ugyanis, mint bármely más emberi tevékenység – mondta Lackfi János.

konyvtari_majalis_160507_ja_7.jpg

A jó hangulatú, sok száz embert vonzó Könyvtári Majálissal a szervezők ismét megmutatták: a miskolci könyvtárak mindig is többek voltak könyv-tárnál, folyamatosan kínálnak programokat a baba-mama klubtól a koncerteken és kézműves foglalkozásokon át az író-olvasó találkozókig és az ingyenes tanfolyamokig. És most már a Könyvtári Majálisra is készülhetünk minden tavasszal.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat